Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Všetko najlepšie k narodeninám! Apple Iconic Macintosh II má dnes 33 rokov

Všetko najlepšie k narodeninám! Apple Iconic Macintosh II má dnes 33 rokov 1

Rok je 1987. Apple v tejto dobe pôsobí už 11 rokov s sortimentom počítačov a príslušenstva pod pásom a rastom v predaji. Ich najvyspelejšiemu počítačovému modelu Macintosh však chýba integrovaný prvok: farebný displej.

Farba bola niečo, čo používatelia chceli, ale mnoho spoločností sa ich snažilo poskytnúť, buď kvôli logistickým problémom alebo finančným nákladom na takéto zariadenie. Sám Steve Jobs sa postavil proti farebným obrazovkám kvôli tlačiarňam dnešnej neschopnosti kopírovať farebné obrázky s ich čiernym a bielym atramentom. Namiesto toho sa snažil dosiahnuť vyššiu pixeláciu obrazoviek.

Ale to neodradilo Michaela Dhueyho a Briana Berkeleya, dvoch Apple inžinieri, ktorí sa zaviazali aktualizovať počítač Macintosh takýmito funkciami v roku 1985.

Pár intenzívne pracoval na projekte bez súhlasu Jobs a dal svoju kariéru do línie rizika pre produkt.

Berkeley nielen vytvoril farebnú obrazovku pre svoju prácu, ale Dhuey tiež pridal rozširujúce porty, ktoré by používateľom umožnili kedykoľvek aktualizovať pamäťové porty a karty. Projekt bol interne známy pod niekoľkými kódovými názvami, vrátane „Reno“, „Becks“, „Cabernet“, „Uzi“, „Paríž“ a obľúbeného Dhueyho „Milwaukee“. Projekt by sa neschválil až po odchode Jobsu neskôr v tomto roku.

Macintosh II obsahoval procesor Motorola 68020 pracujúci pri 16 MHz spolu s jednotkou Motorola 68881 s pohyblivou rádovou čiarkou. Začalo to iba jedným MB RAM, ale môže spôsobiť, že sa rozšíri na 8 MB s ďalšími panelmi, ak si to užívateľ želá. Displej mal skutočnú farbu 16.7 milióny farebných paliet, ktoré je možné spustiť ako jednu z nich 4kúsok alebo 8bit. Predával sa aj bez klávesnice (nové rozhodnutie), aj keď používateľom bol ponúknutý prístup k výberu Apple klávesnica, ak to chceli.

Macintosh II by sa predával tri roky, až do roku 1990, keď vlády IIx a IIcx prevzali vlády a boli považované za spoľahlivejšie.