Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Správy: Čo potrebujete vedieť o prebiehajúcej bitke ZTE s vládou USA

Správy: Čo potrebujete vedieť o prebiehajúcej bitke ZTE s vládou USA 1

| Aktualizácia: Problémy ZTE s americkou vládou sa konečne podarilo vyriešiť. Pozrite sa na podrobnosti nižšie.

ZTE má za sebou históriu narážania na hlavu americkej vlády. Viaceré agentúry vyjadrili nedôveru voči čínskej spoločnosti a dokonca odrádzali Američanov od používania ich produktov. S najnovšou udalosťou v tejto prebiehajúcej bitke to vyzerá, že Američania by mali konečne ignorovať OEM.

Keď sa objavili správy, že FBI, CIA a NSA všetky odporúčali používanie telefónov ZTE, mnohí prišli na to, že je to len ďalší prípad prílišnej reakcie vlády bez skutočného porozumenia technológiám. Možno to tak bolo, ale po nedávnom rozhodnutí súdu budú telefóny ZTE predávané v USA aj tak vážne obmedzené. Deje sa tu veľa, preto začnem uvedením nejakého kontextu.

Stručná história zápasov ZTE s americkou vládou

ZTE už niekoľko rokov bojuje s americkou vládou. Ešte v roku 2012 domový spravodajský výbor po ročnom vyšetrovaní dospel k záveru, že Huawei a ZTE predstavujú hrozbu národnej bezpečnosti pre americké spoločnosti. V dôsledku toho bol nasledujúci rok do zákona podpísaný zákon o financovaní, v ktorom sa od NASA, ministerstva spravodlivosti a ministerstva obchodu požadovalo, aby pred nákupom IT systémov od týchto spoločností požiadali federálne orgány činné v trestnom konaní o súhlas.

V roku 2011 FBI začala trestné stíhanie voči ZTE za údajné nezákonné odosielanie amerického technologického tovaru do Iránu v hodnote miliónov dolárov. ZTE bola uznaná vinnou z obvinení a bolo jej uložené zaplatiť pokuty a penále vo výške 890 miliónov dolárov s ďalšími 300 miliónmi dolárov v priebehu siedmich rokov, ak nesplní požiadavky dohody. V rámci disciplinárnej zmluvy mala ZTE prepustiť štyroch vedúcich zamestnancov a disciplinovať ďalších 35. USA tiež požadovali, aby americké spoločnosti požiadali o vývoznú licenciu pred odoslaním amerických výrobkov do ZTE.

ZTE dodržala obmedzenia a bola odstránená z obchodnej čiernej listiny v roku 2017. Vďaka tomu bola ZTE opäť schopná konkurovať v USA.

Súčasné právne problémy ZTE v USA

Začiatkom roku 2018 sa objavili klebety, že ZTE sa snaží dostať späť na americký trh s nástupcom obľúbeného ZTE Axon. 7. Aj keď boli povesti riedke, úniky naznačovali, že bude súčasťou čipovej sady Qualcomm Snapdragon 845, čo zákazníkov presvedčilo, že spoločnosť ZTE opäť ponúka vlajkové zariadenie kalibru. To všetko sa však zmenilo s najnovším súborom noviniek.

V apríli 2018 sa americkí predstavitelia dozvedeli, že zatiaľ čo ZTE prepustila štyroch vedúcich zamestnancov podľa rozsudku z roku 2011, nedokázali potrestať ďalších 35 zamestnancov. Zistilo sa, že boli v rozpore s touto zmluvou a ministerstvo obchodu USA reagovalo silou – zakázalo americkým spoločnostiam predaj technologických produktov spoločnosti ZTE na sedem rokov.

Americké technologické spoločnosti, ako napríklad Qualcomm, preto nebudú môcť nič predávať ZTE do roku 2025.

Čo to znamená pre amerických spotrebiteľov

Ďalších sedem rokov nebude ZTE pravdepodobne predávať mobilné telefóny v USA. Bez spoločnosti Qualcomm môže ZTE nakupovať iba procesory Samsung, Huawei alebo MediaTek. Spoločnosť Qualcomm však vlastní niekoľko kľúčových patentov na mobilné siete založené na technológiách CDMA používané v USA, takže je takmer nemožné uviesť telefón na trh bez nákupu aspoň nejakej technológie od spoločnosti Qualcomm.

Aj keď sa ZTE dokáže s týmto problémom vyrovnať, spoločnosť Samsung sa pravdepodobne bude riadiť príkladom vlády USA a vyhne sa akýmkoľvek problémom, ktoré by mohli vyplývať zo zapojenia sa do spoločnosti ZTE. Spoločnosť Huawei navyše rieši svoj vlastný rad problémov, pretože šesť veľkých amerických spravodajských agentúr neodporúčalo používať ich produkty.

ZTE tak má pre procesor iba jednu možnosť: MediaTek. Spoločnosť so sídlom na Taiwane nie je v USA dobre zavedená, pretože ich čipové sady sa zvyčajne nachádzajú iba v zariadeniach základnej triedy. Aj keď majú niektoré vlajkové procesory, upútali od nich svoju pozornosť, pretože ich výrobcovia OEM väčšinou ignorovali. Procesory MediaTek sú vo všeobecnosti menej výkonné ako Kirin od Huawei a Snapdragon od Qualcommu, používajú slabšie GPU a menej výkonné modemy.

Okrem toho by sme nemali ignorovať odporúčanie amerických spravodajských agentúr. Pri dvoch rôznych príležitostiach americká vláda dôrazne neodporúčala obchodovať so spoločnosťami ZTE a Huawei, pričom druhé odporúčanie prišlo od šiestich spravodajských agentúr. ZTE tiež oklamala vládu USA predajom amerických výrobkov známemu protivníkovi. Obe odporúčania vychádzali z rizík národnej bezpečnosti, pričom najnovšie citujú „schopnosť svojvoľne upravovať alebo kradnúť informácie“.

Je to ešte horšie

Zdá sa, že problémy ZTE sa ešte zhoršili. Pretože zákaz uložený americkým ministerstvom obchodu zahŕňa aj softvér, ZTE môže tiež stratiť prístup k operačnému systému Android od spoločnosti Google. Alphabet (materská spoločnosť Google) a ZTE sa stretávajú, aby diskutovali o zákaze, ktorý môže zahŕňať Android.

Pretože Android je open-source, mohol by byť zo zákazu vyňatý. Pretože však spoločnosť Google (americká spoločnosť) vytvára aplikácie pre platformu (napríklad Obchod Play), budúcim zariadeniam ZTE môže byť zakázané predinštalovať aplikácie Google do svojho zariadenia. To by zahrnovalo Gmail, Mapy Google, YouTube, Obchod Play a mnoho ďalších.

Prezidentský zásah?

Teraz sa zdá, že ZTE by skutočne mohol zachrániť nepravdepodobný hrdina – Trumpova administratíva. Na twitteri Donalda Trumpa sa uvádza, že spolupracuje s čínskym prezidentom Si na úprave zákazu, ktorý nielenže poškodzuje ich prítomnosť v Amerike, ale môže viesť aj k strate pracovných miest pre spoločnosť.

Dôvodom tejto náhlej zmeny môžu byť škody, ktoré každá krajina spôsobí v dôsledku súčasnej obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Hovorí sa, že dohoda odstráni clá (v miliardách dolárov) uvalené Čínou na americké poľnohospodárske výrobky. Obe krajiny okrem toho rokujú o zmiernení prekážok, ktoré Čína vytvorila, aby sa zabránilo americkej spoločnosti Qualcomm získať NXP Semiconductors v Holandsku.

Akvizícia, ktorá bola prvýkrát oznámená v októbri 2016, získala osem z deviatich potrebných protimonopolných schválení na dokončenie nákupu. Je potrebné iba jedno ďalšie schválenie: čínske. Preto je budúcnosť ZTE a Qualcommu pri týchto rokovaniach prepojená viac ako jedným spôsobom.

Podľa Hilla 17. mája Výbor pre rozpočtové prostriedky domu jednomyseľne schválil zmenu a doplnenie návrhu zákona o rozpočtových prostriedkoch pre obchod, spravodlivosť a vedu na rok 2019, ktorý podľa zástupcu holandského Ruppersberge (D-Maryland) zabráni ministerstvu obchodu v opätovnom prerokovaní sankcie. Vďaka tejto dohode je každá potenciálna pomoc, ktorú tweetoval prezident Trump, mŕtva. ZTE si zatiaľ bude musieť odsedieť sedemročný zákaz činnosti. Avšak ZTE Axon 9 nemusí byť mŕtvy.

Potenciálne záchranné lano od konkurencie

Vyzerá to, že ZTE ešte nemusí byť mŕtva. Aj keď môže byť spoločnosti Qualcomm zo zákona zakázaný predaj ich produktu spoločnosti ZTE, čínska spoločnosť môže byť schopná použiť iný SoC: procesor Exynos spoločnosti Samsung.

Šéf vývojárov logických čipov Samsung Inyup Kang pre agentúru Reuters informoval, že Samsung predstaví nového klienta už v prvej polovici roku 2019. V súčasnosti je jediným ďalším OEM používajúcim Samsung Exynos SoC spoločnosť Meizu.

Vzhľadom na zákaz ZTE to však môže byť záchranné lano, ktoré ZTE potrebuje aj naďalej vydávať svoje telefóny bez použitia amerických výrobkov. V závislosti od toho, či sa do zákazu rozhodne zahrnúť aj softvér Google pre Android, môže byť ZTE do budúceho roka spustený.

Aktualizácia: Záver k ságe

Konečne sme ukončili tento prebiehajúci boj medzi ZTE a vládou USA. Na príkaz prezidenta Trumpa dosiahlo ministerstvo obchodu novú dohodu so ZTE, ktorá zákaz zrušila, pokiaľ ZTE spĺňa sériu požiadaviek. Podľa agentúry Reuters uložila ZTE v rámci dohody 400 miliónov dolárov na viazaný účet v americkej banke spolu s1 miliardová pokuta, ktorú ZTE už zaplatila americkému ministerstvu financií v júni. ZTE tiež muselo vymeniť ich predstavenstvo a vyššie vedenie, čo aj urobili.

ZTE bude tiež musieť udržať tím pre dodržiavanie predpisov (ako uvádza The Verge) na desať rokov, ktorý sa bude skladať z jednotlivcov vybraných americkými riadiacimi orgánmi a zodpovedajúcich sa im. Tento tím bude monitorovať kroky spoločnosti a v prípade akéhokoľvek porušenia by mohol pomôcť americkej vláde pri zavedení nového desaťročného zákazu činnosti.

ZTE Axon 9 je späť podľa plánu a má byť oznámené 30. augusta o 10:00 ET. Čo si myslíte o vyriešení tohto problému? Ste radi, že bol zákaz ZTE zrušený? Dajte nám vedieť v nižšie uvedených komentároch.

Nenechajte si ujsť: Tu je všetko, čo vieme o ZTE Axon 9