Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Porovnanie špecifikácií Oculus Quest a Oculus Rift S

Porovnanie špecifikácií Oculus Quest a Oculus Rift S 1

Facebook-známy Oculus ponúka tri rôzne VR headsety ľuďom, ktorí sú pripravení ponoriť sa do sveta virtuálnej reality. Existuje low-endový Oculus Go, ktorý ponúka iba sledovanie orientácie a jeden ovládač. Je šetrný k peňaženke iba za 199 dolárov. Potom sú tu Oculus Quest a Oculus Rift S, ktoré sú určené pre ľudí, ktorí chcú špičkové a výkonnejšie funkcie. Oba stáli 399 dolárov. Pozrime sa, ako sa Oculus Quest a Rift S skladajú.

Oculus Rift S a Quest majú niekoľko podobností. Nedá sa poprieť, že obaja prinášajú vynikajúci zážitok z VR. Sú to však rôzne zariadenia s vlastným súborom obmedzení a výhod.

Oculus Quest vs Rift S: Dizajn a displej

Jeden z najväčších rozdielov medzi Rift S a Quest je v tom, že prvý z nich závisí od fungovania externého hardvéru, akým je napríklad výkonný herný počítač. Quest má vstavaný procesor, ktorý vám ponúka samostatný virtuálny zážitok bez toho, aby ste ho museli pripájať k počítaču.

Spoločnosť Oculus navrhla Rift S v spolupráci so spoločnosťou Lenovo. Rift S je vybavený svätožiarou čelenkou a pásom v hornej časti, aby držal na svojom mieste. Čelenka čelenky sa podobá čelenke Rift CV1. Keďže ide o náhlavnú súpravu strednej triedy, po stranách sa dá prispôsobiť suchým zipsom. V hornej časti je tiež popruh.

Oba sú dodávané s dvoma dotykovými ovládačmi, ktoré dokážu s precíznosťou opakovane vytvárať gestá rúk vo VR. Spoločnosť Oculus vybavila Quest aj Rift S integrovaným polohovým zvukom, ktorý vám umožňuje počuť zvuk z akéhokoľvek smeru vo VR. Ak chcete blokovať vonkajší hluk, obidva headsety majú a 30,5 mm zvukový konektor, ktorý vám umožní pripojiť slúchadlá.

Oculus Quest má lepší displej ako Rift S. Oba majú na mieru navrhnuté šošovky Fresnel. Quest používa OLED displej s rozlíšením 2880 x 1600 (1600 x 1440 pre každé oko). Na porovnanie, Rift S používa LCD obrazovku s rozlíšením 2560 x 1440 (1280 x 1440 pre každé oko). Ale Rift S má lepšiu obnovovaciu frekvenciu 80 Hz v porovnaní so 72 Hz pre Quest.

Rift S používa softvér na úpravu medzipupilárnej vzdialenosti (IPD), čo nemusí byť pre mnohých používateľov najlepším riešením. Quest má posuvník, ktorý vám umožní ručne nastaviť IPD, aby ste našli perfektný výhľad.

Vlastnosti a špecifikácie

Oculus Quest má vstavanú čipovú sadu Qualcomm Snapdragon 835, čo znamená, že na hranie hier VR nemusíte svoj počítač pripájať k počítaču. Beží na platforme Android. Quest vám dáva slobodu hrať kdekoľvek. Dodáva sa v dvoch rôznych veľkostiach pamäte 64 GB a 128 GB.

Stojí za to poukázať na to, že Snapdragon 835 existuje už nejaký čas a nie je taký výkonný ako herný počítač. Na Quest môžete hrať väčšinu hier, nemali by ste však očakávať rovnaký výkon ako Rift S, ktorý je pripútaný k hernému počítaču. Znamená to tiež, že používatelia Questu nebudú mať prístup k rozsiahlej knižnici titulov Oculus Rift.

Spoločnosť Oculus však našla spôsob, ako tieto problémy vyriešiť. Mark Zuckerberg odhalil novú funkciu s názvom Oculus Link. Umožní vám pripojiť váš Quest k hernému počítaču pomocou kábla USB-C a hrať väčšinu hier v obchode Oculus Rift Store. Oculus Link je stále v beta verzii, ale keď pristane, poskytne používateľom Questu možnosť hrať hry s pripojením k hernému počítaču alebo bez neho.

Oculus Rift S sa pri hraní hier spolieha na výkonný herný počítač. Má päť metrov dlhý popruh, ktorý vám dáva voľnosť pohybu. Na pripojenie k počítaču sa spolieha na DisplayPort, takže niektoré herné počítače nemusia byť kompatibilné. Váš počítač musí mať aspoň 8 GB RAM s grafickou kartou NVIDIA GTX 1050Ti alebo AMD Radeon RX 470 a procesorom Core i3, aby podporoval Rift S. Upozorňujeme, že toto sú minimálne špecifikácie.

Spoločnosť Oculus vybavila obe náhlavné súpravy VR novým systémom sledovania Oculus Insight. Sleduje prostredie okolo vás a prekladá vaše pohyby do VR a poskytuje vám presné polohové údaje v reálnom čase. Spolieha sa na vstavané senzory a kamery, čo znamená, že nie sú potrebné žiadne externé senzory.

Quest je vybavený štyrmi senzormi na sledovanie, po jednom v každom rohu. Naproti tomu Rift S dostane päť senzorov, ktoré umožňujú presnejšie sledovanie.

Quest aj Rift S ponúkajú šesťstupňové sledovanie pohybu (6DOF). 6DOF umožňuje náhlavným súpravám sledovať vašu orientáciu a polohu. Slúchadlá 3DOF, ako napríklad lacný Oculus Go, môžu sledovať iba orientáciu. Používatelia Quest a Rift S sa môžu pohybovať v trojrozmernom priestore a natiahnuť ruku, aby manipulovali so svojim okolím.

Oba náhlavné súpravy sú vybavené vylepšeným systémom Guardian, ktorý určuje hranice herného priestoru v miestnosti. Využíva kamery smerujúce von. Dokáže rozpoznať viacero herných oblastí, aby vám umožnil nastaviť hranice v rôznych častiach vášho domu.

Záver

Oculus Rift S vám umožní hrať hry najvyššej kvality. A má oveľa väčšiu knižnicu hier VR ako Quest. Ak ste spokojní s používaním náhlavnej súpravy VR okolo počítača, Rift S je pre vás. Ale ak si chcete zahrať VR hry kdekoľvek, Quest je náhlavná súprava pre vás. Vďaka Oculus Link získa Quest možnosť pripojiť sa k počítačom, rovnako ako Rift S, a umožní vám hrať hry Rift. Ale Oculus Link tu ešte nie je.

Table of Contents