Zvuk Death Stranding a ako si Hideo Kojima vybral pieseň pre hru.

Metal Gear Solid tvorca Hideo Kojima bol vždy veľmi úprimný so záujmami inými ako videohry. Uistil sa, že pochopil sedemdesiat percent filmu a vyjadril svoju lásku skupinám ako Chvrches, Apocalyptica alebo nemý básnik. Pokiaľ však ide o aplikáciu hudby na vaše hry, váš vkus je niekedy ezoterický.

Smrť nie je výnimkou. Aj keď sú výsledky sprevádzané silným vystúpením populárnej skupiny syntetizátorov Chvrches, príbehové momenty sú doplnené témami projektu Nízky vrútový okolitý ostrov Ryan Karazija, ktorý napísal a zaznamenal kalifornský spevák. keď sa presťahoval do Reykjavíku.

„Snažím sa spojiť s hercami, filmovými režisérmi, spisovateľmi, umelcami a hudobníkmi, ktoré sa mi páčia,“ povedal Eurojamer Kojima. „Spôsob, akým som si vybral hudbu alebo umelcov, je založený na dôvere, ktorú s nimi budujem. Prirodzený vzťah (vlákna) s týmito ľuďmi nám umožňuje spolupracovať. “

Medzitým mi Karazija vysvetlil, že bol s Kojima prvýkrát, keď sa posadili do elegantnej reštaurácie v Los Angeles, aby jedli. „Musíte byť partnerom,“ spomína. „Práve som išiel do Los Angeles v roztrhanej košeli. Iba s Hideo sme mali na sebe košele, pretože to nebol náš pergamen.“

Kojima našiel Low Roar, keď ho kúpil na Islande. Zrejme som v rádiu počul pieseň a okamžite som sa rozhodol kúpiť CD. Podľa Karaziji som počul, že sa všetko vrátilo do Japonska. „A potom mi zavolal Sony,“ dodal.

To dáva zmysel. Kojima uviedol, že fotografia nasnímaná počas fázy smrti sa týkala Islandu. „Má obraz krajiny, ktorá sa práve narodila,“ povedal. „Myslím si, že hudba Low Roars je prispôsobená tomuto hlasnému, ale krásnemu a čistému prostrediu. Cítim tiež istý druh spojenia medzi nízkym hukotom a hrou, akustikou nízkeho hukotu s futuristickým a digitálnym zvukom a konceptom uviaznutia smrti. “

A funguje to veľmi dobre. Počas niektorých hlavných misií sa po dosiahnutí vášho cieľa hrá pieseň Low Road. Po spustení skladby sa fotoaparát oddiali a Sam na javisku vyzerá maličko a časť HUD zmizne.

Aj keď sa to môže zdať celkom normálne a dokonca aj základné, je potrebné pamätať na to, že Death Stranding je založený na polhodinovom výlete, keď ste skutočne sami. Jemný hudobný sprievod a zmena kamery vás prevedú z tohto melancholického stavu a transformujú zvyčajné činnosti vyrovnávania ľavých a pravých spúšťov na niečo zvláštne. Tieto tóny sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou zážitku a napodobňujú okamih, ktorý bežne vidíme v kine, keď sa začína pieseň a poznámka „Namiesto vytvárania klimatickej štruktúry raz to znie v celej hre.“ V hre na hranie hudby existuje nová metóda, ktorá mení kameru podľa situácie hráča, “uviedol Kojima.„ Hráči budú mať pocit, že pri hraní sledujú film alebo televízny seriál. “

Hoci vkladanie nízko burácajúcich piesní do Death Stranding trvá dlho, Karazija ukazuje, že je to skutočne celkom jednoduché. Debutový album Low Roar bol vydaný v novembri 2011, takže zvyčajne ide o nahrávanie skladieb, ktoré už sú v hre. Vyzerá teda ekologicky a má zmysel.

Nie je to však prvýkrát, čo si Kojima najal umelca, pretože sa v tom čase zamiloval do svojej práce. Naopak, táto myšlienka prenikla do všetkých jeho diel.

Napríklad pieseň, ktorá bola počuť na konci prvej Metal Gear Solid, najlepšej, ktorá má prísť, spievala Gauls v Írsku v Gaeilge. Bolo to veľmi zvláštne rozhodnutie, pretože sa domnievali, že iba malá časť ľudí žijúcich v Írsku hovorila týmto jazykom každý deň (iba podľa sčítania ľudu). 1,5% v roku 2016).

„V tom čase som sa zaujímal o keltskú hudbu,“ pripomenul si Kojima. „Keď som dokončil budovanie konceptu hry, keltská hudba sa stala slávnou, pretože sa používala vo filme Titanic.“

„Spoločnosť Metal Gear Solid bola založená v USA, ale nie v New Yorku alebo Los Angeles. Nachádza sa v zamrznutej Aljaške. Okrem toho sa objavujú všetky typy rás a etnických skupín vrátane hadí. Nechcem teda používať populárnu hudbu, ktorá je v angličtine bežná. „Takže bolo rozhodnuté nahrávať piesne v írčine.

Aoife Ni Fhearraigh, speváčka, ktorá hrala The Best Is Is To Come, uviedla, že pôvodne ponúkla pieseň priateľovi Irin Moya Brennanová. „Nebolo to k dispozícii, tak ma kontaktovali,“ povedal. “Robím to s potešením.”

Obaja Fhearraigh pochádzajú z Gaeltachtu (kde sa používa írčina) v Gweedore v grófstve Donegal a vyrastali s ľuďmi ako Brennanová, Enya alebo keltská skupina Clannad, ktorí, ako hovoríme o Titanicu, ovplyvňujú túto slávnu skupinu zloženú James Horner. „Všetci sme prišli z toho istého kostola,“ povedal Ni Fhearraigh. Keď som bol dieťaťom v Gweedore, zúčastnil som sa speváckych súťaží, pretože som bol ešte dieťa a vždy som spieval v Írsku pred nahrávaním celého albumu v Gaeilge.

Podľa Ni Fhearraigha bolo najlepšie nahrať v dublinskom štúdiu. Toho dňa bolo plné ľudí, všetci sa snažili dokončiť projekt na jednom stretnutí. „Bolo preložené aj v ten istý deň,“ dodal. „Pamätám si, že som videl texty s Blthnaidom N Chofaighom (hostiteľom írskej siete RTE), pretože donegalský dialekt je iný ako štandardný dialekt alebo Kerry alebo Connemara. Snažím sa zostať neutrálny namiesto Donegalu, aby som spieval Írsko.“ “

Je to oveľa dôležitejšie, ako sa zdá ľuďom, ktorí nehovoria írsky. Vyrastal som v Dubline a hoci môj írsky jazyk je relatívne dobrý, sotva rozumiem slovu v inom dialekte. Skúška Gaeilge na Leaving Cert, ktorá zodpovedá angličtine A, zahŕňa časť ústneho porozumenia s názvom „Cluastuiscint“. Študenti v Dubline každý rok nenávidia rozprávačov, ktorí hovoria Donegalom a Kerrym. Nie preto, že dialekty neznejú dobre, sú vo všeobecnosti omnoho lepšie ako Dublin v Írsku, ale preto, že sú také odlišné. Neutrálny dialekt v The Best ešte len príde, je trochu pomalší a jasnejší a dokonale sa prispôsobuje temnej atmosfére hudby.

Aj keď Ni Fhearraigh nikdy nehral Metal Gear Solid, mnoho ľudí s ním prišlo do kontaktu po tom, čo počuli pieseň prvýkrát. Dnes aj naďalej dostáva e-maily od fanúšikov. „Otváram dvere publiku, ktoré ma nikdy nepočuje spievať,“ priznal.

Keď to najlepšie z Metal Gear Solid nie je na konci počuť, téma má výraznú emocionálnu váhu, ktorú Kojima niekedy vedome berie do úvahy pri počúvaní, ktorá pieseň sprevádza konkrétny okamih. „Keď hráči uvidia posledný titul, nevidia písmená ani čierne pozadie, ale to, čo je za tým,“ povedal. “Myslia na svoju skúsenosť.” Melódia, texty, zvuk, tón, spev. Všetky časti, ktoré hráč zažije v hre, sa skončili a sú vyryté v ich srdciach. “

Kojima tiež povedal, že sa ubezpečil, že koniec Death Stranding nebol príliš tmavý, pretože chcel, aby sprievodná hudba vyvolala optimizmus a nádej. „Po vypočutí hlasnej piesne na konci by mal hráč plakať, ale je šťastný,“ povedal.

Hideo Kojima vyvinula niektoré z najúspešnejších komerčných a kritických videohier v histórii, ale proces výberu hudby je veľmi osobný a niekedy veľmi v rozpore s tým, čo by malo fungovať na papieri. Nie ako 5 Bežci, ktorí použili hlavu Nine Inch Nails Head Like Hole vo svojom prívese alebo Call of Duty, vyhlásili svoju podporu rytmu Metallica’s Enter Sandman, zvyčajne si Kojima vybral hudbu, ktorú v tom čase počúval, či už ide o súčasný syntetický pop, environmentálne ľudové ostrovy. alebo v niektorých prípadoch bola keltská balada spievaná v Írsku.

Preklad: Josep Maria Sempere.