Z├║fal├Ż WhatsApp odklad├í ÔÇ×aktualiz├íciu ochrany osobn├Żch ├║dajovÔÇť o tri mesiace potom, ─Źo z├║riv├ş pou┼ż├şvatelia opustili Facebook chatov├í aplik├ícia

Spolo─Źnos┼ą WHATSAPP sa oto─Źila a rozhodla sa bud├║ci mesiac vnies┼ą kontroverzn├ę nov├ę podmienky pre pou┼ż├şvate─żov.

Po prudkej kritike online sa server Facebook-zn├íma aplik├ícia posunula term├şn, dokedy musia pou┼ż├şvatelia prija┼ą zmenu z├ísad do m├íja.

Pou┼ż├şvatelia WhatsApp dostali tento mesiac upozornenie, ┼że pripravuje nov├ę z├ísady ochrany osobn├Żch ├║dajov a podmienky, a vyhradilo si pr├ívo zdie─ża┼ą niektor├ę ├║daje o pou┼ż├şvate─żoch s Facebook aplik├ícia

To vyvolalo glob├ílne v├Żkriky a n├íval nov├Żch pou┼ż├şvate─żov do konkuren─Źn├Żch aplik├íci├ş na odosielanie s├║kromn├Żch spr├ív vr├ítane Telegramu a Signalu.

Pou┼ż├şvatelia vyjadrili znepokojenie nad t├Żm, ┼że zmeny v podmienkach slu┼żby WhatsApp ohrozuj├║ ich osobn├ę ├║daje.

Niektor├ş tvrdili, ┼że nov├ę pravidl├í d├ívaj├║ Facebook povolenie ─Ź├şta┼ą va┼íe s├║kromn├ę ÔÇőÔÇőspr├ívy. WhatsApp obvinenia d├┤razne odmieta.

WhatsApp v piatok uviedol, ┼że posunie zavedenie novej politiky na 15. m├íja z febru├íra 8.

Kalifornsk├í spolo─Źnos┼ą zd├┤raznila, ┼że aktualiz├ícia bola zameran├í na to, aby si pou┼ż├şvatelia mohli posiela┼ą spr├ívy s firmami a ┼że aktualiz├ícia neovplyv┼łuje osobn├ę konverz├ície, v ktor├Żch bude na─Ćalej existova┼ą ┼íifrovanie typu end-to-end.

ÔÇ×T├íto aktualiz├ícia neroz┼íiruje na┼íu schopnos┼ą zdie─ża┼ą ├║daje s FacebookÔÇť, uv├ídza sa vo vyhl├ísen├ş.

ÔÇ×Aj ke─Ć dnes nie ka┼żd├Ż nakupuje s obchodom na WhatsApp, mysl├şme si, ┼że v bud├║cnosti sa rozhodne pre┼ł viac ─żud├ş a jeho d├┤le┼żit├ş ─żudia s├║ si t├Żchto slu┼żieb vedom├ş.ÔÇť

Facebook v minulom roku zaviedla na WhatsApp obchodn├ę n├ístroje, ktor├ę sa pohybuj├║ s cie─żom zv├Ż┼íi┼ą v├Żnosy z aplik├ície.

Facebook z├şskal WhatsApp za 19 mili├írd dol├írov v roku 2014 a st├íle h─żad├í ├║─Źinn├ę sp├┤soby, ako na ┼łom zarobi┼ą.

Aplik├ícia u┼ż zdie─ża ur─Źit├ę kateg├│rie osobn├Żch ├║dajov vr├ítane telef├│nneho ─Ź├şsla a IP adresy pou┼ż├şvate─ża Facebook.

ÔÇ×Neuchov├ívame denn├şky o tom, komu kto posiela spr├ívy alebo vol├í. Tie┼ż nevid├şme va┼íu zdie─żan├║ polohu a nezdie─żame va┼íe kontakty s Facebook,” povedalo.

WhatsApp v okt├│bri uviedol, ┼że za─Źne pon├║ka┼ą n├íkupy v aplik├ícii prostredn├şctvom Facebook Obchoduje a pon├║ka firm├ím, ktor├ę pou┼ż├şvaj├║ jeho n├ístroje na odosielanie spr├ív z├íkazn├şkom, mo┼żnos┼ą uklada┼ą tieto spr├ívy Facebook servery.

WhatsApp vtedy uviedol, ┼że rozhovory s podnikmi vyu┼ż├şvaj├║cimi nov├║ hostingov├║ slu┼żbu nebud├║ chr├ínen├ę komplexn├Żm ┼íifrovan├şm aplik├ície.

Po ned├ívnej aktualiz├ícii sko─Źili mili├│ny pou┼ż├şvate─żov WhatsApp za posledn├Ż t├Ż┼żde┼ł do konkuren─Źn├Żch aplik├íci├ş Signal a Telegram, pri─Źom citovali obavy z ich s├║kromia, tvrd├ş analytick├í spolo─Źnos┼ą Sensor Tower.

┼áifrovan├í chatov├í aplik├ícia Signal uviedla, ┼że prudk├Ż n├írast s┼ąahovania sp├┤sobil zlyhanie jej serverov minul├Ż ┼ítvrtok. S┼ąahovanie WhatsApp ├║dajne kleslo o 11 percent v prvom t├Ż┼żdni roku 2021 v porovnan├ş s predch├ídzaj├║cim t├Ż┼żd┼łom.

Do akcie sa dost├ívaj├║ aj ┼ípi─Źkov├ę celebrity, pri─Źom popov├í hviezda KT Tunstall a Elon Musk – najbohat┼í├ş mu┼ż sveta – vyz├Żvaj├║ fan├║┼íikov, aby sa pripojili k Signalu.

Adam Mosseri, ktor├Ż stoj├ş na ─Źele Instagram – ktor├Ż je tie┼ż vo vlastn├şctve spolo─Źnosti Facebook – v reakcii podporil svojho zamestn├ívate─ża.

V tweete nap├şsal, ┼że o aktualizovan├Żch podmienkach je ÔÇ×ve─ża dezinform├íci├şÔÇť.

Obhajcovia ochrany osobn├Żch ├║dajov v┼íak tento krok spochybnili a cituj├║ FacebookNejasn├ę z├íznamy o spracovan├ş pou┼ż├şvate─żsk├Żch ├║dajov.

“Zaka┼żd├Żm, ke─Ć spolo─Źnos┼ą kombinuje ├║daje z viacer├Żch zdrojov, z viacer├Żch platforiem, vyvol├íva obavy o s├║kromie, preto┼że zvy┼íuje mo┼żnos┼ą identifik├ície ─żud├ş a toho, ┼że spolo─Źnos┼ą o v├ís vie viac,” povedal Dr. Anatoliy Gruzd, odborn├şk na digit├ílne s├║kromie na Ryerson University. v Kanade.

ÔÇ×Pou┼ż├şvatelia WhatsApp s├║ znepokojen├ş zv├Ż┼íenou integr├íciou s Facebook. ÔÇŁ

WhatsApp prid├íva nov├ę tla─Źidlo N├üKUP, ktor├ę v├ím umo┼żn├ş nakupova┼ą jedlo alebo oble─Źenie vo virtu├ílnych obchodoch

V ─Ćal┼í├şch novink├ích, Facebook sp├║┼í┼ąa nov├Ż ÔÇ×News FeedÔÇť bez pr├şspevkov od priate─żov alebo rodiny.

Tu je v┼íetko, ─Źo potrebujete vedie┼ą o spolo─Źnosti Signal, ktor├í minul├Ż t├Ż┼żde┼ł nahl├ísila tis├şce nov├Żch pou┼ż├şvate─żov.

A bizarn├í chyba hl├ísen├í tento mesiac mohla necha┼ą cudzincov ─Ź├şta┼ą va┼íe s├║kromn├ę ÔÇőÔÇőchaty WhatsApp.

─îo si mysl├şte o zmen├ích z├ísad WhatsApp? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch!

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu