Zistilo sa, že spoločnosť WeChat cenzuruje konkrétne kľúčové slová týkajúce sa koronavírusu

Spoločnosť WeChat sa údajne usilovne snaží cenzurovať kľúčové slová týkajúce sa koronavírusu a krízy, ktorá ho obklopuje. Opatrenia pre populárnu aplikáciu na zasielanie správ v Číne objavila výskumná skupina Citizen Lab, ktorá tiež tvrdí, že k cenzúre došlo od začiatku roka.

Výskumná skupina údajne zaviedla akcie spoločnosti WeChat prostredníctvom konverzácie s pevnou skupinou. Odoslané na tri účty WeChat so sídlom v Kanade a Číne. Odtiaľ by videl, ktoré slová budú odstránené alebo cenzurované pri strednom prenose.

Konečným výsledkom je, ako vidíte na obrázku nižšie, že čínsky účet jednoducho nedostane veľké množstvo informácií o víruse, čo je samo osebe znepokojujúce.

Zistilo sa, že spoločnosť WeChat cenzuruje konkrétne kľúčové slová týkajúce sa koronavírusu 1

Začiatkom januára WeChat pravdepodobne cenzuroval 152 kľúčových slov týkajúcich sa koronavírusu. V druhom februárovom týždni sa však zoznam cenzúry aplikácie správy zvýšil na 526 kľúčových slov.

Vedľajšou poznámkou je, že nielen WeChat aktívne cenzuroval kľúčové slová. YY, podobná platforma čínskych sociálnych médií Twitter, sa tiež zistilo, že na čiernej listine uviedlo 45 konkrétnych kľúčových slov týkajúcich sa koronavírusu.

Zistilo sa, že spoločnosť WeChat cenzuruje konkrétne kľúčové slová týkajúce sa koronavírusu 2

Kľúčové slová, ktoré boli konkrétne cenzurované, zahŕňajú informácie o koronavíruse, všetky odkazy na čínsku epidemickú politiku a Li Wenliang. Doktor otočil píšťalku, ktorá najskôr varovala svet pred touto chorobou.

Wenliang zomrel 7 Február po infikovaní a prekonaní choroby. Nakoniec jeho smrť spôsobila vlnu hnevu zo strany čínskeho ľudu, ktorý mal pocit, že jeho vláda túto situáciu zle zvláda.

Zistilo sa, že spoločnosť WeChat cenzuruje konkrétne kľúčové slová týkajúce sa koronavírusu 3

Ako zdôraznil The Verge, nie je jasné, prečo to spoločnosť WeChat robí, ale existuje možnosť, že jej činnosť by mohla byť priamym príkazom samotnej čínskej vlády. Vzhľadom na úzke väzby, ktoré majú tieto dve telá medzi sebou. Čínska vláda v súčasnom stave aktívne využíva weby WeChat a Twitter aby prenasledoval ľudí, o ktorých sa domnieva, že zdieľali „negatívne informácie“ o prepuknutí nákazy Coronavirus.

WeChat je potom zaseknutý medzi skalou a tvrdým miestom; Aplikácia má aktívnu užívateľskú základňu s viac ako miliardou používateľov každý mesiac a je neoddeliteľnou súčasťou ich života. Používateľ môže okrem iného pomocou aplikácie uskutočňovať platby alebo nakupovať. Ale cenzúra kľúčových slov proti koronavírusom môže v konečnom dôsledku spôsobiť viac škody ako úžitku.

(Zdroj: Citizen Lab via limit // Obrázok: Hviezda)