Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Žiarenie telefónu: Tento zoznam najhorších páchateľov vás môže prekvapiť

Žiarenie telefónu: Tento zoznam najhorších páchateľov vás môže prekvapiť 1

Všetky telefóny vyžarujú žiarenie, aj keď niektoré vyžarujú menej, iné viac. Ak je teda najnovšia štúdia niečo, čím sa môžete zaoberať, veľa populárnych smartphones vyžarujú oveľa viac žiarenia, ako sa pôvodne predpokladalo.

Xiaomi a OnePlus vyžarujú najviac žiarenia z telefónu

Najnovšie údaje o žiarení telefónu pochádzajú z nemeckého spolkového úradu pre ochranu pred žiarením. Na základe týchto údajov zostavil Statista zoznam 16 smartphones ktoré vyžarujú najviac žiarenia. V zozname žiarenia telefónu dominujú Xiaomi a OnePlus, pričom telefóny Samsung boli na dne a iPhony boli niekde v strede.

Štúdia konkrétne merala špecifickú mieru absorpcie (SAR), čo je množstvo rádiofrekvenčných vĺn vyžarovaných smartphones. Čím vyššia je hodnota SAR alebo čím viac rádiofrekvenčných vĺn telefón vydá, tým vyššie sú šance používateľov vystaviť sa škodlivému žiareniu.

Podľa zoznamu vydáva najviac žiarenia Xiaomi Mi A1, za ním nasleduje OnePlus 5T, Xiaomi Mi Max 3 a OnePlus 6T. Rýchlosť absorpcie Mi A1 je 10,74 wattu na kilogram, pričom absorpčná rýchlosť pre OnePlus 5T je 10,68 wattu na kilogram. Mi Max 3Miera absorpcie je 10,58 wattu na kilogram.

Najnovšia vlajková loď OnePlus, 6T, patrí tiež medzi päť najlepších s absorpčnou rýchlosťou 10,55 wattu na kilogram. Celkovo osem zo 16 telefónov v zozname radiácií telefónov bolo od spoločností Xiaomi a OnePlus. Ostatní v zozname boli od Apple, Google a HTC.

Pixel 3XL obsadil siedme miesto, zatiaľ čo Pixel 3 bol na dvanástom mieste v zozname najhorších previnilcov. AppleiPhone 7s absorpčnou rýchlosťou 10,38 wattu na kilogram bolo na deviatom mieste, zatiaľ čo iPhone 8 bol na štrnástom mieste.

Telefóny vyžarujúce najmenej žiarenia

Štúdia okrem zaradenia najvyšších žiaričov žiarenia zaradila aj telefóny vyžarujúce najmenej žiarenia. V tomto zozname dominujú telefóny Samsung, LG a Motorola. Telefóny Samsung v skutočnosti získali päť z 10 najlepších miest na tomto zozname žiarenia telefónov.

Samsung Galaxy Poznámka 8 bolo zistené, že vyžaruje najmenšie množstvo žiarenia, zatiaľ čo Galaxy S8+ obsadil štvrté miesto. Spoločnosti Samsung Galaxy S9+ prišiel na deviate miesto. Medzi ďalšie telefóny so systémom Android v zozname patria ZTE Axon Elite, LG G7 ThinQ, HTC U11 Life a Moto G5 Plus.

Kompletnú databázu nemeckého spolkového úradu pre ochranu pred žiarením si môžete prezrieť tu.

Ako na vás vplýva hodnota SAR

Hodnota SAR je v podstate rýchlosť, ktorou telo absorbuje elektromagnetické vlny. Nemecká výskumná agentúra ani Statista nevysvetlili, či sú hodnoty SAR pre hlavu, čo znamená expozíciu pri držaní telefónu blízko ucha, alebo pre telo, čo by znamenalo, keď je telefón vo vrecku.

Statista poznamenáva, že neexistujú žiadne všeobecne uznávané pokyny pre bezpečné úrovne žiarenia telefónu. „Nemecká certifikácia ohľaduplnosti k životnému prostrediu Der Blaue Engel (Modrý anjel) však certifikuje iba telefóny, ktoré majú špecifickú mieru absorpcie nižšiu ako 00,60 wattu na kilogram. Všetky tu uvedené telefóny dosahujú viac ako dvojnásobok tohto štandardu, “hovorí Statista.

Americká federálna komunikačná komisia (FCC) považuje hodnotu SAR za 1.6 w/kg alebo nižšie, aby boli v bezpečí. Európska vláda požaduje, aby telefóny mali hodnotu SAR nižšiu ako 2 w/kg.

Množstvo uvoľneného žiarenia telefónov v skutočnosti neovplyvňuje naše nákupné rozhodnutia, pravdepodobne preto, že neexistuje žiadny presvedčivý dôkaz, že žiarenie z telefónov môže poškodiť telo na bunkovej úrovni. Existujú štúdie pre a proti vplyvu žiarenia telefónu na ľudí.

Jedna štúdia Národného toxikologického programu napríklad tvrdila, že žiarenie telefónu môže spôsobiť rakovinu. Iné štúdie však tvrdili, že množstvo žiarenia, ktoré telefón vydáva, je škodlivé iba pre potkany, a nie pre ľudí.

Napriek tomu je pre výrobcov telefónov povinné deklarovať a zobrazovať svoje hodnoty SAR. Hodnotu SAR svojho telefónu nájdete na informačnom štítku na škatuli telefónu. Väčšina spoločností tiež ukazuje hodnotu SAR na nálepke pripevnenej k telu telefónu. Hodnotu SAR si môžete skontrolovať aj na stránke so špecifikáciami telefónu alebo v príručke na webovej stránke výrobcu.