Z├ípal sp├┤soben├Ż poruchami sp├ínku zvy┼íuje riziko ateroskler├│zy

Zl├ę n├ívyky na sp├ínok boli pri viacer├Żch pr├şle┼żitostiach spojen├ę s v├í┼żnymi zdravotn├Żmi probl├ęmami, ako s├║ oslabenie imunitn├ęho syst├ęmu, cukrovka, neurologick├ę poruchy a dokonca srdcov├ę choroby.

Napr├şklad ┼ít├║dia uverejnen├í minul├Ż rok odhalila, ┼że ─żudia, ktor├ş v noci nespali, mali najvy┼í┼í├ş krvn├Ż tlak nasleduj├║ci de┼ł, ─Źo m├┤┼że zv├Ż┼íi┼ą riziko z├íva┼żn├Żch probl├ęmov.

Vedci v s├║─Źasnosti uv├ídzaj├║ v ─Źasopise PLOS Biology, ┼że naru┼íenie sp├ínku stimuluje hromadenie tuku na tepnovej stene, ─Źo je stav naz├Żvan├Ż ateroskler├│za, ktor├Ż m├┤┼że vies┼ą k fat├ílnym srdcov├Żm chorob├ím.

Preru┼íen├Ż sp├ínok sp├┤sobuje z├ípal

Vedci zobrali ├║daje 1, 600 dospel├Żch a viac dospel├Żch z multietnickej ┼ít├║die o ateroskler├│ze a analyzovali ich ako kontrolu faktorov, ako s├║: vek, etnicita, pohlavie, index telesnej hmotnosti, poruchy sp├ínku, krvn├Ż tlak a vysokorizikov├ę spr├ívanie, ako je faj─Źenie.

Potom sledovali v├Żsledky ├║─Źastn├şkov anal├Żzou vzoriek krvi, v├Żsledkov v├ípnika ako referencie na vytv├íranie povlaku a meran├şm sp├ínku. V poslednom menovanom obdob├ş pou┼żili nieko─żko met├│d, vr├ítane merania pomocou n├íramkov├Żch hodiniek, ktor├ę merali elektrick├ę sign├íly mozgovej vlny po─Źas t├Ż┼żd┼ła a jednej noci v sp├ínkovom laborat├│riu.

Vedci poznamenali, ┼że preru┼íen├ę sp├ínkov├ę vzorce jasne s├║viseli s vy┼í┼í├şmi koncentr├íciami cirkuluj├║cich z├ípalov├Żch faktorov. Konkr├ętne, vy┼í┼íie koncentr├ície bielych krviniek, zn├íme ako monocyty a neutrofily, hraj├║ pri ateroskler├│ze k─ż├║─Źov├║ ├║lohu.

Medzi ur─Źen├ę rizikov├ę faktory kardiovaskul├írneho ochorenia u ─żud├ş patr├ş zl├í strava, nedostatok pohybu, obezita, vysok├Ż krvn├Ż tlak a faj─Źenie. Ale s t├Żmito v├Żsledkami sa dod├íva preru┼íen├Ż sp├ínok, ktor├Ż je prv├Żm ├║dajom ÔÇ×spojen├Żm so z├ípalom a ateroskler├│zou u ─żud├şÔÇť, pod─ża ved├║ceho autora Raphaela Vallala, postdoktorandsk├ęho pracovn├şka v Walkerovom centre pre vedu o ─żudskom sp├ínku.

ÔÇ×Odhalen├şm tejto s├║vislosti s chronick├Żm z├ípalom v├Żsledky nazna─Źuj├║ straten├ęho sprostredkovate─ża, ktor├Ż rokuje o zlom zaobch├ídzan├ş medzi fragmentovan├Żm sp├ínkom a kalen├şm krvn├Żch ciev,ÔÇť dodal.

Zákerná choroba

Ateroskler├│za je choroba z├íkernej povahy: zvy─Źajne sa za─Ź├şna v ranej dospelosti a jej v├Żvoj zost├íva bez pov┼íimnutia, a┼ż nahromadenie plaku n├íhle blokuje prietok krvi tepnami, ─Ź├şm br├íni dodaniu do srdca, p─ż├║c, mozgu a / alebo in├Żch org├ínov.

Z tohto d├┤vodu je potrebn├ę venova┼ą osobitn├║ pozornos┼ą hygiene sp├ínku od ├║tleho veku. Vedci odpor├║─Źaj├║ vyl├║─Źi┼ą subjekt├şvne hodnotenia a riadi┼ą sa sledova─Źmi sp├ínku v klinickej kvalite, aby zistili, ─Źi v┼íetko vyhovuje sp├┤sobu sp├ínku. T├Żmto sp├┤sobom m├┤┼żeme z├şska┼ą realistickej┼íiu predstavu o na┼íich sp├ínkov├Żch n├ívykoch a pracova┼ą na ich zlep┼íen├ş sk├┤r, ako bude neskoro.

referencie:

Zlomen├Ż sp├ínok predpoved├í stvrdnut├ę krvn├ę cievy. https://journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.3000726