Z├íludn├ę mobiln├ę siete ako EE a O2 klam├║ ÔÇ×mili├│nomÔÇť Britov o tom, ak├ę dobr├ę je ich pokrytie, varuj├║ odborn├şci

Pod─ża asoci├ície miestnej vl├ídy MILI├ôNY ─żud├ş v celej Brit├ínii nemusia dost├íva┼ą vonkaj┼íie mobiln├ę pokrytie, o ktorom ich oper├ítor tvrd├ş, ┼że ich poskytuje.

LGA obvi┼łuje v┼íetky mobiln├ę siete, ┼że neposkytuj├║ z├íkazn├şkom to, za ─Źo platia, a vo svojej spr├íve konkr├ętne uv├ídza spolo─Źnosti EE, Vodafone, Three a O2.

LGA uviedla, ┼że spolo─Źnosti si ÔÇ×zna─Źia vlastn├║ dom├ícu ├║lohuÔÇť, pokia─ż ide o rozhodovanie o tom, ako dobr├í je ich sie┼ąov├í sila.

Ve─ża ─żud├ş pou┼ż├şva webov├ę str├ínky na kontrolu pokrytia mobiln├Żch zariaden├ş, ke─Ć sa rozhoduj├║, ak├║ telef├│nnu zmluvu si k├║pi┼ą.

LGA v┼íak zd├┤raznila, ┼że tieto ├║daje nie s├║ zalo┼żen├ę na skuto─Źn├Żch sk├║senostiach pou┼ż├şvate─żov telef├│nov, ale na predpovediach po─Ź├şta─Źov├ęho modelovania, ktor├ę urobili samotn├ş oper├ítori.

LGA v celej Brit├ínii tvrd├ş, ┼że teraz pracuje na tom, aby sa mobiln├ş oper├ítori mohli zodpoveda┼ą, ale st├íle h─żad├í oblasti, kde je pokrytie ├║dajne r├Żchle a spo─żahliv├ę, ale skuto─Źn├ş pou┼ż├şvatelia sa s┼ąa┼żuj├║, ┼że nem├┤┼żu telefonova┼ą ani by┼ą online.

Shropshiresk├í rada ├║dajne u┼ż na┼íla 28 oblast├ş, kde tvrdenia prev├ídzkovate─żov o vonkaj┼íom pokryt├ş nezodpovedaj├║ kvalite, ktor├í sa v skuto─Źnosti poskytuje.

Rada teraz ┼żiada ve─żk├ę mobiln├ę siete, aby prijali opatrenia.

Org├íny v Cambridgeshire a Peterborough taktie┼ż zostavili zoznam 20 najd├┤le┼żitej┼í├şch oblast├ş, v ktor├Żch chc├║ siete zlep┼íi┼ą.

Nov├í vl├ída pl├ínuje do 100 dn├ş podp├şsa┼ą dohodu s mobiln├Żmi oper├ítormi o vytvoren├ş zdie─żanej siete na vidieku.

T├íto dohoda zavia┼że spolo─Źnosti EE, Vodafone, Three a O2 zaisti┼ą, aby dobr├ę pokrytie dosiahlo 95% Spojen├ęho kr├í─żovstva do roku 2025 spolo─Źn├Żm vyu┼ż├şvan├şm ich zdrojov.

LGA, ktor├í zastupuje rady v Anglicku a Walese, tvrd├ş, ┼że vl├ída a Ofcom nebud├║ m├┤c┼ą bra┼ą oper├ítorov na zodpovednos┼ą za splnenie tohto s─żubu, ak nemaj├║ presn├Ż obraz o vonkaj┼íom mobilnom pokryt├ş.

Hovor├ş sa, ┼że spoliehanie sa v├Żlu─Źne na vlastn├ę po─Ź├şta─Źov├ę modelovanie oper├ítorov, a nie na nez├ívisl├ę testovanie na zemi, predstavuje riziko, ┼że by si oper├ítori mohli ÔÇ×ozna─Źi┼ą vlastn├║ dom├ícu ├║lohuÔÇť.

Preto asoci├ícia vyz├Żva vl├ídu, aby dala Ofcomu pr├ívomoci nez├ívisle overova┼ą pokrytie pred podpisom ak├Żchko─żvek doh├┤d.

Mysl├ş si, ┼że v miestnych oblastiach by sa mali ka┼żdoro─Źne vykon├íva┼ą kontroly stavu r├Żchlosti a spo─żahlivosti pomocou testovania na mieste.

Cllr Kevin Bentley, predseda predstavenstva LGA pre ─żud├ş a miesta, povedal: ÔÇ×N├ívrh priemyslu zv├Ż┼íi┼ą mobiln├ę pokrytie v miestnych oblastiach je pozit├şvnym krokom.

ÔÇ×Vieme v┼íak, ┼że sp├┤sob, ak├Żm mobiln├ş oper├ítori a Ofcom meraj├║ vonkaj┼íie pokrytie, nezodpoved├í skuto─Źn├Żm ┼żivotn├Żm sk├║senostiam.

ÔÇ×Rovnako ako b├Żvanie, vzdel├ívanie a doprava je digit├ílna konektivita ├║stredn├Żm prvkom prosperuj├║cich komun├şt – mili├│ny ─żud├ş sa ka┼żd├Ż de┼ł spoliehaj├║ na mobiln├ę pokrytie, vr├ítane podnikov a na┼íich najzranite─żnej┼í├şch.

ÔÇ×Je d├┤le┼żit├ę, aby na┼íe komunity neboli odrezan├ę od digit├ílneho veku.

ÔÇ×Rady s├║ k─ż├║─Źov├Żmi partnermi vl├ídy pri zlep┼íovan├ş ┼żivota ─żud├ş v celej krajine.

ÔÇ×Predt├Żm, ako vl├ída podp├ş┼íe ak├║ko─żvek nov├║ dohodu, chceme s nimi spolupracova┼ą a zaisti┼ą, aby sme mohli spr├ívne mera┼ą, ─Źi mobiln├ş oper├ítori dosahuj├║ pokrytie, ktor├ę zlep┼íuje mobiln├Ż sign├íl v re├ílnom svete, a nie ─Ź├şsla v tabu─żke.ÔÇť

Caroline Normandov├í, ktor├í? Riadite─ż advok├ície uviedol: ÔÇ×Aby ka┼żd├Ż mal prospech z pl├ínov na zlep┼íenie pokrytia 4G v celej krajine, ─żudia musia ma┼ą pr├şstup k presn├Żm inform├íci├ím o pokryt├ş, aby vedeli, ak├Ż druh slu┼żby m├┤┼żu o─Źak├íva┼ą v oblastiach, kde pou┼ż├şvaj├║ svoj mobiln├Ż telef├│n.

ÔÇ×Spolu s transparentnos┼ąou, kedy bud├║ tieto zlep┼íenia pokrytia dodan├ę, a presn├Żmi inform├íciami o dostupnosti, ktor├ę? je presved─Źen├Ż, ┼że spotrebitelia musia ma┼ą tie┼ż skuto─Źn├Ż v├Żber poskytovate─żov vo v┼íetk├Żch oblastiach, aby sa ubezpe─Źili, ┼że skuto─Źne uvidia zlep┼íenia v slu┼żbe, ktor├║ dost├ívaj├║. ÔÇť

V roku 2018 sledoval str├í┼żny pes spolo─Źnosti Vodafone a EE kv├┤li tvrdeniam, ┼że poskytli nepravdiv├ę inform├ície o pokryt├ş siete vo vidieckych oblastiach.

┼Żena s alergiou na ÔÇ×WiFiÔÇť sp├ş v medenom spac├íku za 400 libier a ob├íva sa, ┼że ju 5G m├┤┼że zabi┼ą

V ─Ćal┼í├şch novink├ích, Apple priznal, ┼że automaticky skenuje fotografie z iPhone, ─Źi neobsahuj├║ obr├ízky zneu┼ż├şvania chor├Żch det├ş.

Spolo─Źnos┼ą Samsung sa chyst├í uvies┼ą na trh prv├Ż tablet 5G na svete.

A ako minul├Ż mesiac, EE m├í teraz 5G na viac ako 50 miestach.

Ste spokojn├ş s pokryt├şm od svojho poskytovate─ża mobiln├Żch siet├ş? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch …

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu