┼Żaloba proti Apple a Samsung kv├┤li nadmern├ęmu ┼żiareniu na svojich smartf├│noch

V─Ćaka ─îernobylu HBO ─żudia vedia ve─ża o ┼żiaren├ş. Ale v├Żrobca presunut├Ż na s├║d kv├┤li ┼żiareniu z nich smartphones Je to nov├í vec. Advok├ít podal ┼żalobu proti Apple a Samsung potom, ─Źo sa zistilo, ┼że RF ┼żiarenie bolo emitovan├ę spolo─Źnos┼ąou smartphones vyroben├ę ─żu─Ćmi z tejto spolo─Źnosti. Prekra─Źuj├║ bezpe─Źnostn├ę normy, ─Źo je test, ktor├Ż si objednala Chicago Tribune.

Test bol ukon─Źen├Ż, ÔÇ×V s├║lade s feder├ílnymi pokynmi v akreditovanom laborat├│riuÔÇť sa zistilo, ┼że ÔÇ×vystavenie vysokofrekven─Źn├ęmu ┼żiareniu z iPhone 7 – jeden z najpopul├írnej┼í├şch smartphones niekedy predan├ę, meran├ę na prekro─Źenie z├íkonn├ęho bezpe─Źn├ęho limitu a viac ako dvojn├ísobn├ę Apple informovali feder├ílne regula─Źn├ę org├íny o svojich vlastn├Żch testoch. "

─îasto sa tvrd├ş, ┼że mobiln├í ve┼ża, Bluetooth sp├┤sobi┼ą rakovinu ale nie je to v skuto─Źnosti dok├ízan├ę. Skupinov├í ┼żaloba bola podan├í na Okresnom s├║de USA v Severnom okrese v Kalifornii. S├║dny proces je z├ív├Ązn├Ż pre nieko─żko zn├ímych zariaden├ş vyr├íban├Żch dvoma technick├Żmi gigantmi, ako napr├şklad AppleIPhone 7 Tie┼ż iPhone 8 a iPhone X a Samsung Galaxy S8 a Galaxy Note8

Po┼żiadavka bola predlo┼żen├í, ÔÇ×Nieko─żko ned├ívnych vedeck├Żch publik├íci├ş podporovan├Żch stovkami vedcov z cel├ęho sveta uk├ízalo, ┼że vystavenie vysokofrekven─Źn├ęmu ┼żiareniu ovplyv┼łuje ┼żiv├ę organizmy na ├║rovniach v├Żrazne pod v├Ą─Ź┼íinou medzin├írodn├Żch a vn├║tro┼ít├ítnych smern├şc. Medzi jeho ├║─Źinky patr├ş zv├Ż┼íen├ę riziko rakoviny, bunkov├Ż stres, zv├Ż┼íen├ę nebezpe─Źn├ę vo─żn├ę radik├íly, genetick├ę po┼íkodenie, ┼ítruktur├ílne a funk─Źn├ę zmeny v reproduk─Źnom syst├ęme, poruchy u─Źenia a pam├Ąti, neurologick├ę poruchy a negat├şvne vplyvy na celkov├║ pohodu ─żud├ş. "

Pokia─ż ide o maxim├ílnu hodnotu SAR (┼ípecifick├í hodnota absorpcie) uv├ídzan├║ pre mobiln├ę telef├│ny a ─Ćal┼íie bezdr├┤tov├ę zariadenia, existuje ve─ża zm├Ątkov. Toto je miera r├Żchlosti absorpcie RF energie telom z meran├ęho zdroja, v tomto pr├şpade z mobiln├ęho telef├│nu.

Feder├ílna komunika─Źn├í komisia uviedla: ÔÇ×Mnoho ─żud├ş mylne predpoklad├í, ┼że pou┼ż├şvanie mobiln├ęho telef├│nu s ni┼ż┼íou hodnotou SAR ur─Źite zni┼żuje vystavenie pou┼ż├şvate─ża vysokofrekven─Źn├Żm emisi├ím, alebo je nejakoÔÇ× bezpe─Źnej┼íie ÔÇťako pou┼ż├şvanie mobiln├ęho telef├│nu s vysokou hodnotou SAR.ÔÇť

Pod─ża ┼żalobcu je obrie Cupertino pokr├Żva v┼íetky rizik├í nespr├ívnym v├Żkladom bezpe─Źnosti smartphones, ale Apple nevzd├íva┼ą sa "V┼íetky modely iPhone, vr├ítane 7, je plne certifikovan├Ż FCC a vo v┼íetk├Żch ─Ćal┼í├şch krajin├ích, kde sa pred├ívaj├║ telef├│ny iPhone. Dodr┼żiavame v┼íetky platn├ę smernice a limity vystavenia. ÔÇť Samsung e┼íte mus├ş reagova┼ą.


nov├Ż