Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Zákaz spoločnosti Google nedokáže vylúčiť aplikácie na krátkodobé pôžičky v deň výplaty

Autor: Bloomberg |

Publikované: 26. januára 2020, 12:44:19

Zákaz spoločnosti Google nedokáže vylúčiť aplikácie na krátkodobé pôžičky v deň výplaty 1 Úverové aplikácie sú obzvlášť populárne v rozvojových krajinách ako Nigéria, India a Keňa. (Zdroj obrázka: Bloomberg)

V auguste spoločnosť Google oznámila globálny zásah do aplikácií pre Android, ktoré ponúkajú krátkodobé pôžičky, pričom uviedla, že chce chrániť spotrebiteľov pred tým, čo nazýva „klamlivé a vykorisťovateľské“ podmienky.

O päť mesiacov neskôr je však v mnohých krajinách na Google Play, trhu spoločnosti s aplikáciami pre Android, stále ľahké nájsť aplikácie v štýle payday, ktoré ponúkajú rýchle peniaze na jeden alebo dva týždne. Niektoré účtujú úrokové sadzby, ktoré môžu prekročiť 200 percent ročne.

Aplikácie požičiavania sú obzvlášť populárne v rozvojových krajinách ako Nigéria, India a Keňa, kde milióny ľudí nemajú bankové účty alebo kreditné karty, ale majú mobilné telefóny. Epicentrum je Keňa, kde explózia v poskytovaní mobilných pôžičiek a malý vládny dohľad účinne urobili zo spoločnosti Google arbitra, z ktorých aplikácií si zákazníci môžu vybrať.

Napriek zákazu pôžičiek, ktoré sa musia splatiť za menej ako 61 dní, mnoho aplikácií dostupných v obchode Google Play ponúka Keňanom kratšie podmienky. Zdá sa, že niektorí veritelia toto pravidlo ignorujú a dúfajú, že si to spoločnosť Google, divízia spoločnosti Alphabet Inc., nevšimne. Existuje však aj zmätok v tom, či táto politika skutočne zakazuje krátkodobé pôžičky.

Dan Jackson, hovorca spoločnosti Google, odmietol vysvetliť, prečo sa stále používajú aplikácie pre krátkodobé pôžičky. "Keď sa zistí porušenie, konáme," uviedol vo vyhlásení. Nepovedal by, koľko takýchto opatrení bolo podniknutých.

Sťažnosti zákazníkov

Branch International Ltd., spoločnosť so sídlom v San Franciscu, ktorá je hlavným kenským veriteľom, uviedla, že jej splnenie môže ponúknuť pre každú pôžičku dlhodobejšiu aj kratšiu dobu. „62-dňový úver je len jednou z možností a ak si to želajú, môžu si zvoliť kratšie pôžičky,“ uviedla hovorkyňa pobočky Mojgan Khalili. Ďalší veriteľ so sídlom v Kalifornii s veľkou kenskou firmou Tala má podobné pravidlá, podľa ktorých je v súlade s pravidlami spoločnosti Google.

Jackson však trval na tom, že táto politika zakazuje akékoľvek aplikácie ponúkajúce krátkodobé pôžičky.

Zdá sa, že iné spoločnosti zaoberajúce sa finančnými technológiami sa zaoberali novými pravidlami pridaním jazyka do svojich popisov v službe Google Play, v ktorých uviedli, že ponúkajú pôžičky dva mesiace alebo dlhšie. Používatelia však často uverejňujú na webe sťažnosti a tvrdia, že si nemôžu požičať takmer tak dlho.

Z 10 najobľúbenejších bezplatných aplikácií Google Play v Keni, ktoré sa konali 15. januára, päť z nich požičiavalo aplikácie podľa hodnotenia podobného webu. Všetci piati tvrdili, že ponúkajú pôžičky v trvaní najmenej 61 dní, a všetci z nich podali sťažnosti používateľov na ponúkanie oveľa kratších podmienok.

Jeden zákazník aplikácie s najvyššou klasifikáciou, iPesa, sa v januári sťažoval, že zatiaľ čo opis v službe Google Play sľuboval pôžičky na viac ako 60 dní, bol mu ponúknutý kratší termín. „Lehotu splatnosti nie je možné dodržať 14 dní,“ napísal zákazník. "Kto si robíš srandu?"

IPesa založená na Nairobi neodpovedala na e-mail, a Facebook správu alebo dopyt prostredníctvom svojej telefónnej linky služieb zákazníkom.

OKash správa

Iná top 10 aplikácia, OKash, sa minulý týždeň dostala pod útok investičnej spoločnosti Hindenburg Research. Firma vydala správu, v ktorej tvrdí, že aplikácia a ďalšie aplikácie, ktoré vytvorila spoločnosť Opera Ltd., nórsky vývojár webového prehliadača Opera, porušujú pravidlá spoločnosti Google, pretože ponúkajú iba krátkodobé pôžičky, napriek tvrdeniam, že sú k dispozícii dlhšie podmienky. V správe sa tiež uvádza, že poplatky za aplikácie v opere môžu prekročiť 300 percent.

Opera používa „klamlivé návnady a návyky“, aby nalákala dlžníkov a účtovala nesmierne úrokové sadzby, “napísala Nate Andersonová, zakladateľka Hindenburgu, ktorá tvrdí, že staví na pokles akcií opery.

online hry v mobilných telefónoch, mládež zomiera pri hraní hier na mobile, správy z mesta, zastavenie srdca z dôvodu mobilu Za posledných niekoľko rokov sa vo východoafrickom štáte objavili desiatky aplikácií na pôžičky. (Reprezentatívny obrázok)

Opera v Osle, ktorú riadi čínsky technologický miliardár Zhou Yahui, uviedla, že správa obsahuje nešpecifikované chyby a že všetky jej aplikácie sú v súlade s touto politikou, pretože ponúkajú podmienky splácania dlhšie ako 60 dní.

Google odmietol komentovať aplikácie Opera. Aspoň jeden z nich zmizol zo služby Google Play po hlásení Hindenburgu, odvtedy sa však obnovil.

Aj na samotnom webe Google Play veritelia niekedy otvorene uznávajú, že ponúkajú iba krátkodobé pôžičky. „Môžete si vybrať 1 do 30 dní, “napísal v decembri zástupca zákazníka spoločnosti Zenka Finance Ltd. so sídlom v Nairobi zákazníkovi, ktorý sa pýtal na podmienky splácania.

Zenka, piata v rebríčku SimilarWeb, zmizla z Google Play minulý týždeň, ale neskôr bola obnovená. Duncun Motanya, kenský vidiecky manažér Zeny, e-mailom uviedol, že nepoznal dôvod a že Zenka dodržiava pravidlá spoločnosti Google. „Predpokladám, že so všetkými problémami v oblasti finančných aplikácií nás Google podrobnejšie skúma,“ napísal.

Pravidlá spoločnosti Google

Google predstavil svoju novú politiku v auguste a poskytol veriteľom mesiac na splnenie. V USA tiež stanovila maximálnu ročnú úrokovú sadzbu 36%. Spoločnosť uložila podobné obmedzenia na výsledky vyhľadávania na webe pre veriteľov v roku 2016.

„Naše pravidlá pre vývojárov Google Play sú navrhnuté tak, aby chránili používateľov a udržiavali ich v bezpečí,“ uviedol hovorca spoločnosti Jackson.

Pravidlá spoločnosti Google odrážajú rastúcu silu veľkých technologických spoločností ovplyvňovať globálny obchod. Matt Flannery, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ pobočky, napísal v stredu blogový príspevok. Nazval spoločnosť „Centrálnou bankou spoločnosti Google“.

Krajiny majú radikálne odlišné úverové trhy, preto jediné globálne dvojmesačné pravidlo nedáva zmysel, napísal Flannery. Po tom, čo pobočka začala ponúkať dvojmesačnú možnosť, ktorá je v súlade s jej politikou spoločnosti Google, si len málo Keňanov zvolilo dlhšiu lehotu splatnosti, ale v Indii, kde pobočka pôsobí aj tretina nových zákazníkov, uviedol.

„Namiesto opakovania jediného globálneho pravidla pre svetových veriteľov,“ napísal Google, „by sa mal jednoducho presunúť na skutočné centrálne banky.“

Úverový boom

Digitálny kreditný rozmach v Keni bol umožnený, pretože veľká časť obyvateľstva v krajine používa na denné platby a výdavky účty s mobilnými peniazmi. Najobľúbenejšia služba, M-Pesa, sa začala pred viac ako desiatimi rokmi. To vytvorilo otvor pre veriteľov online, ktorí predkladajú krátkodobé pôžičky, ktoré by sa mohli financovať a splácať prostredníctvom telefónov.

Za posledných niekoľko rokov sa vo východoafrickom štáte objavili desiatky aplikácií na pôžičky. Ponúkajú krátkodobé pôžičky vo výške iba pár dolárov za vysoké úrokové sadzby pre všetkých od administratívnych pracovníkov v Nairobi po predajcov vidieckych ulíc. Požičali si milióny Keňanov.

V septembrovej štúdii spoločnosti MicroSave Consulting sa uvádza, že 91% pôžičiek v Keni v roku 2018 bolo digitálnych. Aplikácie sú kontroverzné a politici ich kritizujú za to, že využívajú chudobných ľudí.

"Mobilní veritelia robia trhanie Keňanov," uviedla v októbrovom rozhovore poslankyňa kenského parlamentu Jude Njomo. "Kto by mohol podnikať a platiť vysoké úrokové sadzby?"

V Keni a ďalších krajinách, kde sú mobilné pôžičky populárne, mnohí používatelia nikdy predtým nepožičali od banky a majú len málo skúseností s finančnými zmluvami. Cieľom politiky spoločnosti Google bolo prinútiť vývojárov k dlhodobejším pôžičkám, ktoré sú pre dlžníkov často jednoduchšie spravovať.

"Ľudia idú z pôžičiek do beznádeje za peniaze," uviedol Gilbert Kiprono, 28 rokov, ktorý pracuje pre spoločnosť pôsobiacu v oblasti mobilných telefónov v Kitale v západnej Keni a požičal si pôžičky od mobilných veriteľov. "Sú ľahko dostupné, ale vysoko vykorisťovateľné."

Pre všetky najnovšie technologické novinky si stiahnite aplikáciu Indian Express

Table of Contents