Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Zabezpečenie systému Android: 13 tipov, ktoré musíte vedieť, ako zaistiť bezpečnosť telefónu

Zabezpečenie systému Android: 13 tipov, ktoré musíte vedieť, ako zaistiť bezpečnosť telefónu 1

V dnešnej dobe je vreckový počítač, ktorý nazývame smartphone, domovom celého vášho digitálneho života. S nástupom mobilných platieb a online bankovníctva sa však hranica medzi vašim virtuálnym svetom a fyzickou sférou stále viac stiera.

Bdelí si pamätáme, že v noci zamkneme dvere a zatiahneme závesy, aby sme zabránili zlým ľuďom, ale často to môže byť príliš laxné, pokiaľ ide o zabezpečenie mobilných zariadení. Aby sme vám pomohli začať na ceste k bezpečnejšiemu digitálnemu životu, nižšie uvádzame 13 jednoduchých tipov, vďaka ktorým by malo byť vaše zariadenie Android v najbližšom čase bezpečnejšie.

Tip 1: Použite obrazovku Secure Lock

Tento prvý tip je zo všetkých úplne najdôležitejší bezpečnostný prvok systému Android. Ak by došlo k strate alebo krádeži vášho telefónu, bezpečná uzamknutá obrazovka by bola jedinou prekážkou medzi potenciálnym zlodejom a všetkými heslami a citlivými údajmi uloženými v telefóne.

Ak chcete nastaviť zabezpečenú uzamknutú obrazovku, v telefóne alebo tablete prejdite do hlavnej ponuky nastavení, potom prejdite na položku Zabezpečenie a klepnite na možnosť „Zámok obrazovky“. Tu vyberte buď Vzor, PIN, Heslo, alebo na podporovaných zariadeniach možnosť Odtlačok prsta.

Odtiaľto budete vyzvaní na zadanie nového bezpečnostného kódu dvakrát, ale akonáhle to urobíte, váš telefón bude oveľa bezpečnejší, než bol predtým. Pri najbližšom odomknutí zariadenia vás uvíta zabezpečená obrazovka uzamknutia – stačí sa prihlásiť a prihlásiť sa.

Zabezpečenie systému Android: 13 tipov, ktoré musíte vedieť, ako zaistiť bezpečnosť telefónu
Zabezpečenie systému Android: 13 tipov, ktoré musíte vedieť, ako zaistiť bezpečnosť telefónu

(1) Nastavenie kódu na odomknutie PINom, (2) Zabezpečená uzamknutá obrazovka blokuje prístup bez PIN

Tip 2: Zapnite funkcie Smart Lock

Google si uvedomuje, že používatelia sa vyhýbajú nastavovaniu zabezpečenej uzamknutej obrazovky, pretože to veci trochu komplikuje, ale keďže vie, aké je to dôležité, pridali do systému Android novú funkciu. 5.0 čo vám v niektorých prípadoch umožní úplne obísť zabezpečenú obrazovku uzamknutia.

Táto funkcia sa nazýva „Smart Lock“ a princíp je jednoduchý – keď je váš telefón v zabezpečenom prostredí, nemala by vám prekážať obrazovka zabezpečeného uzamknutia.

Ak chcete túto funkciu nastaviť, znova zamierte do ponuky Zabezpečenie, ale tentoraz zvoľte možnosť „Smart Lock“ (najskôr musíte zapnúť obrazovku zabezpečeného zámku). Odtiaľ by ste mali vidieť niekoľko možností a tu je to, čo každá z nich robí:

  • Dôveryhodné zariadenia: Po pripojení k známemu zariadeniu Bluetooth alebo NFC obíďte zabezpečenú uzamknutú obrazovku.
  • Dôveryhodné miesta: Vynechajte obrazovku zabezpečeného zámku, ak je zariadenie na prednastavenom mieste (doma, v práci atď.).
  • Dôveryhodná tvár: Keď predná kamera na vašom zariadení rozpozná vašu tvár, obíďte zabezpečenú uzamknutú obrazovku.
  • Dôveryhodný hlas: Vynechajte zabezpečenú uzamknutú obrazovku pre hlasové vyhľadávanie „OK Google“, keď je rozpoznaný hlas používateľa.
  • Detekcia na tele: Po zadaní prístupového kódu obchádzajte zabezpečenú uzamknutú obrazovku, kde odvtedy zariadenie nebolo nastavené.

Vďaka nastaveným možnostiam Smart Lock bude vaše zariadenie bezpečnejšie, pretože máte zapnutú zabezpečenú obrazovku uzamknutia, ale v dôveryhodnom prostredí sa nebudete musieť namáhať so zadaním prístupového kódu.

Tip 3: Povoliť 2-Krokové overenie

Vzhľadom na to, že Google a Android sú v dnešnej dobe takmer synonymá, ak by niekto mal niekedy získať prístup k vášmu účtu Google, bolo by ohrozené zabezpečenie vášho zariadenia. Aby ste tomu zabránili, môžete do svojho účtu Google pridať ďalšiu vrstvu zabezpečenia s názvom 2-Krokové overenie, ktoré bude vyžadovať zadanie druhého kódu za vašim heslom. Ide o to, že tento kód bude odoslaný iba na váš mobilný telefón, čo znamená, že sa nikto nemôže dostať do vášho účtu Google bez fyzického prístupu k vášmu zariadeniu.

Nastaviť 2-Krokové overenie vo vašom účte Google, prejdite na tento odkaz a postupujte podľa jednoduchých pokynov. Ako hlavu hore, toto je pravdepodobne lepšie urobiť z počítača alebo prenosného počítača.

Zabezpečenie systému Android: 13 tipov, ktoré musíte vedieť, ako zaistiť bezpečnosť telefónu

Tip 4: Nastavenie Správcu zariadenia Android

Všetky moderné telefóny a tablety s Androidom majú zabudovaný úžasný nástroj s názvom Správca zariadenia Android. To vám umožní zariadenie na diaľku uzamknúť, vymazať a lokalizovať, ak sa dostane do nesprávnych rúk.

Táto funkcia by mala byť predvolene povolená, ale pre istotu znova zamierte do ponuky Zabezpečenie a potom vyberte možnosť „Správcovia zariadení“. Odtiaľto začiarknite políčko vedľa položky Správca zariadenia Android a potom v nasledujúcom kontextovom okne stlačte tlačidlo „Aktivovať“.

Keď je povolený Správca zariadenia Android, môžete pomocou tohto odkazu vzdialene spravovať svoj telefón alebo tablet, alebo môžete do vyhľadávania Google jednoducho napísať „Nájsť môj telefón“.

Tip 5: Uistite sa, že je zapnutá možnosť „Overovať aplikácie“

Android teraz dokáže automaticky skenovať vo vašom zariadení škodlivý softvér a odvádza skvelú prácu. Táto možnosť je v systéme Android predvolene povolená 5.0 a vyššie, ale pre ľudí na KitKate alebo nižšej verzii je to skvelá bezpečnostná služba, ktorá by sa mala manuálne povoliť, ak ešte nie je.

Ak chcete začať, v nastaveniach prejdite do ponuky Zabezpečenie a potom prejdite nadol do sekcie Správa zariadenia. Odtiaľto skontrolujte, či je začiarknutá možnosť „Overiť aplikáciu“, a budete mať všetko pripravené.

Zabezpečenie systému Android: 13 tipov, ktoré musíte vedieť, ako zaistiť bezpečnosť telefónu

Tip 6: Inštalujte iba aplikácie z dôveryhodných zdrojov

Napriek tomu, že Android dokáže skenovať vaše aplikácie, aby zistil malware, nikdy by ste sa nemali príliš spoliehať na automatizované riešenie, ako je toto. Namiesto toho použite profylaktický prístup k výskumu aplikácie a jej vydavateľa pred inštaláciou.

Minimálne by ste mali inštalovať aplikácie iba z dôveryhodných zdrojov. Vydavatelia ako Google Play Store a Amazon Aplikácii Appstore je možné dôverovať, ale pri sťahovaní súborov APK z náhodných webových stránok sa namáhajte.

Zabezpečenie systému Android: 13 tipov, ktoré musíte vedieť, ako zaistiť bezpečnosť telefónu
Zabezpečenie systému Android: 13 tipov, ktoré musíte vedieť, ako zaistiť bezpečnosť telefónu

(1) Google Play Store, (2) Amazon Obchod s aplikaciami

Tip 7: Odinštalujte aplikácie náročné na povolenia

Android používa takzvaný systém povolení na uvoľnenie prístupu k určitým častiam telefónu, keď o to aplikácie požiadajú. Nanešťastie, kým nie je Android M oficiálne vydaný, tieto povolenia sú riešené prístupom typu všetko alebo nič a vaša jediná šanca odmietnuť aplikácii prístup k povoleniam, ktoré požaduje, je najskôr ju neinštalovať.

Niektoré aplikácie vyžadujú príliš veľa povolení, a to je bezpečnostné riziko v tom zmysle, že ak má aplikácia prístup k určitým častiam vášho telefónu, má ju aj jej vývojár. Ak chcete zistiť, ktoré aplikácie vo vašom telefóne sa im žiadosťami o povolenie vymknú spod kontroly, navrhujem nainštalovať aplikáciu s názvom Aplikácie priateľské k povoleniu. Skenuje vaše nainštalované aplikácie a hodnotí ich podľa počtu povolení, o ktoré požiadali, pričom čím vyššie skóre, tým väčšie bezpečnostné riziko.

Zabezpečenie systému Android: 13 tipov, ktoré musíte vedieť, ako zaistiť bezpečnosť telefónu
Zabezpečenie systému Android: 13 tipov, ktoré musíte vedieť, ako zaistiť bezpečnosť telefónu

Keď vo svojom telefóne alebo tablete identifikujete aplikácie, ktoré prahnú po povoleniach, bude najbezpečnejšou možnosťou ich odinštalovať a v obchode Play nájsť alternatívu, ktorá bude priaznivejšia pre povolenia.

Tip 8: Použite antivírusovú aplikáciu

Kým Android automaticky a potichu vyhľadáva škodlivý softvér, antivírusová aplikácia vám môže poskytnúť viac pokoja, pretože vám skutočne ukáže výsledky svojich skenov. K dispozícii je mnoho skvelých antivírusových možností, ale nedávno som ohodnotil najlepšie antivírusové aplikácie pre Android, ak by ste chceli zúžiť pole.

(1) Avast, (2) Kaspersky, (3) AVG

Tip 9: Zašifrujte svoje údaje

Viem, že slovo „šifrovanie“ môže v niektorých vyvolávať pocity technofóbie, ale je to neuveriteľne jednoduchý koncept. Predstavte si to tak, že všetky údaje vo vašom zariadení budú zmiešané až do bodu, keď budú pre niekoho zvonku bezvýznamné, ale po zadaní hesla sa všetko vyrieši a automaticky sa vráti na svoje miesto.

V zariadení so systémom Android je šifrovanie údajov neuveriteľne jednoduché. Znova prejdite do ponuky Zabezpečenie a potom vyberte možnosť „Šifrovať telefón“. Odtiaľto skontrolujte, či je váš telefón alebo tablet úplne nabitý a pripojený k nabíjačke, potom stlačte tlačidlo „Šifrovať telefón“.

Zabezpečenie systému Android: 13 tipov, ktoré musíte vedieť, ako zaistiť bezpečnosť telefónu
Zabezpečenie systému Android: 13 tipov, ktoré musíte vedieť, ako zaistiť bezpečnosť telefónu

V závislosti od toho, koľko dát máte vo svojom zariadení uložených, môže tento proces trvať aj hodinu alebo viac, preto majte telefón zapojený a zostaňte trpezliví. Keď budú hotové, údaje vo vašom telefóne budú pre niekoho zvonku úplne zbytočné, ale všetko, čo musíte urobiť, aby ste ich dešifrovali a znova urobili užitočnými, je zadať vzor, ​​PIN alebo heslo na zabezpečenej uzamknutej obrazovke.

Tip 10: Nepripájajte sa k neznámym sieťam Wi-Fi

Jedným z najväčších potenciálnych bezpečnostných rizík pre váš telefón alebo tablet je sieť, ku ktorej je pripojený. Návštevnosť z tohto pripojenia je v predvolenom nastavení dôveryhodná, takže ak nie ste oboznámení so sieťou Wi-Fi, najlepšie by bolo v prvom rade sa nepripojiť.

Zabezpečenie systému Android: 13 tipov, ktoré musíte vedieť, ako zaistiť bezpečnosť telefónu

Verejné prístupové body majú vo všeobecnosti nejakú formu zabezpečenia, ktorá zabraňuje vzájomnej komunikácii rôznych zariadení, ktoré sú k nim pripojené. Ak si však nie ste istí bezpečnostnými opatreniami určitej siete, bolo by najlepšie sa nepripojiť.

Tip 11: Použite webový prehliadač tretej strany

Keď už hovoríme o webovej návštevnosti, internetový prehliadač vo vašom zariadení môže byť vašou najväčšou dierou v zabezpečení. Ak používate štandardný prehliadač, ktorý bol v telefóne alebo tablete predinštalovaný, problém je v tom, že spravidla nedostávajú aktualizácie, kým aktualizáciu firmvéru nedostane celý váš telefón.

Namiesto toho zvážte stiahnutie prehliadača tretej strany z Obchodu Play, ktorý by mal dostávať rýchle aktualizácie na zablokovanie nových zistených bezpečnostných rizík. Jeden z najbezpečnejších a najfunkčnejších prehliadačov, ktorý je k dispozícii, je vlastný prehliadač Google Chrome, ktorý je vždy aktualizovaný najnovšími opravami zabezpečenia.

Zabezpečenie systému Android: 13 tipov, ktoré musíte vedieť, ako zaistiť bezpečnosť telefónu

Tip 12: Udržujte svoje zariadenie aktuálne

Pokračujeme v téme rýchlych aktualizácií, ktoré sú dobré z hľadiska zabezpečenia, a preto váš telefón alebo tablet príležitostne dostane od výrobcu zariadenia aktualizáciu firmvéru bezdrôtovo. Niektorí používatelia sa zo strachu pred zmenami zdržiavajú aktualizovať svoj firmvér, ale je to dôležité bezpečnostné opatrenie, pretože chyby a medzery v systéme Android sú často aktualizované firmvérom.

Zabezpečenie systému Android: 13 tipov, ktoré musíte vedieť, ako zaistiť bezpečnosť telefónu
Zabezpečenie systému Android: 13 tipov, ktoré musíte vedieť, ako zaistiť bezpečnosť telefónu

Ak chcete zistiť, či na vás zariadenie práve čaká aktualizácia, v Nastaveniach prejdite do ponuky „O telefóne“ alebo „O tablete“. Odtiaľto klepnite na „Aktualizácie systému“ a nainštalujte všetky dostupné aktualizácie. Vo všeobecnosti však dostanete upozornenie, keď je pripravená aktualizácia firmvéru.

Tip 13: Ak ste rootovaní, nainštalujte si aplikáciu Trusted Root Management

Nakoniec, ak ste rootovaný používateľ, znamená to, že aplikácie môžu získať úplný prístup k celému vášmu systému. Ak by aplikácia s podporou root mala škodlivé úmysly, mohlo by to byť najväčšie bezpečnostné riziko zo všetkých.

V tomto prípade by najľahším spôsobom, ako zabrániť aplikáciám získať úplný prístup k vášmu systému, bolo nainštalovať aplikáciu na správu rootov, ako je napríklad SuperUser od phh. Táto aplikácia monitoruje rootovské požiadavky iných aplikácií vo vašom telefóne a potom vás vyzve, aby ste buď povolili alebo odmietli prístup rootovi – to znamená, že žiadna aplikácia nemôže získať plný prístup k vášmu systému bez vášho súhlasu.

Zabezpečenie systému Android: 13 tipov, ktoré musíte vedieť, ako zaistiť bezpečnosť telefónu
Zabezpečenie systému Android: 13 tipov, ktoré musíte vedieť, ako zaistiť bezpečnosť telefónu

A tipy tu nekončia. V nižšie uvedenom článku nájdete ďalšie nápady, ako napríklad predchádzať útokom Bluetooth, používať sieť VPN a zvýšiť bezpečnosť webových stránok, ktoré denne navštevujete.

Nenechajte si ujsť: Zabezpečte svoje zariadenie Android uzamknutím Bluetooth, vynútením HTTPS a úpravou ďalších možností

Cvičili ste už niektoré z týchto dobrých bezpečnostných návykov? Ak áno, koľko?