Zabezpe─Źenie internetu zais┼ąuj├║ spr├ívcovia hesiel

Ak sa chcete dozvedie┼ą, pre─Źo je ochrana va┼íich hesiel a ├║─Źtov tou najd├┤le┼żitej┼íou v dne┼ínej spolo─Źnosti a ako to lep┼íie dosiahnu┼ą, pre─Ź├ştajte si tento ─Źl├ínok.

Pokia─ż ide o bezpe─Źnos┼ą internetu, odkazujeme na utajenie na┼íich ├║dajov, ako aj na ich bezpe─Źnos┼ą a ├║schovu. Tajomstvo a integrita str├ínok internetov├ęho bankovn├şctva s├║ v poslednej dobe ve─żmi d├┤le┼żit├ę. Aby ste dosiahli uspokojiv├║ ├║rove┼ł zabezpe─Źenia, je potrebn├ę do opera─Źn├ęho syst├ęmu nain┼ítalova┼ą ur─Źit├ę programy, aby ste sa mohli br├íni┼ą pred r├┤znymi druhmi ┼íkodliv├ęho softv├ęru. Samotn├í in┼ítal├ícia najmodernej┼í├şch bezpe─Źnostn├Żch programov neposta─Źuje na uspokojiv├║ ├║rove┼ł zabezpe─Źenia. Vy┼żaduje sa aj ur─Źit├ę mno┼żstvo znalost├ş, tj. Informa─Źn├í gramotnos┼ą, znalos┼ą schopnost├ş a aspekty zabezpe─Źenia pri prehliadan├ş obsahu na internete. Pripojenie k internetu tie┼ż znamen├í ur─Źit├║ ├║rove┼ł zodpovednosti za ├║dr┼żbu po─Ź├şta─Źa a siete, ktor├ę ho pou┼ż├şvaj├║. Dne┼ín├Ż malware je navrhnut├Ż tak, aby infikoval po─Ź├şta─Ź pou┼ż├şvate─ża bez toho, aby si ho pou┼ż├şvate─ż v┼íimol. Softv├ęr je st├íle sofistikovanej┼í├ş. Na ochranu seba a ostatn├Żch musia ma┼ą a zaisti┼ą bezpe─Źnos┼ą svojich po─Ź├şta─Źov.

V posledn├Żch rokoch sme boli svedkami ve─żk├ęho rozmachu internetu. Internet ako prostriedok glob├ílnej komunik├ície je pre n├ís nov├Żm prostriedkom r├Żchlej a bezpe─Źnej komunik├ície medzi ─żu─Ćmi. Vzh─żadom na globaliz├íciu internetu existuj├║ ve─żmi laxn├ę z├íkony upravuj├║ce zvy┼íuj├║ci sa po─Źet poru┼íen├ş z├íkladn├ęho k├│dexu internetu, ako aj neschopnos┼ą z├íkonov jedn├ęho ┼ít├ítu akt├şvne sankcionova┼ą zneu┼ż├şvanie zo strany in├Żch kraj├şn. Vzh─żadom na ve─żk├Ż po─Źet pou┼ż├şvate─żov internetu a ve─żk├Ż po─Źet z├║─Źastnen├Żch kraj├şn je takmer nemo┼żn├ę, aby bola konkr├ętna osoba ÔÇ×chyten├íÔÇť a potrestan├í na internete. Mnoho vl├íd uz├íkonilo z├íkony, ktor├ę platia iba v ich vlastn├Żch krajin├ích, ale st├íle existuje ve─żk├Ż po─Źet ┼ít├ítov, ktor├ę si nie s├║ vedom├ę schopnost├ş internetu a v┼íetk├Żch jeho temn├Żch str├ínok. Prijatie tak├Żchto z├íkonov a pravidiel nie je ─żahk├í ├║loha, v niektor├Żch krajin├ích dokonca nerie┼íite─żn├í. To je hlavn├Ż d├┤vod pre vznik ve─żk├ęho po─Źtu hackerov. Internet je v skuto─Źnosti verejn├Żm majetkom, ktor├Ż pou┼ż├şva obrovsk├ę mno┼żstvo pou┼ż├şvate─żov na celom svete. ─Żudia, ktor├ş poznaj├║ internet podrobnej┼íie a ktor├ş vedia, ako zneu┼żi┼ą svoje vlastnosti, sa naz├Żvaj├║ hackeri.

Na zabezpe─Źenie svojich inform├íci├ş by ste mali pou┼ż├şva┼ą online spr├ívcu hesiel: niektor├ş spr├ívcovia hesiel maj├║ zauj├şmav├ę funkcie, ktor├ę in├ş nemaj├║, a niektor├ę vyzeraj├║ fantasticky. Napriek tomu je ot├ízkou, ktor├Ż z nich stoj├ş za v├í┼í ─Źas, a ─Źo je d├┤le┼żitej┼íie, za va┼íe peniaze. Bez oh─żadu na to, ─Źi ste ten, kto pou┼ż├şva rovnak├ę ─Źiasto─Źne bezpe─Źn├ę heslo pre ka┼żd├ę existuj├║ce prihl├ísenie, alebo m├íte nieko─żko prihl├ísen├ş, ktor├ę si mysl├şte, ┼że s├║ bezpe─Źn├ę, bezpe─Źnosti nikdy nie je dos┼ą: Koniec koncov, kedy ste naposledy ─Ź├ştali o ├║nikoch ve─żk├Żch spolo─Źnost├ş? Spr├ívcovia hesiel nesl├║┼żia iba na ukladanie hesiel – vytv├íraj├║ tie┼ż jedine─Źn├ę a v├Żkonn├ę hesl├í pre ka┼żd├║ str├ínku, na ktor├║ sa prihl├ísite. Niektor├ş z najlep┼í├şch spr├ívcov hesiel v├ím dokonca umo┼ż┼łuj├║ vytv├íra┼ą nov├ę, v├Żkonn├ę hesl├í a meni┼ą existuj├║ce hesl├í jedin├Żm kliknut├şm.

V┼íetci spr├ívcovia hesiel zvy─Źajne pou┼ż├şvaj├║ jednu vec: ulo┼żenie hesla. Je trochu ┼ąa┼ż┼íie vysvetli┼ą, ako to funguje v praxi: ┼íifruj├║ a ukladaj├║ va┼íe hesl├í v zabezpe─Źen├Żch datab├ízach, ─Źo v├ím umo┼ż┼łuje ─żahk├ę prihl├ísenie sa na ak├║ko─żvek str├ínku, pre ktor├║ m├íte akredit├íciu. Hne─Ć ako sa prihl├ísite na str├ínku, spr├ívca hesiel sa v├ís op├Żta, ─Źi chcete ulo┼żi┼ą svoje prihlasovacie ├║daje alebo ich automaticky vyplni┼ą (ak m├íte povolen├ę). Sp├┤sob, ak├Żm to robia, ich funk─Źnos┼ą v opera─Źn├Żch syst├ęmoch a zariadeniach, dokonca aj ponuka ─Ćal┼í├şch funkci├ş, sa v┼íak navz├íjom l├ş┼íia.

V├Ą─Ź┼íina spr├ívcov hesiel tie┼ż obsahuje dvojfaktorov├║ alebo viacfaktorov├║ autentifik├íciu, ako nevyhnutn├ę pri zad├ívan├ş hlavn├ęho hesla. Jedn├Żm z t├Żchto typov spr├ívcov hesiel je Keeper Password Manager a Digital Vault. Obsahuje mno┼żstvo r├┤znych roz┼í├şren├ş a funkci├ş, ako je ochrana proti tmav├ęmu webu, ┼íifrovan├ę chatov├ę slu┼żby a cloudov├Ż trezor. M├┤┼żete ├şs┼ą sem a dozvedie┼ą sa viac o tomto n├ístroji. V├Ą─Ź┼íina spr├ívcov hesiel ani lok├ílne neuchov├íva va┼íe ├║daje (tomu sa hovor├ş nulov├í znalos┼ą-spolo─Źnos┼ą nem├í ┼żiadne znalosti o va┼íich ├║dajoch-za┼íifruj├║ ich iba za v├ís), ─Źo znamen├í, ┼że ak by boli hacknut├ę, va┼íe ├║daje by boli nen├ívratne straten├ę (spolu s inform├íciami od v┼íetk├Żch ostatn├Żch pou┼ż├şvate─żov). To nar├║┼ía bezpe─Źnos┼ą, nie?

Pou┼ż├şvate─żsk├Ż ├║─Źet a heslo pou┼ż├şvate─ża s├║ v┼żdy sp├írovan├ę. Tak v├ís spozn├í v├í┼í internetov├Ż broker. Bez pou┼ż├şvate─żsk├ęho hesla sa m├┤┼że ktoko─żvek prihl├ísi┼ą ako vy a str├íca┼ą tak v├í┼í drahocenn├Ż internetov├Ż ─Źas. Z tohto d├┤vodu odpor├║─Źame, aby boli va┼íe hesl├í v┼żdy kombin├íciou p├şsmen a ─Ź├şslic, ktor├ę sa nepodobaj├║ na men├í va┼íej dom├ícnosti alebo priate─żov, a aby pou┼ż├şvan├ę ─Ź├şsla v ┼żiadnom pr├şpade neboli d├ítumom va┼íich naroden├şn alebo v├Żro─Ź├ş. Naj─Źastej┼íou chybou, ktor├║ m├┤┼że u┼ż├şvate─ż ÔÇ×nov├í─ŹikÔÇť urobi┼ą, je nastavi┼ą na za─Źiatku ÔÇ×slab├ęÔÇť heslo, ktor├ę sa d├í ─żahko predpoklada┼ą. Heslo by ste preto mali vybera┼ą starostlivo a predov┼íetk├Żm si ho pam├Ąta┼ą. Nie je dobr├ę, ke─Ć je heslo nap├şsan├ę tam, kde ho niekto m├┤┼że ─Ź├şta┼ą, n├íhodne alebo ├║myselne, je to ├║plne ned├┤le┼żit├ę.

V├Ą─Ź┼íina pou┼ż├şvate─żov si nepam├Ąt├í kombin├íciu p├şsmen, znakov a ─Ź├şsiel, ktor├ę sme uviedli. Odpor├║─Źame v├ím pok├║si┼ą sa ulo┼żi┼ą rozlo┼żenie kl├ívesnice na kl├ívesnici. Ak je to pr├şli┼í ┼ąa┼żk├ę, pok├║ste sa aspo┼ł skombinova┼ą p├şsmen├í a ─Ź├şsla v n├íhodnom porad├ş. Najlep┼íie kombin├ície s├║ ve─żk├ę a mal├ę ─Ź├şslice a znaky. V hesle nepou┼ż├şvajte medzeru, niektor├ę servery to nedok├í┼żu zvl├ídnu┼ą.

Ak sa niekomu podar├ş zisti┼ą va┼íe heslo, m├┤┼że strati┼ą v├í┼í drahocenn├Ż internetov├Ż ─Źas, ─Ź├şta┼ą v├í┼í e -mail, odosiela┼ą e -maily vo va┼íom mene, zobrazova┼ą va┼íe osobn├ę ├║daje zo servera a ─Ćal┼íie. Ak si v┼íimnete, ┼że sa v├í┼í internetov├Ż ─Źas skracuje, alebo si v┼íimnete, ┼że v zozname telef├│nnych ─Ź├şsel, z ktor├Żch bolo pristupovan├ę k v├í┼ímu ├║─Źtu, je potrebn├ę, aby v├ím in├ę telef├│ny ne┼ż va┼íe okam┼żite zmenili heslo.

Existuje mnoho webov├Żch str├ínok (str├ínok), ktor├ę v├ís ┼żiadaj├║ o registr├íciu (zadanie ├║dajov), aby ste mohli pou┼ż├şva┼ą ich slu┼żby. Tieto str├ínky zhroma┼ż─Ćuj├║ inform├ície o v┼íetk├Żch pou┼ż├şvate─żoch ich slu┼żieb, ktor├ę m├┤┼żu by┼ą nesk├┤r pou┼żit├ę na odosielanie neautorizovan├Żch spr├ív SPAM, ktor├ę ste nechceli prij├şma┼ą. Tieto e -maily obsahuj├║ hlavne propaga─Źn├Ż materi├íl od r├┤znych spolo─Źnost├ş a spolo─Źnost├ş, v├Ą─Ź┼íinou textov├Ż obsah. Na tieto servery v┼íak m├┤┼żu tie┼ż za├║to─Źi┼ą hackeri, ktor├ş m├┤┼żu nesk├┤r tieto inform├ície ┼í├şri┼ą bez v├í┼ího vedomia na svoje ├║─Źely. D├ívajte si preto pozor, komu svoje inform├ície nech├ívate.

Krátka adresa URL: https://ssf.co/2Xl7Vvv