YouTubeKlipy ÔÇ×falo┼ín├Żch spr├ívÔÇť o koronav├şruse, ktor├ę videlo MILI├ôNY – ako ┼ítvrtinu najlep┼í├şch vide├ş ozna─Źen├Żch ako ÔÇ×zav├ídzaj├║ceÔÇť

Klipy koronav├şrusu MISLEADING sa ┼í├şria ako blesk ─Ćalej YouTube, varovali odborn├şci.

Viac ako ┼ítvrtina YouTubeNajsledovanej┼íie vide├í s ochoren├şm COVID-19 obsahuj├║ pod─ża novej ┼ít├║die ÔÇ×zav├ídzaj├║ce alebo nepresn├ę inform├ícieÔÇť.

ÔÜá´ŞĆ Pre─Ź├ştajte si na┼íe ┼żiv├Ż blog o koronav├şruse pre najnov┼íie spr├ívy a aktualiz├ície

A tieto vide├í z├şskali desiatky mili├│nov zhliadnut├ş a potenci├ílne ohrozili ┼żivoty.

Odborn├şci tie┼ż varovali, ┼że vl├ídy a zdravotn├şcki predstavitelia z├ípasia s konkurenciou vloggerom, influencerom a teoretikom kon┼ípir├ície o YouTube.

Vedci vykonali vyh─żad├ívanie 21. marca pomocou k─ż├║─Źov├Żch slov ÔÇ×koronav├şrusÔÇť a ÔÇ×COVID-19ÔÇť.

Potom analyzovali 75 najlep┼í├şch zobrazen├Żch vide├ş z ka┼żd├ęho vyh─żad├ívania-ignoruj├║c duplik├íty, neanglick├ę klipy, ─Źoko─żvek, ─Źo nes├║vis├ş alebo presahuje jednu hodinu.

┼áokuj├║ce je, ┼że 28% klipov ÔÇ×obsahovalo non-faktick├ę inform├ícieÔÇť.

A tieto vide├í mali v ─Źase ┼ít├║die obrovsk├Żch 62 mili├│nov zobrazen├ş.

ÔÇ×Viac ako ┼ítvrtina najsledovanej┼í├şch YouTube Vide├í na COVID-19 obsahovali zav├ídzaj├║ce inform├ície a dostali sa k mili├│nom div├íkov na celom svete, ÔÇťuviedla Heidi Oi-Yee Li z University of Ottawa, ktor├í viedla ┼ít├║diu uverejnen├║ v British Medical Journal.

ÔÇ×Ke─Ć┼że sa s├║─Źasn├í pand├ęmia COVID-19 zhor┼íuje, agent├║ry verejn├ęho zdravotn├şctva to musia lep┼íie vyu┼żi┼ą YouTube poskytova┼ą v─Źasn├ę a presn├ę inform├ície a minimalizova┼ą ┼í├şrenie dezinform├íci├ş.

ÔÇ×To m├┤┼że hra┼ą v├Żznamn├║ ├║lohu v ├║spe┼ínom zvl├ídan├ş pand├ęmie COVID-19.ÔÇť

Odborn├şci teraz vyz├Żvaj├║ vl├ídy a zdravotn├şckych ├║radn├şkov, aby spolupracovali s popul├írnymi YouTube predajn├ş, ktor├ę poskytuj├║ atrakt├şvny obsah.

To by mohlo pom├┤c┼ą bezpe─Źn├Żm inform├íci├ím a rad├ím pril├íka┼ą o─Źn├ę bulvy ┼ąa┼żko pr├şstupn├Żch div├íkov.

Vo vyhl├ísen├ş uvedenom pre The Sun, YouTube povedal: ÔÇ×Zaviazali sme sa poskytova┼ą aktu├ílne a u┼żito─Źn├ę inform├ície v tomto kritickom ─Źase.

ÔÇ×Vr├ítane ┼í├şrenia d├┤veryhodn├ęho obsahu, zni┼żovania ┼í├şrenia ┼íkodliv├Żch dezinform├íci├ş a zobrazovania informa─Źn├Żch panelov s vyu┼żit├şm ├║dajov NHS a WHO na pomoc v boji proti dezinform├íci├ím.

ÔÇ×M├íme jasn├ę pravidl├í, ktor├ę zakazuj├║ propag├íciu medic├şnsky nepodlo┼żen├Żch met├│d na predch├ídzanie koronav├şrusu namiesto h─żadania lek├írskej starostlivosti.

ÔÇ×Vide├í, ktor├ę poru┼íuj├║ tieto pravidl├í, r├Żchlo nahl├ísime, ak s├║ n├ím nahl├ísen├ę.

ÔÇ×Teraz ak├Żko─żvek obsah, ktor├Ż spochyb┼łuje existenciu alebo prenos ochorenia COVID-19, ako ho opisuj├║ WHO a NHS, poru┼íuje YouTube postupy.

ÔÇ×Pokia─ż ide o hrani─Źn├Ż obsah, ktor├Ż by mohol pou┼ż├şvate─żov dezinformova┼ą ┼íkodliv├Żm sp├┤sobom, obmedzujeme odpor├║─Źania.

ÔÇ×Budeme na─Ćalej hodnoti┼ą vplyv t├Żchto vide├ş na komunity na celom svete.ÔÇť

Na za─Źiatku tohto roka, YouTube s─ż├║bil, ┼że zn├ş┼żi po─Źet odpor├║─Źan├Żch vide├ş ┼í├şriacich falo┼ín├║ kon┼ípira─Źn├║ te├│riu, ┼że 5G sp├┤sobuje pand├ęmiu COVID-19.

Tieto nebezpe─Źn├ę klipy z├şskali mili├│ny zobrazen├ş – zatia─ż The Sun odhalil, ako boli podpa─ża─Źi s vymyt├Żmi mozgami napadnut├ş desiatky sto┼żiarov 5G.

Desiv├ę video ukazuje, ako r├Żchlo sa koronav├şrus m├┤┼że ┼í├şri┼ą v re┼ítaur├ícii

V ─Ćal┼í├şch novink├ích, Facebook odha─żuje, ─Źi ste niekedy ÔÇ×interagovaliÔÇť s falo┼ín├Żmi spr├ívami o koronav├şruse.

Instagram odhalila ÔÇ×pam├Ątn├ę ├║─ŹtyÔÇť m┼Ľtvych pou┼ż├şvate─żov, preto┼że po─Źet obet├ş koronav├şrusu na celom svete prudko rastie.

A podvodn├şci pou┼ż├şvaj├║ riskantn├ę aplik├ície pre koronav├şrus na podvod s ni─Ź netu┼íiacimi obe┼ąami.

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu