YouTube zobrazuje kontrolu faktov vo v├Żsledkoch vyh─żad├ívania v USA UU.

YouTube Roz┼íiruje svoje dashboardy na overenie ├║dajov a vyh─żad├íva str├ínky s v├Żsledkami v Spojen├Żch ┼ít├ítoch.

T├║to skuto─Źnos┼ą potvrdzuj├║ aj panely YouTube Prv├Żkr├ít boli implementovan├ę v Braz├şlii a Indii minul├Ż rok.

Teraz sa to─Ź├ş viac ─żud├ş YouTube V USA s├║ zriaden├ę agent├║ry na kontrolu inform├íci├ş, ktor├ę dost├ívaj├║ presn├ę spr├ívy a inform├ície.

ÔÇ×V posledn├Żch rokoch sme videli ─Źoraz viac ─żud├ş YouTube dost├íva┼ą spr├ívy a inform├ície …

Ned├ívne ohnisko COVID19 a jeho celosvetov├í distrib├║cia potvrdzuj├║ d├┤le┼żitos┼ą zabezpe─Źenia toho, aby div├íci dostali presn├ę inform├ície o r├Żchlo sa rozv├şjaj├║cich udalostiach. "

Ako je uveden├ę v nasleduj├║com pr├şklade, nov├ę panely sa objavia, ke─Ć h─żad├íte potvrden├║ t├ęmu YouTube,

Informa─Źn├Ż panel sa zobraz├ş nad v├Żsledkami vyh─żad├ívania v hornej ─Źasti obrazovky, aby pou┼ż├şvatelia mohli z├şska┼ą potrebn├ę inform├ície pred kliknut├şm na video.

Ur─Źite to m├┤┼że ovplyvni┼ą zobrazenia videa, ale m├┤┼że to zabr├íni┼ą tomu, aby boli pou┼ż├şvatelia vystaven├ş nepravdiv├Żm a potenci├ílne ┼íkodliv├Żm inform├íci├ím.

Ako vid├şte, panel zobrazuje nasleduj├║ce inform├ície:

  • Kto t├║to skuto─Źnos┼ą overil?
  • Kedy bola vykonan├í kontrola faktov?
  • Odkaz na v├Żsledky kontroly faktov
  • Po┼żiadavka, ktor├í bola overen├í
  • Ak sa uk├í┼że, ┼że n├írok je pravdiv├Ż alebo nepravdiv├Ż

To by mali by┼ą v┼íetky inform├ície, ktor├ę pou┼ż├şvate─ż potrebuje na informovan├ę rozhodnutie o tom, ─Źi si pozrie video.

Neod├┤vodnen├ę tvrdenia preva┼żuj├║ najm├Ą v dne┼ínom spravodajskom cykle, preto┼że na internete sa ┼í├şria v┼íetky druhy te├│ri├ş COVID19.

Cie─ż YouTube Tieto panely rie┼íia probl├ęm zaobch├ídzania s nespr├ívnymi inform├íciami, ktor├ę vznikaj├║ v s├║vislosti s r├Żchlo sa pohybuj├║cim cyklom spr├ív.

Kedy sa za─Źiarkavacie pol├ş─Źka zobrazuj├║?

─îi sa vo v├Żsledkoch vyh─żad├ívania objavia za─Źiarkavacie pol├ş─Źka faktov YouTube,

Najd├┤le┼żitej┼í├ş faktor: pr├şslu┼ín├Ż ─Źl├ínok na kontrolu v├Żrobkov mus├ş by┼ą k dispoz├şcii od opr├ívnen├ęho vydavate─ża.

─Äal┼í├şm faktorom je skuto─Źnos┼ą, ┼że konzult├ície s pou┼ż├şvate─żmi s├║ ┼ípecifickou po┼żiadavkou a nie v┼íeobecnou t├ęmou.

ÔÇ×Napr├şklad, ak niekto h─żad├í v├ŻrazÔÇ× torn├ído v Los Angeles ÔÇť, m├┤┼że sa zobrazi┼ą pr├şslu┼ín├Ż ─Źl├ínok o kontrole ─Źl├ínkov, ale ak vyh─żadaj├║ v┼íeobecnej┼í├ş dotaz, napr├şkladÔÇ× torn├ído ÔÇť, nemus├ş.ÔÇť

Informa─Źn├ę polia na overenie faktov YouTube D├┤verujte sieti extern├Żch vydavate─żov a na overenie n├írokov pou┼żite ozna─Źenie ┼ítrukt├║rovan├Żch ├║dajov.

Pozrite si: Odhalte pravdu pomocou nov├ęho syst├ęmu kontroly faktov spolo─Źnosti Google

V s├║─Źasnosti sa na kontrole ├║dajov z├║─Źast┼łuje viac ako tucet vydavate─żov v Spojen├Żch ┼ít├ítoch americk├Żch, vr├ítane The Dispatch, FactCheck.org, PoliceFact a The Washington Post Fact Checker.

Existuj├║ce ├║silie YouTube Z├şskajte zdroje kvality povrchu

Ako spolo─Źnos┼ą tvrd├ş v reklame, informa─Źn├ę tabule vo v├Żsledkoch vyh─żad├ívania s├║ roz┼í├şren├şm existuj├║cich sn├íh o vyh─żad├ívanie. YouTube na prezeranie inform├íci├ş z renomovan├Żch zdrojov.

ÔÇ×Funkcia kontroly faktov roz┼íiruje ─Ćal┼íie sp├┤soby zacielenia na ─żud├ş a sp├íja ich s relevantn├Żmi zdrojmi.

Napr├şklad na┼íe najlep┼íie informa─Źn├ę bulletiny a n├ístenky pom├íhaj├║ div├íkom n├íjs┼ą inform├ície z autorizovan├Żch zdrojov na ich webov├Żch str├ínkach. YouTube ako h─żada┼ą t├ęmy spr├ív. "

YouTube Odkazuje tie┼ż na informa─Źn├ę panely uveden├ę v roku 2018 ako ─Ćal┼í├ş pr├şklad toho, ako s├║ pou┼ż├şvatelia informovan├ş o nepodlo┼żen├Żch tvrdeniach.

Informa─Źn├ę panely nie s├║ toto┼żn├ę so skuto─Źn├Żmi za─Źiarkavac├şmi pol├ş─Źkami, ale obsahuj├║ odkazy na zdroje, ako s├║ Encyklop├ędia Britannica a Wikipedia, na t├ęmy, ktor├ę maj├║ tendenciu dezinformova┼ą sa po mnoho rokov (napr├şklad te├│rie ÔÇ×Ploch├í ZemÔÇť).

Fakty dashboardy s├║ implementovan├ę vo v├Żsledkoch vyh─żad├ívania YouTube v Spojen├Żch ┼ít├ítoch s ─Źasom expandova┼ą do ─Ćal┼í├şch kraj├şn.

Zdroj: oficiálny blog YouTube