YouTube zobrazuje faktick├ę kontroly vo v├Żsledkoch vyh─żad├ívania v USA UU.

YouTube roz┼íiruje svoje kontroln├ę panely faktov, aby vyh─żad├ívala str├ínky s v├Żsledkami v Spojen├Żch ┼ít├ítoch.

Skuto─Źnos┼ą, ┼że panely s├║ vypnut├ę YouTube boli implementovan├ę minul├Ż rok v Braz├şlii a Indii.

Teraz, ke─Ć sa obracia viac ─żud├ş YouTube Pre presn├ę spr├ívy a inform├ície sa v USA otv├íraj├║ informa─Źn├ę panely.

ÔÇ×V posledn├Żch rokoch sme videli viac a viac ─żud├ş prich├ídzaj├║cich YouTube dost├íva┼ą spr├ívy a inform├ície …

Ned├ívno ohnisko COVID-19 a jeho glob├ílne roz┼í├şrenie potvrdili d├┤le┼żitos┼ą z├şskavania presn├Żch inform├íci├ş pre div├íkov po─Źas r├Żchlych udalost├ş. "

Ako je uveden├ę v pr├şklade ni┼ż┼íie, pri vyh─żad├ívan├ş overenej t├ęmy v syst├ęme sa objavia nov├ę informa─Źn├ę panely YouTube,

Panel sa zobraz├ş v hornej ─Źasti obrazovky nad v├Żsledkami vyh─żad├ívania, tak┼że pou┼ż├şvatelia m├┤┼żu z├şska┼ą inform├ície, ktor├ę potrebuj├║, pred kliknut├şm na ─żubovo─żn├ę video.

Aj ke─Ć to m├┤┼że ma┼ą skuto─Źne vplyv na zhliadnutia videa, m├┤┼że pom├┤c┼ą zabr├íni┼ą tomu, aby boli pou┼ż├şvatelia vystaven├ş nepravdiv├Żm a potenci├ílne ┼íkodliv├Żm inform├íci├ím.

YouTube    zobrazuje faktick├ę kontroly vo v├Żsledkoch vyh─żad├ívania v USA UU.

Ako vid├şte, panel obsahuje nasleduj├║ce inform├ície:

Kto vykonal kontrolu faktov Ke─Ć sa vykonala kontrola faktov Odkaz na v├Żsledky kontroly faktov N├írok, ktor├Ż bol overen├Ż, ak sa vyhl├ísenie uk├ízalo ako pravdiv├ę alebo nepravdiv├ę

Mali by to by┼ą v┼íetky inform├ície, ktor├ę pou┼ż├şvate─ż potrebuje, aby sa mohol na z├íklade informovan├ęho rozhodnutia pozera┼ą na video.

Neod├┤vodnen├ę tvrdenia s├║ be┼żn├ę v dne┼ínom spravodajskom cykle, pri─Źom na webe cirkuluj├║ v┼íetky typy te├│ri├ş COVID-19.

Cie─ż YouTube Tieto panely sa zaoberaj├║ probl├ęmom spracovania inform├íci├ş o chyb├ích, ktor├ę vznikaj├║ ako s├║─Źas┼ą r├Żchlo sa pohybuj├║ceho spravodajsk├ęho cyklu.

Ke─Ć sa objavia panely na overenie skuto─Źnosti

Nieko─żko faktorov ur─Ź├ş, ─Źi sa vo v├Żsledkoch vyh─żad├ívania objavia ovl├ídacie panely faktov YouTube,

Najd├┤le┼żitej┼í├ş faktor: Pr├şslu┼ín├Ż ─Źl├ínok o kontrole skuto─Źnost├ş mus├ş by┼ą k dispoz├şcii od kvalifikovan├ęho vydavate─ża.

─Äal┼í├şm faktorom je, ┼że vyh─żad├ívac├ş dopyt pou┼ż├şvate─ża je ┼ípecifick├í po┼żiadavka a nie v┼íeobecn├í t├ęma.

ÔÇ×Napr├şklad, ak niekto vyh─żad├íva v├ŻrazÔÇ× torn├ído zasiahlo Los Angeles ÔÇť, m├┤┼że sa pozrie┼ą na kontrolu skuto─Źnost├ş v pr├şslu┼ínom ─Źl├ínku, ale ak vyh─żad├íva v┼íeobecnej┼í├ş probl├ęm, napr├şkladÔÇ× torn├ído ÔÇť, nemus├ş.ÔÇť

Informa─Źn├ę panely na overenie faktov YouTube Z├ívisia od siete extern├Żch vydavate─żov a ┼ąa┼żia zo ┼żiadost├ş o ozna─Źenie ┼ítrukt├║rovan├Żch ├║dajov.

Pozrite si: Objavte pravdu pomocou nov├ęho syst├ęmu ozna─Źovania fakt├║r Google

Viac ako tucet editorov z USA UU. Z├║─Źast┼łuj├║ sa dnes na overovan├ş ├║dajov, napr├şklad The Dispatch, FactCheck.org, PoliceFact a The Washington Post Fact Checker,

Existuj├║ce ├║silie spolo─Źnosti YouTube z├şska┼ą zdroje kvality povrchu

Ako spolo─Źnos┼ą tvrd├ş v reklame, informa─Źn├ę panely vo v├Żsledkoch vyh─żad├ívania s├║ roz┼í├şren├şm existuj├║ceho vyh─żad├ívacieho ├║silia. YouTube na prezeranie inform├íci├ş z renomovan├Żch zdrojov.

ÔÇ×Funkcia kontroly faktov sa roz┼íiruje ─Ćal┼í├şmi sp├┤sobmi, ktor├ę zvy┼íujeme a sp├íjame ─żud├ş s autoritat├şvnymi zdrojmi.

Napr├şklad, na┼íe police pre Breaking News a Top News pom├íhaj├║ na┼íim div├íkom n├íjs┼ą inform├ície z autorizovan├Żch zdrojov na svojich webov├Żch str├ínkach a YouTube napr├şklad pri h─żadan├ş spr├ív. "

YouTube Poukazuje tie┼ż na dashboardy predlo┼żen├ę v roku 2018 ako ─Ćal┼í├ş pr├şklad informovania pou┼ż├şvate─żov o neopodstatnen├Żch tvrdeniach.

Aj ke─Ć to nie je to ist├ę ako panely na kontrolu faktov, informa─Źn├ę panely obsahuj├║ odkazy na zdroje, ako s├║ Encyklop├ędia Britannica a Wikipedia, na t├ęmy, ktor├ę s├║ n├íchyln├ę na dlhodob├║ dezinform├íciu (napr├şklad te├│rie ÔÇ×plochej zeminyÔÇť).

Fakty ovl├ídacie panely s├║ dnes implementovan├ę do v├Żsledkov vyh─żad├ívania z YouTube v USA s pl├ínom expandova┼ą v priebehu ─Źasu do ─Ćal┼í├şch kraj├şn.

Zdroj: Oficiálny blog YouTube