YouTube zobraz├ş faktick├ę kontroly vo v├Żsledkoch vyh─żad├ívania v USA UU.

YouTube roz┼íiruje svoje informa─Źn├ę panely na kontrolu faktov s cie─żom h─żada┼ą str├ínky s v├Żsledkami v Spojen├Żch ┼ít├ítoch.

Faktick├ę kontroln├ę panely YouTube boli prv├Żkr├ít implementovan├ę v minulom roku v Braz├şlii a Indii.

Teraz, ke─Ć sa na┼ł obracia viac ─żud├ş YouTube Pre presn├ę spr├ívy a inform├ície sa v USA otv├íraj├║ panely na kontrolu faktov.

ÔÇ×V posledn├Żch rokoch sme videli, ako prich├ídzaj├║ ─Źoraz viac ─żud├ş YouTube dost├íva┼ą spr├ívy a inform├ície …

Ned├ívno prepuknutie choroby COVID-19 a jej celosvetov├ę roz┼í├şrenie potvrdili d├┤le┼żitos┼ą toho, aby div├íci z├şskavali presn├ę inform├ície po─Źas r├Żchlo sa pohybuj├║cich udalost├ş. ÔÇťÔÇť

Ako je uveden├ę v pr├şklade ni┼ż┼íie, pri vyh─żad├ívan├ş overenej t├ęmy v syst├ęme Windows sa zobrazia nov├ę informa─Źn├ę panely YouTube,

Panel sa zobraz├ş v hornej ─Źasti obrazovky nad v├Żsledkami vyh─żad├ívania, tak┼że pou┼ż├şvatelia m├┤┼żu z├şska┼ą potrebn├ę inform├ície pred kliknut├şm na ─żubovo─żn├ę video.

Aj ke─Ć to ur─Źite m├┤┼że ma┼ą vplyv na zhliadnutia videa, m├┤┼że to pom├┤c┼ą zabr├íni┼ą tomu, aby boli pou┼ż├şvatelia vystaven├ş nepravdiv├Żm a potenci├ílne ┼íkodliv├Żm inform├íci├ím.

Ako vid├şte, panel obsahuje nasleduj├║ce inform├ície:

  • Kto vykonal kontrolu faktov
  • Ke─Ć bola vykonan├í kontrola faktov
  • Odkaz na v├Żsledky kontroly faktov
  • Tvrdenie, ktor├ę bolo overen├ę
  • Ak sa zistilo, ┼że n├írok je pravdiv├Ż alebo nepravdiv├Ż

To by mali by┼ą v┼íetky inform├ície, ktor├ę pou┼ż├şvate─ż potrebuje, aby sa mohol informovane rozhodn├║┼ą, ─Źi si bude video pozera┼ą.

Neod├┤vodnen├ę tvrdenia s├║ be┼żn├ę v dne┼ínom spravodajskom cykle, pri─Źom na webe sa ┼í├şria v┼íetky druhy te├│ri├ş o syst├ęme COVID-19.

Cie─ż YouTube Tieto panely sa zaoberaj├║ v├Żzvou vyrovna┼ą sa s dezinform├íciami, ktor├ę vznikaj├║ ako s├║─Źas┼ą r├Żchlo sa pohybuj├║ceho spravodajsk├ęho cyklu.

Ke─Ć sa objavia panely na overenie faktov

Nieko─żko faktorov ur─Ź├ş, ─Źi sa vo v├Żsledkoch vyh─żad├ívania objavia panely na kontrolu faktov YouTube,

Najd├┤le┼żitej┼í├ş faktor: Pr├şslu┼ín├Ż ─Źl├ínok o kontrole faktov mus├ş by┼ą k dispoz├şcii od opr├ívnen├ęho vydavate─ża.

─Äal┼í├şm faktorom je skuto─Źnos┼ą, ┼że vyh─żad├ívac├ş dopyt pou┼ż├şvate─ża je ┼ípecifick├Ż n├írok a nie v┼íeobecn├í t├ęma.

ÔÇ×Napr├şklad, ak niekto h─żad├í v├ŻrazÔÇ× torn├ído zasiahnut├ę Los Angeles ÔÇť, m├┤┼że sa mu zobrazi┼ą relevantn├Ż ─Źl├ínok na kontrolu faktov, ale ak vyh─żad├í v┼íeobecnej┼í├ş dotaz, napr├şkladÔÇ× torn├ído ÔÇť, nemus├ş.ÔÇť

Informa─Źn├ę panely na overenie faktov YouTube Z├ívisia od siete extern├Żch vydavate─żov a vyu┼ż├şvaj├║ zna─Źkovanie ┼ítrukt├║rovan├Żch ├║dajov s n├írokom na prezretie.

Pozrite si: Zistite pravdu pomocou nov├ęho syst├ęmu ozna─Źovania faktov spolo─Źnosti Google

Viac ako tucet editorov z USA UU. Z├║─Źast┼łuj├║ sa dnes na overovan├ş ├║dajov, napr├şklad The Dispatch, FactCheck.org, PolitiFact a The Washington Post Fact Checker,

Existuj├║ce ├║silie spolo─Źnosti YouTube z├şska┼ą zdroje kvality povrchu

Ako spolo─Źnos┼ą tvrd├ş v reklame, informa─Źn├ę panely vo v├Żsledkoch vyh─żad├ívania predstavuj├║ roz┼í├şrenie existuj├║cich sn├íh o vyh─żad├ívanie. YouTube na zobrazenie inform├íci├ş z renomovan├Żch zdrojov.

ÔÇ×Funkcia kontroly faktov sa roz┼íiruje o ─Ćal┼íie sp├┤soby, ako zvy┼íujeme a sp├íjame ─żud├ş s autoritat├şvnymi zdrojmi.

Napr├şklad police Breaking News a Top News pom├íhaj├║ div├íkom n├íjs┼ą inform├ície z autorizovan├Żch zdrojov na ich domovskej str├ínke YouTube ako ke─Ć h─żad├íte t├ęmy spr├ív. ÔÇť

YouTube Poukazuje tie┼ż na dashboardy predlo┼żen├ę v roku 2018 ako ─Ćal┼í├ş pr├şklad informovania pou┼ż├şvate─żov o neopodstatnen├Żch tvrdeniach.

Aj ke─Ć to nie je to ist├ę ako panely na kontrolu faktov, informa─Źn├ę panely obsahuj├║ odkazy na zdroje, ako s├║ Encyklop├ędia Britannica a Wikipedia, na t├ęmy, ktor├ę s├║ n├íchyln├ę k dlhodob├Żm dezinform├íci├ím (napr. Te├│rie ÔÇ×plochej zemeÔÇť).

V s├║─Źasnosti sa vo v├Żsledkoch vyh─żad├ívania implementuj├║ panely na kontrolu faktov YouTube v USA S pl├ínom expandova┼ą v priebehu ─Źasu do ─Ćal┼í├şch kraj├şn.

Zdroj: Oficiálny blog YouTube