YouTube Šortky sú konečne NAŽIVO – nový rival TikTok je teraz k dispozícii po mesiacoch únikov

Spoločnosť YOUTUBE zavádza svoju verziu monštrum sociálnych médií TikTok, pretože čínska aplikácia pre video čelí v USA zákazu.

Nástroj s názvom „Šortky“ žije vnútri YouTubeje hlavná aplikácia a umožňuje užívateľom nahrávať a upravovať klipy dlhé až 15 sekúnd.

YouTube Testuje túto funkciu v Indii tento týždeň a potom sa v nasledujúcich mesiacoch rozšíri do ďalších krajín, uvádza sa v príspevku na blogu v pondelok.

YouTube povedal, že nový nástroj je pre ľudí, „ktorí chcú natáčať krátke a pútavé videá iba pomocou mobilného telefónu“.

YouTubeNový produkt, ktorý bude priamo konkurovať TikTok, umožní používateľom nahrávať krátke vertikálne videá vhodné pre mobilné zariadenia.

Potom môžu pridať špeciálne efekty a zvukové stopy stiahnuté z hudobnej knižnice.

YouTube uviedlo, že v priebehu niekoľkých dní uvedie v Indii ranú verziu Short s hŕstkou nových nástrojov na tvorbu.

Nie je jasné, do ktorých krajín sa nástroj v nasledujúcich mesiacoch dostane.

Rovnako ako TikTok budú Shorts súťažiť s Reels, funkciou krátkeho videa, ktorú spustil Instagram v júni.

Uvedenie na trh sa zhoduje so zákazom spoločnosti TikTok na jednom z jeho najväčších trhov, v Indii, po eskalácii napätia v krajine s Čínou.

Prichádzajú aj uprostred hrozby celonárodného zákazu čínskej aplikácie v USA.

Prezident Donald Trump minulý mesiac nariadil predaj amerických prevádzok TikTok s odvolaním sa na obavy o národnú bezpečnosť.

V pondelok sa ukázalo, že spoločnosť zaoberajúca sa správou údajov Oracle a materská spoločnosť TikTok ByteDance sa spojili, aby udržali TikTok v prevádzke v štátoch.

Spoločnosť Oracle porazila spoločnosť Microsoft v dohode štruktúrovanej skôr ako partnerstvo než ako priamy predaj.

Trump stanovil termín dokončenia dohody na 15. september.

Jeho administratíva tvrdila, že TikTok bude musieť na požiadanie čínskej vlády odovzdať údaje svojich 100 miliónov amerických používateľov.

TikTok obvinenia opakovane odmietol s tým, že nikdy neposkytol údaje o používateľoch z USA Pekingu, „ani by sme to neurobili, keby sme o to boli požiadaní“.

Nie je jasné, či Trump povolí dohodu Oracle/TikTok, pretože ide skôr o dohodu, ako o priamy predaj požadovaný v jeho výkonnom nariadení.

YouTuber živo streamuje, ako kaká na príjazdovej ceste Nancy Pelosi

V ďalších správach sa minulý týždeň na TikTok stal virálnym desivý klip muža, ktorý spáchal samovraždu.

TikTok bol minulý mesiac prichytený pri viac ako ročnom zhromažďovaní údajov o súkromných užívateľoch pri hrubom porušení pravidiel aplikácií Google.

A tu je profil Charlieho D’Amelia, tancujúceho tínedžera z Connecticutu, ktorý je v súčasnosti najobľúbenejším používateľom tejto aplikácie.

Aký je váš názor na šortky? Dajte nám vedieť v komentároch!

Platíme za vaše príbehy! Máte príbeh pre Naším cieľom je byť vaším tím techniky a vedy? Pošlite nám e-mail na adresu