"YouTube Nie je potrebn├ę zdie─ża┼ą e-mailov├ę adresy a adresy IP pir├ítov

YouTube Gener├ílny prokur├ítor Saugmandsgaard ├śe pod─ża stanoviska Eur├│pskeho s├║dneho dvora odporu─Źil, ┼że nie je potrebn├ę poskytova┼ą hackerom e-mailov├ę adresy a adresy IP. V stanovisku sa dospelo k z├íveru, ┼że pr├ívne predpisy E├Ü neukladaj├║ poskytovate─żom slu┼żieb povinnos┼ą odovzd├íva┼ą men├í a po┼ítov├ę adresy poru┼íovate─żov. Kone─Źn├Ż rozsudok, ktor├Ż e┼íte nebol vydan├Ż, pravdepodobne vytvor├ş v podobn├Żch pr├şpadoch rozhoduj├║ci precedens.

Pou┼ż├şvatelia YouTube ka┼żd├Ż mesiac s┼ąahuj├║ mili├│ny hod├şn vide├ş. Rovnako ako v pr├şpade akejko─żvek obsahovej str├ínky vytvorenej pou┼ż├şvate─żom to zah┼Ľ┼ła aj obsah, ktor├Ż poru┼íuje autorsk├ę pr├íva.

Toto zneu┼ż├şvanie je t┼Ľ┼łom zo strany niektor├Żch vlastn├şkov autorsk├Żch pr├ív. Aj ke─Ć m├┤┼żu posiela┼ą ┼żiadosti o odstr├ínenie obsahu s cie─żom odstr├íni┼ą pir├ítsky obsah, niektor├ę spolo─Źnosti chc├║ sledova┼ą poru┼íovate─żov.

To sa stalo v Nemecku, kde po troch vyst├║pila miestna spolo─Źnos┼ą Constantin Film YouTube U┼ż├şvate─żov. T├şto majitelia ├║─Źtov odovzdali k├│pie Scary Movie. 5ÔÇ×AleboÔÇť Parker ÔÇŁbez povolenia, ─Źo sa potom uk├ízalo tis├şckr├ít.

Po┼żadovala spolo─Źnos┼ą Google a filmov├í spolo─Źnos┼ą YouTube E-mailov├ę adresy, adresy IP a telef├│nne ─Ź├şsla spojen├ę s t├Żmito ├║─Źtami by sa mali zdie─ża┼ą a mali by sa predklada┼ą miestnemu s├║du.

T├║to ┼żiados┼ą p├┤vodne okresn├Ż s├║d vo Frankfurte zamietol, ale krajsk├Ż najvy┼í┼í├ş s├║d n├ísledne rozhodol YouTube Musia by┼ą doru─Źen├ę prepojen├ę e-mailov├ę adresy, nie v┼íak adresy IP a telef├│nne ─Ź├şsla.

Ani jedna strana nebola spokojn├í s t├Żmto v├Żsledkom a pr├şpad bol zaslan├Ż na nemeck├Ż spolkov├Ż s├║dny dvor na ─Ćal┼íie rozhodnutie. Pred rozhodnut├şm vo veci samej nemeck├Ż s├║d polo┼żil S├║dnemu dvoru Eur├│pskej ├║nie nieko─żko ot├ízok so ┼żiados┼ąou o pr├şspevok k v├Żkladu pr├íva Eur├│pskej ├║nie v tejto veci.

Aj ke─Ć nemeck├í legislat├şva aj Eur├│pska ├║nia d├ívaj├║ dr┼żite─żom autorsk├Żch pr├ív pr├ívo vedie┼ą, kto poru┼íuje autorsk├ę pr├íva, nie je jasn├ę, ak├ę inform├ície by sa mali poskytova┼ą. Tento ─Źl├ínok nejde 8 Od nasmerovania autorsk├Żch pr├ív v Eur├│pskej ├║nii za rok 2004 po uvedenie ÔÇ×mien a adriesÔÇť bez ak├Żchko─żvek ─Ćal┼í├şch ┼ípecifik├íci├ş.

Na objasnenie situ├ície sa nemeck├Ż spolkov├Ż s├║d p├Żtal, ─Źi by sa z├íkon nemal vyklada┼ą sp├┤sobom, ktor├Ż sa vz┼ąahuje aj na e-mailov├ę adresy, telef├│nne ─Ź├şsla a adresy IP. V pr├şpade fatwa, ktor├║ vydal gener├ílny prokur├ítor Eur├│pskej ├║nie Henrik Saugmandsgaard ├śe, by to tak nemal by┼ą.

Gener├ílny prokur├ítor je presved─Źen├Ż, ┼że ÔÇ×men├íÔÇť a ÔÇ×adresyÔÇť uveden├ę v ─Źl├ínku by sa mali interpretova┼ą 8 Doslovne. In├Żmi slovami, odkazuje na obvykl├Ż v├Żznam v Denn├Ż jazyk, Nezah┼Ľ┼ła e-mailov├ę adresy, adresy IP a ur─Źite ┼żiadne telef├│nne ─Ź├şsla.

Niet poch├Żb o tom, ┼że pojem ÔÇ×adresaÔÇť osoby sa v jazyku ka┼żdodenn├ęho ┼żivota, na ktor├Ż sa vn├║tro┼ít├ítny s├║d v├Żslovne ┼żiada, vz┼ąahuje iba na po┼ítov├║ adresu, YouTube A spolo─Źnos┼ą Google spr├ívne uviedla, ÔÇťp├ş┼íe Saugmandsgaard ├śe.

Gener├ílny prokur├ítor ch├ípe, ┼że Constantin Film chce aktualizova┼ą tento jazyk, tak┼że zah┼Ľ┼ła aj digit├ílne tituly, ale dod├íva, ┼że je to nie─Źo, ─Źo musia z├íkonodarcovia rie┼íi┼ą, nie s├║d.

ÔÇ×Tento ─Źl├ínok sa mus├ş interpretova┼ą 8 (2) (…) Znamen├í to, ┼że pojem ÔÇ×men├í a adresyÔÇť uveden├Ż v tomto ustanoven├ş sa nevz┼ąahuje na pou┼ż├şvate─ża, ktor├Ż odovzdal s├║bory poru┼íuj├║ce pr├íva du┼íevn├ęho vlastn├şctva, na e-mailov├║ adresu, telef├│nne ─Ź├şslo alebo IP adresu pou┼żit├║ na s┼ąahovanie t├Żchto s├║borov alebo IP adresy. Pou┼ż├şvate─ż pri poslednom pr├şstupe k pou┼ż├şvate─żsk├ęmu ├║─Źtu.

ÔÇ×Pod─ża tohto ustanovenia nie s├║ ─Źlensk├ę ┼ít├íty povinn├ę umo┼żni┼ą pr├şslu┼ín├Żm s├║dnym org├ínom nariadi┼ą, aby sa tak├ęto inform├ície poskytovali v r├ímci konan├ş o poru┼íen├ş pr├íva du┼íevn├ęho vlastn├şctva.ÔÇť

To znamen├í, ┼że na z├íklade tohto stanoviska m├┤┼że nemeck├Ż spolkov├Ż s├║d nariadi┼ą YouTube A spolo─Źnos┼ą Google bude odosielate─żom odovzd├íva┼ą men├í a po┼ítov├ę adresy, nie v┼íak e-maily, adresy IP a telef├│nne ─Ź├şsla.

Poradenstvo nie je z├ív├Ązn├ę. Vo v├Ą─Ź┼íine pr├şpadov sa v┼íak za odpor├║─Źaniami riadi Eur├│psky s├║dny dvor, ktor├Ż pravdepodobne vyd├í svoje kone─Źn├ę rozhodnutie koncom tohto roka.