Xperia PRO-I a Vlog Monitor sa zameriavajú na filmárov

V súlade so skorším únikom informácií spoločnosť Sony odhalila nielen nový telefón Xperia, ale aj ekosystém softvéru a príslušenstva, ktorý má v hľadáčiku špecifický segment trhu. Xperia PRO-I, veľké I pre „Imaging“ a nie rímske číslo, bola upravená tak, aby oslovila rastúci počet „profesionálnych“ vlogerov a amatérskych videografov, ktorí sa v súčasnosti množia na internete. Je to, samozrejme, tiež solídny špičkový smartfón na rok 2021 a našťastie nemá ohromujúcu cenovku ako jeho predchodca začiatkom tohto roka.

Pokiaľ ide o špecifikácie smartfónu, Xperia PRO-I je ako nová verzia Xperie 1 III a takmer sa cíti ako rebrand vlajkovej lode Sony z roku 2021. Zdieľajú takmer všetko spoločné, ako napríklad Snapdragon 888 s 12 GB RAM a 512 GB úložného priestoru, až po 6.5-palcový 4K OLED displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Rovnaký 4,500 mAh napája telefón a na rozdiel od Samsungu a Apple, dodáva sa s 30W v krabici.

Existujú, samozrejme, určité rozdiely, napríklad v dizajne poľa fotoaparátov, ale tým najväčším je hlavný snímací snímač. Aj keď má stále rozlíšenie 12 megapixelov, nový snímač sa môže pochváliť tým, že je prvým v segmente smartfónov, ktorý používa a 1.0-palcový snímač Exmor RS, ktorý je spárovaný so zobrazovacím procesorom BIONZ X, čím sa približuje k fotoaparátom Sony Alpha a konkrétne k jeho CyberShot RX100 VII, ktorý používa rovnaký snímač. Spoločnosť Sony berie na vedomie, že šošovka s dvojitou clonou je tiež špeciálna s 24 mm optikou ZEISS Tessar a antireflexnou vrstvou T*.

Zatiaľ čo Sony môže donekonečna rozprávať o hardvéri fotoaparátu telefónu, súčasťou vzorca na úspech bude softvér fotoaparátu telefónu. Pre Xperia PRO-I spoločnosť Sony pridala novú funkciu Videography Pro, ktorá prináša rovnakú úroveň jemného ovládania, akú si fotografi užívajú v bežnom režime fotoaparátu „Pro“, s výnimkou nahrávania videí. K dispozícii je tiež odlišný režim Cinematography Pro, ktorý ponúka predvolené nastavenia farieb, 21:9 pomer nahrávania a ďalšie funkcie na vytváranie videa. Po dokončení nahrávania môžu tvorcovia upravovať a zdieľať tieto videá priamo zo zariadenia.

Na zdôraznenie poslania vlogovania Xperia PRO-I spoločnosť Sony uvádza na trh nové príslušenstvo Vlog Monitor, aby používatelia nemuseli robiť kompromisy so skromnejším predným fotoaparátom. The 3.5-palcový displej s rozlíšením 1280 × 720 je možné pripevniť k telefónu pomocou kovového držiaka s magnetickým, odnímateľným dizajnom, čo umožňuje jeho lepšie využitie 1-palcový 12-megapixelový snímač na vytváranie kvalitnejšieho obsahu, než aký by ste mohli dosiahnuť pomocou selfie kamery. Dizajn je tiež modulárny, takže môžete pripojiť svoj preferovaný statív, monopod alebo kardan, ako aj 30,5 mm 3- pólový konektor pre vyhradený mikrofón.

Sony Xperia PRO-I (opäť I pre Imaging, nie rímska číslica „jedna“) sa začne predávať v decembri za $1800, čo je ďaleko od ohromujúcich dolárov prvej Xperie PRO2500. Približne v tom čase sa spustí aj Vlog Monitor za 200 dolárov. Sony bude tiež od decembra predávať kryt Style Cover pre Xperia PRO-I za 90 dolárov.