Windows Ako skontrolovať, či vaša RAM pracuje správne v systéme Windows

Windows Ako skontrolovať, či vaša RAM pracuje správne v systéme Windows 1

Váš počítač možno považujete za jeden veľký stroj, ale v skutočnosti pozostáva z malých komponentov, z ktorých každý plní dôležitú úlohu. CPU funguje ako mozog vášho počítača, pevný disk funguje ako banka pre ukladanie súborov a aplikácií a RAM slúži ako spôsob, ako uchovávať dáta, ktoré váš počítač potrebuje okamžite, bez toho aby musel neustále čítať a zapisovať disky. Je to jeden z najdôležitejších, najdôležitejších prvkov akéhokoľvek počítačového zariadenia, či už ide o váš smartphone, tablet alebo prenosný počítač.

Problémy s pamäťou počítača sa môžu prejaviť takmer v akejkoľvek časti zariadenia, a to nikdy nie je dobré znamenie. Problémy s pamäťou môžu spôsobiť zlyhania, chyby, zlyhanie programu a rôzne ďalšie príznaky. Súčasťou riešenia problémov s počítačom je vylúčenie problémov s pamäťou. v Windows 10, existuje výkonný vstavaný nástroj, ktorý vám umožní diagnostikovať problémy s pamäťou: Windows Diagnostika pamäte. Je to vynikajúci spôsob, ako opraviť chyby spojené s pamäťou a zrýchliť ich Windows 10, či máte problémy s počítačom alebo nie. V tejto príručke sa pozrime, ako používať Windows Diagnostika pamäte, aby ste sa uistili, že vaša RAM funguje správne.

Čo je to RAM a čo robí?

RAM je skratka pre pamäť s náhodným prístupom. Pamäť RAM je nestála, čo znamená, že keď sa napájanie vypne, všetko uložené v pamäti RAM zmizne. RAM je extrémne rýchla; typická palica pamäte DDR4 RAM používaná v modernom počítači dokáže hrať 2400 000 000 prenosov každú sekundu, pri každom prenose sa presunie 64 bitov pamäte. RAM je úložisko s najvyššou rýchlosťou, ktoré počítač používa. Na porovnanie, jednotka SSD (pevný disk využívajúci oveľa menej volatilnú formu pamäte s názvom flash pamäť) je o jeden alebo dva rády pomalšie, zatiaľ čo konvenčné pevné disky (ktoré ukladajú údaje na fyzický disk a sú relatívne trvalé) sú ďalšie dva rády pomalšie. Keď hovoríme veľmi všeobecne, RAM v počítači je niekde medzi 1000 a 10 000-krát rýchlejšie pri prenose dát ako pevný disk.

Prečo teda nie je všetko vyrobené iba z pamäte RAM? Dva dôvody: náklady a vytrvalosť. Ako už bolo uvedené, RAM je volatilná. Keď dôjde k výpadku napájania, údaje uložené v pamäti RAM tiež zmiznú. Jednotky Flash sú relatívne trvalé, ale jednotka SSD (flash SSD) ponechaná vypnutá na niekoľko rokov začne strácať údaje. Na druhej strane pevné disky uchovávajú svoje údaje roky a roky, v zásade až do zlyhania fyzických médií, a to aj vtedy, keď sa nikdy nezapnú. Ďalším dôvodom sú samozrejme náklady; RAM je výrazne drahšia ako flash pamäť, čo je zase drahšie ako miesto na pevnom disku. Z tohto dôvodu sa pevné disky a SSD používajú na dlhodobé ukladanie, zatiaľ čo oveľa rýchlejšia RAM sa používa ako pracovná pamäť pre počítače, keď aktívne spracováva veci.

Windows Ako skontrolovať, či vaša RAM pracuje správne v systéme Windows 2

Ako sa to deje v skutočnej prevádzke?

Povedzme, že chcete skontrolovať svoju e-mailovú adresu Windows 10 počítač. Takže dvakrát kliknete na ikonu programu e-mailového klienta a načíta sa. Čo sa stane, keď to urobíte? Klientsky program bol uložený na vašom pevnom disku alebo na vašom SSD. Dvojitým kliknutím na to poviete Windows na skopírovanie programu do pamäte RAM a spustenie programu. Spustením v pamäti RAM program pracuje stokrát alebo tisíckrát rýchlejšie, ako keby vykonával z úložného priestoru. Keď vo svojom klientovi kliknete na tlačidlo „skontrolovať poštu“, prichádzajúci e-mail sa najskôr dostane do pamäte RAM a potom sa zapíše na pevný disk alebo disk SSD, takže tam bude aj naďalej, keď sa naň pozriete.

Takéto využitie pamäte urýchľuje čas odozvy vášho počítača a umožňuje vám rýchlo kopírovať, vkladať, upravovať a robiť všetko, čo potrebujete v programe. Všetky trvalé zmeny, ktoré sa uložia, sa zapíšu na disk.

Windows Ako skontrolovať, či vaša RAM pracuje správne v systéme Windows 3

Čo môže pokaziť RAM?

RAM môže mať množstvo rôznych problémov a nie je vždy ľahké ich diagnostikovať. Bloudný elektrický prúd môže spôsobiť skrat, ktorý poškodí čip RAM; toto sa zvyčajne stáva, keď je čip RAM mimo zariadenia, a to je hlavný dôvod, prečo by sa RAM mala ukladať a presúvať v taškách odolných proti statickému náboju. Bežnejšou chybou v pracovnom stroji je to, že RAM závisí od veľmi úzkej koordinácie časovania. Ak má jeden čip bežať na frekvencii 2400 MHz, zatiaľ čo druhý má 2666 MHz a počítač sa pokúša spustiť obidva na 2666 MHz, potom pomalší čip bude generovať chyby, pretože nedokáže udržať tempo. Tieto problémy však možno diagnostikovať pomocou softvéru.

Windows Ako skontrolovať, či vaša RAM pracuje správne v systéme Windows 4

Ako zistiť, či vaša RAM funguje správne

Ak používate Windows, môžete použiť Windows Nástroj na diagnostiku pamäte. Je zabudovaný Windows a robí dôveryhodnú úlohu pri testovaní pamäte a posudzovaní, či je alebo nie je chybná.

Ak chcete otvoriť Windows Nástroj na diagnostiku pamäte:

  1. Typ ‘Windows Diagnostika pamäte do Windows Vyhľadávacie pole.
  2. vybrať Windows Diagnostika pamäte, keď sa objaví v kontextovom okne.
  3. Vyberte, či chcete okamžite reštartovať a spustiť test, alebo ho spustiť pri ďalšom štarte počítača.

Windows Ako skontrolovať, či vaša RAM pracuje správne v systéme Windows 5

Po reštartovaní počítača sa spustí modrá obrazovka ako v hlavnom obrázku. Predvolený test štandardnej pamäte by mal byť pre väčšinu použití v poriadku. Nechajte test pokračovať až do jeho ukončenia. Môže to chvíľu trvať v závislosti od rýchlosti vášho počítača a od toho, koľko pamäte RAM máte. Stlačením klávesu F1 a výberom rozšíreného testu urobíte komplexnejší test, ale urobte to pred spaním alebo prácou a nechajte ho bežať, kým to chvíľu trvá!

Windows Ako skontrolovať, či vaša RAM pracuje správne v systéme Windows 6

Po dokončení sa Windows Nástroj na diagnostiku pamäte vám ukáže výsledky testu. Ak zistí nejaké chyby, zapíše a Windows Udalosť na to, aby ste si mohli prezerať výsledky vo svojom voľnom čase. (Pozrite sa do Windows protokoly v systéme; prehľad bude mať ID udalosti 1101 alebo 1102, aby sa uľahčilo jeho nájdenie. Ak chcete, môžete tiež vyhľadať výraz „MemoryDiagnostics“.)

Ak budete mať šťastie, uvidíte „The Windows Program Diagnostika pamäte testoval pamäť počítača a nezistil žiadne chyby. “ To znamená, že si myslí, že vaša RAM beží dobre. V opačnom prípade vám nástroj oznámi, aké chyby (chyby) našiel a na ktoré pamäťové karty Memory Stick. Potom musíte príslušnú tyčinku vybrať a nahradiť ju novou a znova spustiť test.

K dispozícii sú aj ďalšie nástroje na testovanie problémov s pamäťou. Nazýva sa jeden vynikajúci nástroj Memtest86, Jedná sa o freewarový program, ktorý budete musieť uložiť na disk USB a spustiť ho. Je to jeden z najdôkladnejších testerov pamäti na trhu a ja som ho intenzívne používal. Ak je v pamäti RAM niečo zlé, tento nástroj to nájde.

Máte nejaké návrhy alebo tipy na testovanie pamäte v systéme Windows Windows 10? Prosím, podeľte sa s nami o svoje nápady v sekcii komentárov nižšie!