Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Windows 11: Rovnako ako na Xboxe budú hry konečne využívať DirectStorage


Najnovšia verzia operačný systém od spoločnosti Microsoft, Windows 11bude môcť využívať výhody technológie DirectStorage.

DirectStorage, ktorý bol pôvodne uvedený na Xbox Series X, je vo vývoji Windows na mnoho mesiacov. API je teraz k dispozícii na PC vo verejnej verzii.

DirectStorage? To znamená?

Ako každá „nedávna“ technológia alebo prinajmenšom nedávno integrovaná do spotrebiteľského produktu nie je vždy ľahké jej porozumieť bez toho, aby ste si prečítali niekoľko vysvetlení. Mali by ste preto vedieť, že DirectStorage je API umožňujúce hrám vytvoriť priamy prístup medzi úložiskom a grafickou kartou bez toho, aby museli prejsť cez procesor. Hra sa tak oslobodí od kroku, aby načítala rôzne aktíva, ktoré potrebuje na správne fungovanie, ešte rýchlejšie a časy načítania sú kratšie.

Samozrejme, nie všetky počítače môžu túto výhodu využiť. Existujú dve hlavné materiálne obmedzenia a nie najmenej. Prvá sa týka posvätnej grafickej karty: iba modely kompatibilné s rozhraním DirectX 12 Ultimate API budú môcť využívať výhody DirectStorage. Suma sumárum, potrebujete minimálne NVIDIA GeForce RTX 3000 alebo 2000, prípadne AMD Radeon RX 6000. Druhé obmedzenie, ktoré je však dostupnejšie, sa týka úložiska vášho stroja. Je absolútne nevyhnutné mať NVMe SSD min 1 Aby som to zhrnul, ak chcete ísť rýchlejšie, váš počítač už musí ísť veľmi rýchlo.

Dostupné na PC, ale zatiaľ nie úplne

Napriek avizovanej dostupnosti na PC k nám DirectStorage zatiaľ prichádza s jednou rukou v sadre. Chýba funkcia, ktorá je však pre technológiu veľmi dôležitá: GPU dekompresný akceleračný motor momentálne chýba predplatiteľov.

Táto funkcia má grafickým kartám uľahčiť dekompresiu prostriedkov na disku; bez nej bude teda vždy povinný krok spracovateľa. V tom spočíva problém, pretože DirectStorage zakladá celú svoju činnosť na uvoľnení tejto komunikácie s CPU. Podľa spoločnosti Microsoft je predmetná dekompresia „ ďalši krok jeho cestovnej mapy.

Na tú istú tému:
Windows 11: Očakávaný nárast výkonu vďaka režimu Efficiency Mode

Zdroje: TechPowerUp, Neowin