Windows 10: ako získať prístup k systému BIOS alebo UEFI počítača

Chcete ho úplne preinštalovať Windows 10 alebo iný operačný systém v počítači? Alebo chcete optimalizovať výkon vášho zariadenia? Ak to chcete urobiť, budete musieť pristupovať k systému BIOS alebo UEFI vášho zariadenia. Postup nájdete v príručke.

Windows  10 Ako získať prístup k systému UEFI BIOS

So spustením Windows 10, a dokonca aj pred ním s tým Windows 8, Microsoft chcel vytvoriť svoj operačný systém jeden z najrýchlejších z hľadiska uvedenia do prevádzky, Keď je stroj zapnutý, v určitých veľkých konfiguráciách av závislosti od programov, ktoré sa spustia pri spustení Windows 10, máte prístup na plochu za menej ako desať sekúnd. Ak na začiatku vidíme výhodu, ktorú prináša táto skrátená doba rozbehu, má to však jednu nevýhodu: systém má tendenciu brániť v prístupe k nastaveniam UEFI alebo PC BIOS, V tomto prípade nie je príliš praktické, kto chce konfigurovať nervové centrum svojho počítača, konkrétne miesto, ktoré umožňuje spravovať hardvérové ​​komponenty počítača, poradie zavádzania periférnych zariadení atď. Tu je návod, ako problém vyriešiť a získať prístup k počítaču BIOS alebo UEFI.

Prečítajte si tiež: Windows 7 Ako sa dostať do bezpečného režimu od Windows 10

Prístup k UEFI z Windows 10

S cieľom umožniť všetkým dosiahnuť nastavenia UEFI v počítači spoločnosť Microsoft implementovala v rámci operačného systému malú vhodnú možnosť. V závislosti od veku vašej hardvérovej konfigurácie to môže chýbať. Ak áno, prejdite na druhú časť tohto článku. V opačnom prípade postupujte takto:

z Windows 10, stlačte tlačidlo štart a kliknite na ikonu nastavenie (nájdete to ľahko, je to ozubené koleso).

Windows  10 Ako získať prístup k UEFI Bios

Potom prejdite na funkciu Aktualizácia a bezpečnosť,

Windows  10 Ako získať prístup k UEFI Bios

Na ľavej table prejdite na položku zotavenie,

Windows  10 Ako získať prístup k UEFI Bios

Z oddielu Pokročilý štart, stlačte tlačidlo Reštartujte teraz,

Windows  10 Ako získať prístup k UEFI Bios

Potom kliknite na help, potom ďalej Rozšírené možnosti,

Windows  10 Ako získať prístup k UEFI Bios

Mali by ste vidieť voľbu s názvom Zmeňte nastavenia firmvéru UEFI, Kliknite naň. Ak nie, ako už bolo uvedené, pozri druhú časť tohto článku.

Windows  10 Ako získať prístup k UEFI Bios

Po kliknutí na tlačidlo reštart, mali by ste mať prístup Nastavenia UEFI na základnej doske, Okrem iného môžete zmeniť poradie jednotiek, čo je nevyhnutná voľba, ak chcete zaviesť systém z USB kľúča alebo optického disku.

Windows  10 Ako získať prístup k UEFI Bios

Pristupujte k BIOSu alebo UEFI bez toho, aby ste prešli Windows 10

Druhé riešenie prístupu k parametrom UEFI alebo Bios je oveľa bežnejšie. Avšak, ako Windows 10 začína príliš rýchlo, možno budete musieť skúsiť niekoľkokrát, aby táto metóda fungovala:

Pri spustení počítača opakovane stlačte jedno z nasledujúcich klávesov: (F1), (F2), (F8), (F10) alebo (Delete), všetko záleží na výrobcovi vašej základnej dosky. Na veľmi starých modeloch je potrebné stlačiť súčasne tlačidlá (CTRL) + (ALT) + (ESC), Musíte to urobiť „pred“ logom načítania Windows sa zobrazí, inak je príliš neskoro a stroj by sa mal reštartovať.

Windows  10 Ako získať prístup k UEFI Bios


2, Odteraz máte prístup ku všetkým nastaveniam vášho systému BIOS alebo vášho UEFI. Nezabudnite, že niektoré zmeny môžu spôsobiť poruchu počítača, ak nie sú správne kontrolované. Dobrou správou je, že predvolenú konfiguráciu je možné kedykoľvek obnoviť, a to vždy prístupom k BIOS alebo UEFI.

Windows  10 Ako získať prístup k UEFI Bios