WHO oznamuje koron├írnu pand├ęmiu COVID-19

Po n├ítlaku nieko─żk├Żch kraj├şn vr├ítane Braz├şlie vyhl├ísila Svetov├í zdravotn├şcka organiz├ícia pand├ęmiu koronav├şrusu.

Svetov├í zdravotn├şcka organiz├ícia (Svetov├í zdravotn├şcka organiz├ícia) v stredu (03/11) ozn├ímila, ┼że existuje epidemick├Ż Je to nov├Ż d├┤vod Koron├írny koron├ír COVID-19, Uviedol to gener├ílny riadite─ż asoci├ície Svetov├í zdravotn├şcka organiz├íciaTedros Adhanum Gabrius. Odhaduje sa, ┼że po─Źet postihnut├Żch kraj├şn a ─żud├ş sa v nasleduj├║cich mesiacoch zv├Ż┼íi.

ÔÇ×Epid├ęmia nie je slovo, ktor├ę sa d├í pou┼żi┼ą ─żahko alebo ─żahostajne. Je to slovo, ktor├ę m├┤┼że by┼ą zneu┼żit├ę a m├┤┼że sp├┤sobi┼ą iracion├ílny strach alebo neprimeran├ę prijatie, ┼że boje skon─Źili, ─Źo vedie k zbyto─Źn├ęmu utrpeniu a smrti.ÔÇť

Gabrius povedal.

Ghebreyesus tie┼ż hovor├ş, ┼że je to prv├Żkr├ít, ─Źo existuje epidemick├Ż Sp├┤soben├ę a Koron├írny v├şrus, Ozn├ímenie pri┼ílo po tom, ako nieko─żko kraj├şn vr├ítane Braz├şlie naliehalo na subjekt, aby vyhl├ísil pr├şpad epidemick├Ż,

Svetov├í zdravotn├şcka organiz├ícia tvrd├ş, ┼że je u┼ż nakazen├Żch 118 000 ─żud├ş Koron├írny koron├ír COVID-19 V 114 krajin├ích. Odvtedy zomrelo 4 291 os├┤b. Pokia─ż ide o t├║to t├ęmu, v├Żkonn├Ż riadite─ż ├║─Źtovnej jednotky Michael Ryan vysvetlil, ┼że vyhl├ísenie neznamen├í, ┼że sa prijm├║ nov├ę postupy na boj proti v├şrusu Cor-19.

ÔÇ×Op├şsanie situ├ície ako pand├ęmie nemen├ş hodnotenie Svetovej zdravotn├şckej organiz├ície t├Żkaj├║ce sa hrozby, ktor├║ predstavuje tento v├şrus. To nemen├ş to, ─Źo rob├ş Svetov├í zdravotn├şcka organiz├ícia, ani to, ─Źo musia ┼ít├íty urobi┼ą (…) Vyhl├ísenie pand├ęmie nie je ako vyhlasovanie medzin├írodnej n├║dze – je to opis alebo opis Stav, nie zmena stavu. ÔÇťÔÇť

Povedal Ryan

─îo je to epid├ęmia?

Pand├ęmia je epid├ęmia infek─Źn├Żch chor├┤b, ktor├ę sa ┼í├şria medzi obyvate─żstvom vo ve─żkej zemepisnej oblasti, napr├şklad na kontinente alebo dokonca na plan├ęte Zem (foto: reprodukcia).

Jednoducho povedan├ę, a epidemick├Ż Je to vtedy, ke─Ć sa choroba ┼í├şri do ve─żk├ęho po─Źtu oblast├ş plan├ęty, kde sa nach├ídza v ┼íirokej zemepisnej oblasti a zne─Źis┼ąuje tis├şce alebo dokonca mili├│ny ─żud├ş.

To sa l├ş┼íi od Epid├ęmia, Preto┼że v tomto pr├şpade to znamen├í v├Żrazn├Ż n├írast pr├şpadov ┼ípecifick├Żch chor├┤b, ale obmedzuje sa na men┼í├ş regi├│n, ako s├║ obce, ┼ít├íty alebo dokonca cel├í krajina.

Ke─Ć┼że technol├│gia postupuje a u─żah─Źuje medzin├írodn├ę cestovanie, epid├ęmie Za─Źalo sa to vyskytova┼ą ─Źastej┼íie ako v minulosti.

Okrem toho existuje ve─ża pr├şpadov, ke─Ć infikovan├í osoba nem├í pr├şznaky choroby, napr├şklad Koron├írny koron├ír COVID-19, A ke─Ć ste v kontakte so zdrav├Żmi ─żu─Ćmi, d├┤jde k infekcii.

Je potrebn├ę poznamena┼ą, ┼że Gypressus tie┼ż tvrd├ş, ┼że v┼íetky krajiny musia rozv├şja┼ą reakcie v hlavn├Żch oblastiach: zis┼ąovanie, ochrana, lie─Źba a zn├ş┼żenie prenosu, inov├íci├ş a vzdel├ívania.

Chronol├│gia koronav├şrusu COVID-19

Prv├ę pr├şpady nazna─Źuj├║ce koronav├şrus COVID-19 sa za─Źali v ─Ź├şnskom meste Wuhan v decembri 2019 (Foto: klonovanie).

Prv├ę pr├şpady sa objavili vo Wuhan, hlavnom meste ─Ź├şnskej provincie Hubei, v roku 2006 2 December 2019. Na konci toho ist├ęho mesiaca dostali Svetov├ę zdravotn├şcke organiz├ície od ─Ź├şnskych org├ínov prv├ę varovanie, ┼że mesto, ktor├ę citovalo ve─ża pr├şpadov z├ípalu p─ż├║c, bolo nezn├ímym p├┤vodom.

v 7 V janu├íri 2020 mohla SZO ur─Źi┼ą, ─Źo je nov├ę Koronav├şrus COVID-19cS prvou sekven─Źnou anal├Żzou. Kr├ítko nato sa potvrdila prv├í smr┼ą: 61-ro─Źn├Ż mu┼ż trpel respira─Źn├Żm zlyhan├şm sp├┤soben├Żm ak├║tnou pneum├│niou v d├┤sledku Koron├írny koron├ír COVID-19,

Svetov├í zdravotn├şcka organiz├ícia 13. janu├íra informovala o prvej infikovanej osobe mimo ─î├şny, ─Źo je thajsk├í ┼żena, ktor├í odcestovala do Wu-chanu. V tomto pr├şpade mala miernu z├ípal p─ż├║c. 20. janu├íra vedec Zhong Nanshan potvrdil, ┼że sa choroba ┼í├şri medzi ─żu─Ćmi. Nasleduj├║ci de┼ł bol prv├Ż pr├şpad odhalen├Ż v Spojen├Żch ┼ít├ítoch.

Odvtedy boli pozastaven├ę vlaky a lietadl├í, ako aj blok├ída dia─żnic vo Wu-chane. Medzit├Żm Peking ozn├ímil zatvorenie Zak├ízan├ęho mesta a zru┼íil novoro─Źn├ę oslavy v hlavnom meste. Svetov├í zdravotn├şcka organiz├ícia to vyhlasuje Koron├írny koron├ír COVID-19 Je to glob├ílna n├║dza.

v 1 Vo febru├íri bolo len v ─î├şne potvrden├Żch pribli┼żne 12 000 pr├şpadov a po─Źet ├║mrt├ş dosiahol 259. Na Filip├şnach sa objavili spr├ívy o tom, ┼że na Filip├şnach uhynul koronav├şrus-19, z ktor├Żch prv├Ż je mimo krajiny p├┤vodu. Lek├ír, ktor├Ż varoval pred prepuknut├şm choroby, Li Wenliang, zomrel po nakazen├ş v├şrusu v nemocnici, kde pracoval vo Wuhan.

v 9 Vo febru├íri dosiahol po─Źet obet├ş smr┼ą 813 ao dva dni nesk├┤r vymenovala Svetov├í zdravotn├şcka organiz├ícia Koron├írny v├şrus ako COVID-19, Trin├ísteho d┼ła Japonsko potvrdilo prv├║ smr┼ą a tretiu krajinu mimo ─î├şny.

Tu v Braz├şlii ministerstvo zdravotn├şctva 10. marca ozn├ímilo, ┼że existuje 34 potvrden├Żch pr├şpadov. 19 z nich poch├ídza zo S├úo Paula a 8 Z Rio de Janeiro a 2 Z Bahie a ─Ćal┼í├şch kraj├şn z Braz├şlie, Minas Gerais, Esp├şrito Santo, Rio Grande do Sul a Alagoas.

zdroj: G1, Z─żava a StatNews

Pre─Ź├ştajte si tie┼ż