Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

WhatsApp, z 1 Marec 2020 ohrozen├ę skupiny: ─Źo sa stane

WhatsApp, z 1 Marec 2020 ohrozen├ę skupiny: ─Źo sa stane 1

WhatsApp urobila z bezpe─Źnosti pou┼ż├şvate─żov a s├║kromia jedn├ęho zo svojich pracovn├Żch kon├ş. V┼íetky odoslan├ę spr├ívy vr├ítane obr├ízkov, vide├ş a dokumentov s├║ chr├ínen├ę ┼íifrovan├şm end-to-end ─Źo znemo┼ż┼łuje hackerovi ukradn├║┼ą osobn├ę ├║daje pou┼ż├şvate─żov. V dne┼ínej dobe v┼íak bola bezpe─Źnos┼ą WhatsApp spochybnen├í objavom niektor├Żch odborn├şkov v oblasti IT bezpe─Źnosti: vyh─żad├ívacie n├ístroje maj├║ pr├şstup k odkazom na s├║kromn├ę ÔÇőÔÇőskupiny,

─îo to znamen├í? V posledn├Żch d┼łoch sme o tom hovorili. spr├ívcovia skup├şn WhatsApp maj├║ mo┼żnos┼ą vytv├íra┼ą odkazy, ktor├ę posielaj├║ svojim priate─żom a poz├Żvaj├║ ich do skup├şn. Bohu┼żia─ż, tieto odkazy s├║ indexovan├ę vyh─żad├ívac├şmi n├ístrojmi, ako s├║ Google a Bing: sta─Ź├ş vykona┼ą ad hoc vyh─żad├ívanie, aby ste dostali odkaz a pripojili sa k skupine ─żud├ş, ktor├Żch sa navz├íjom nepozn├íte. Zadanie WhatsApp skupina je mo┼żn├ę z├şska┼ą citliv├ę inform├ície o pou┼ż├şvate─żovi: meno, telef├│nne ─Ź├şslo, obr├ízky, vide├í a ak├ęko─żvek ─Ćal┼íie ├║daje dostupn├ę v aplik├ícii.

Facebook, ktor├í je vlastn├şkom WhatsApp, po┼żiadala o krytie odstr├ínen├şm indexovania odkazov na pozv├ínky do skup├şn, ale iba pre vyh─żad├ívanie Google a nie pre ostatn├ę vyh─żad├ívacie n├ístroje. Kone─Źn├Ż v├Żsledok, ktor├Ż z 1 Marec 2020 niektor├ş vedci v oblasti bezpe─Źnosti maj├║ objavil online viac ako 60 000 skup├şnvr├ítane niektor├Żch, ktor├ę obsahuj├║ ve─żmi d├┤vern├ę inform├ície.

WhatsApp, ohrozen├í skupinov├í bezpe─Źnos┼ą

Zd├í sa, ┼że probl├ęm pr├şstupov├Żch odkazov na skupiny vystaven├ę vo vyh─żad├íva─Źoch sa minul├Ż t├Ż┼żde┼ł vyrie┼íil, ale nie je to tak. Nov├í spr├íva o bezpe─Źnosti uk├ízala, ┼że online je k dispoz├şcii vy┼íe 60 000 skup├şn: sta─Ź├ş vykona┼ą ad hoc vyh─żad├ívanie a z├şska┼ą pr├şstup k skupine WhatsApp bez toho, aby ste dostali ak├ęko─żvek pozvania.

Facebook z├ísahom odstr├ínen├şm indexovania od spolo─Źnosti Google, ale mnoho odkazov zostalo ulo┼żen├Żch v arch├şvoch siete a s├║ st├íle k dispoz├şcii. Bez ofici├ílneho vstupu do skupiny je to mo┼żn├ę ukradn├║┼ą osobn├ę ├║daje pou┼ż├şvate─żov, rovnako ako meno, obr├ízok a predov┼íetk├Żm telef├│nne ─Ź├şslo. Facebook uverejnil ofici├ílne ozn├ímenie, v ktorom vysvet─żuje, ┼że ÔÇ×pr├ştomnos┼ą v┼íetk├Żch ─żud├ş v skupine kv├┤li bezpe─Źnosti pou┼ż├şvate─żov, ktor├ş vedia, kto prij├şma ich spr├ívyÔÇť. Bezpe─Źnos┼ą, ktor├í sa v┼íak nezd├í by┼ą tak vysok├í,

Ako sa br├íni┼ą WhatsApp skupiny

─îak├í sa na to Facebook n├íjs┼ą nov├ę rie┼íenie pre odstr├íni┼ą odkazy na skupinov├ę pozvania zo siete, jedin├ę rie┼íenie na ochranu ├║dajov pou┼ż├şvate─ża t├║to funkciu nevyu┼ż├şva. Ak ste spr├ívcom skupiny a potrebujete pozva┼ą nov├Żch pou┼ż├şvate─żov, pridajte ich ÔÇ×tradi─Źnou met├│douÔÇť bez pou┼żitia odkazu na pozvanie.

WhatsApp pod ├║tokom

Nie je to jednoduch├ę obdobie na aplik├íciu spr├ív. Po ozn├ímen├ş Eur├│pskej komisie, ktor├í odporu─Źila svojim ├║radn├şkom pou┼ż├şva┼ą sign├íl, preto┼że sa pova┼żuje za bezpe─Źnej┼í├ş, tento nov├Ż ┼íkand├íl mohlo by to naru┼íi┼ą d├┤veru pou┼ż├şvate─żov a ─Źoraz viac h─żada┼ą platformy, ktor├ę pou┼ż├şvaj├║ vysok├ę bezpe─Źnostn├ę ┼ítandardy.