Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

WhatsApp vs Sign├íl vs. Telegram: ─îo by ste mali pou┼żi┼ą?

─îi u┼ż chcete zdie─ża┼ą nie─Źo s priate─żom alebo diskutova┼ą o d├┤vern├Żch z├íle┼żitostiach s kolegom, nie je dostatok aplik├íci├ş na posielanie spr├ív. End-to-end ┼íifrovanie sl├║┼żi ako chrbtica WhatsApp, sign├ílu a telegramu, troch z najpopul├írnej┼í├şch aplik├íci├ş pre zasielanie spr├ív. Ktor├Ż z nich by si mal zvoli┼ą? Pozrime sa.

popularita

Pokia─ż ide o popularitu, WhatsApp je kr├í─ż. S koniec dve miliardy pou┼ż├şvate─żov, ─żahko pred─Ź├ş telegram a sign├íl. WhatsApp m├í v r├┤znych ─Źastiach Eur├│py dokonca aj po pou┼żit├ş SMS, Na druh├║ stranu, WhatsApp e┼íte nez├şskal dent v USA, kde si ho stiahla iba tretina pou┼ż├şvate─żov internetu.

Telegram Whatsapp Whatsapp skladom

dr├┤t m├í viac ako 200 mili├│nov pou┼ż├şvate─żov na celom svete. Telegram vynik├í mo┼żnos┼ąami, ako je neobmedzen├ę ukladanie servera, tak┼że va┼íe ┼íifrovan├ę s├║bory s├║ ulo┼żen├ę v cloudovom syst├ęme spolo─Źnosti. Kapacita ─Źlenstva v skupine je ─Ćal┼íia telegramov├í poz├şcia s kapacitou 5 000 pou┼ż├şvate─żov s├║─Źasne. Zatia─ż ─Źo WhatsApp komunikuje s va┼í├şm telef├│nnym ─Ź├şslom, Telegram pon├║ka funkciu pou┼ż├şvate─żsk├ęho mena, aby sa zabezpe─Źila nepretr┼żit├í anonymita.

So z├íklad┼łou pou┼ż├şvate─żov s menej ako mili├│nom pou┼ż├şvate─żov sign├íl je o─Źividne menej popul├írny ako WhatsApp alebo Telegram. Pre spolo─Źnos┼ą Signal sa jej popularita rozr├ístla ako najbezpe─Źnej┼íia aplik├ícia na odosielanie spr├ív. Plat├ş to najm├Ą v spravodajskom svete, kde aplik├ícia umo┼ż┼łuje novin├írom a novin├írom d├┤vern├Ż pr├şstup k zdrojom. Sign├íl m├í ur─Źite priestor na rast, mus├ş v┼íak ukradn├║┼ą pou┼ż├şvate─żom svoje konkurenty, ─Źo je vysok├Ż poriadok.

integrita

Vlastn├şctvo WhatsApp Facebook vedie k ot├ízkam o jeho ├║mysloch s ├║dajmi pou┼ż├şvate─ża. Spr├ívy sa odosielaj├║ s k├│dovan├şm jedna ku jednej, tak┼że ich m├┤┼że ─Ź├şta┼ą iba va┼íe zariadenie a prij├şmaj├║ce zariadenie. Aplik├ícia z├ílohuje va┼íe spr├ívy, tak┼że ak zmen├şte zariadenie, bud├║ k dispoz├şcii v┼íetky va┼íe ├║daje.

V roku 2016 WhatsApp zmenil politiku ochrany osobn├Żch ├║dajov, aby umo┼żnil zdie─żanie ├║dajov z WhatsApp na Facebook, Zost├íva nejasn├ę, ─Źo presne Facebook rob├ş s u┼ż├şvate─żsk├Żmi d├ítami WhatsApp. Anonymn├Ż Facebook konate─ż po─Źas roku 2018 f├║kal p├ş┼í┼ąalku na Facebook sa zameriava na predaj u┼ż├şvate─żsk├Żch ├║dajov. Facebook mo┼żno nezneu┼ż├şva ├║daje pou┼ż├şvate─ża WhatsApp (zatia─ż), ale hist├│ria sledovania spolo─Źnosti pon├║ka mnoho pr├ş─Źin skepticizmu.

Whatsapp Signal Telegram Telegram Iphone

Telegramy sa nach├ídzaj├║ aj pod mikroskopom a zameriavaj├║ sa aj na ochranu s├║kromia pou┼ż├şvate─żov. V┼íetky spr├ívy pou┼ż├şvate─żov sa odosielaj├║ s jednostrann├Żm ┼íifrovan├şm. Spolo─Źnos┼ą zd├┤raz┼łuje, ┼że nebude vyu┼ż├şva┼ą svoje ├║daje na zobrazovanie rekl├ím a uklad├í iba to, ─Źo je potrebn├ę na zaistenie bezpe─Źnosti aplik├ície. V posledn├Żch rokoch sa v┼íak okolo potenci├ílnych hackersk├Żch cie─żov objavilo mno┼żstvo bezpe─Źnostn├Żch probl├ęmov. V m├íji 2017 Vedci MIT na┼íli ┼że hackeri by sa mohli prit─║c┼ą k druh├ęmu, ke─Ć sa u┼ż├şvate─ż telegramu prepne do re┼żimu online alebo offline.

V j├║li 2019 Spolo─Źnos┼ą Symantec objavila ako sa d├í pou┼żi┼ą zdielanie medi├ílnych s├║borov na z├şskanie inform├íci├ş o pou┼ż├şvate─żoch. dr├┤t aktualizovan├ę s├║kromie pou┼ż├şvate─ża v marci 2019 odstr├íni┼ą 48-hodinov├ę pravidlo o neodosielan├ş spr├ívy. Teraz m├┤┼żete odstr├íni┼ą v┼íetky konverz├ície vr├ítane konverz├íci├ş, ku ktor├Żm do┼ílo pred rokmi, a poprie┼ą, ┼że k tomu do┼ílo. To neznamen├í, ┼że telegram je neist├Ż alebo ┼że nespr├ívne pou┼ż├şva ├║daje pou┼ż├şvate─ża. Ale rovnako ako WhatsApp, pou┼ż├şvatelia Telegramu by nikdy nemali pova┼żova┼ą za 100% bezpe─Źn├ę alebo s├║kromn├ę.

Pokia─ż ide o s├║kromie, sign├íl to prekon├í nadov┼íetko. Ako open source aplik├ícia pon├║ka najotvorenej┼íiu strat├ęgiu ochrany osobn├Żch ├║dajov. Podkladov├Ż k├│d m├┤┼że overi┼ą ka┼żd├Ż, kto m├í o┼ł z├íujem. Ktoko─żvek m├┤┼że vyh─żada┼ą a pok├║si┼ą sa identifikova┼ą diery a potom pracova┼ą, aby ich spojil, aby zabr├ínil ┼íkodliv├ęmu pou┼żitiu. Jeho ochrana s├║kromia pou┼ż├şvate─ża je tak siln├í, Eur├│pska komisia poskytla radu jeho zamestnanci pre┼íli na sign├íl. Je to jedna z m├íla spr├ív, ktor├í neuchov├íva metad├íta ani nepou┼ż├şva cloud na z├ílohovanie spr├ív. Nakoniec, Signal bol v spr├ívach viac pre svoje bezpe─Źnostn├ę funkcie ako jeho integrita ustane.

kompatibilita

Whatsapp Ipad bez webov├Żch str├ínok Jailbreak

WhatsApp m├í najlep┼íiu kompatibilitu. K dispoz├şcii pre Android, iOS, Windows, Mac a internet, jedin├ę miesto, ktor├ę WhatsApp v predvolenom nastaven├ş nefunguje, je v syst├ęme Linux. V Linuxe v┼íak existuj├║ alternat├şvy tret├şch str├ín, kde existuje neofici├ílna podpora. Spr├ívy s├║ k dispoz├şcii na v┼íetk├Żch platform├ích, tak┼że m├┤┼żete v aplik├ícii pre stoln├ę po─Ź├şta─Źe spusti┼ą spr├ívu a vyzdvihn├║┼ą ju v telef├│ne. Podpora je k dispoz├şcii na viac ako ┼ítyridsiatich jazykov├Żch platform├ích po celom svete.

Telegram prid├íva ofici├ílnu podporu pre Linux pomocou aplik├íci├ş pre Android, iOS, Windows a Mac. Ch├Żba webov├í podpora, ale nie je to d├┤vod na to, aby ste t├║to slu┼żbu nevyu┼ż├şvali. Telegram podporuje viac ako tridsa┼ą jazykov.

Signal tie┼ż pon├║ka Android, iOS, Windows, MacOS a Linux. Neexistuje ┼żiadna webov├í platforma a pl├íny na jej podporu v bud├║cnosti neboli ozn├ímen├ę. Aplik├ícia dod├íva podporu siedmim jazykom.

rysy

WhatsApp pon├║ka svoju vlastn├║ siln├║ sadu funkci├ş vr├ítane hlasov├Żch hovorov a videohovorov; hlasov├ę spr├ívy; skupinov├ę rozhovory a videohovory; podpora dokumentov, ako s├║ s├║bory PDF, dokumenty, tabu─żky, prezent├ície a ─Ćal┼íie. Funkcia skupinov├ęho chatu m├┤┼że podporova┼ą naraz a┼ż 256 ─żud├ş.

Telegram pon├║ka mimoriadne popul├írnu slu┼żbu s n├ízvom Secret Chats. Zabezpe─Źuj├║, aby niekto nemohol urobi┼ą sn├şmku konverz├ície a aby spr├ívu nemohol posla┼ą ─Ćalej. Telegram m├í tie┼ż samosp├║┼í┼ąac├ş ─Źasova─Ź na trval├ę mazanie spr├ív. M├┤┼żete si vybra┼ą ─Źas od jednej sekundy do jedn├ęho t├Ż┼żd┼ła, k├Żm spr├íva zmizne natrvalo.

Posiela ve─żk├ę s├║bory spolu s r├┤znymi typmi s├║borov a┼ż do 1,5 GB Ve─żkos┼ą (obr├ízky, video, dokumenty, zvuk, s├║bory zip at─Ć.) Je ─Ćal┼í├şm ve─żk├Żm plusom pre telegram. Na porovnanie, limit prenosu s├║borov WhatsApps je iba 100 MB, Prisp├┤sobenie je ─Ćal┼íou funkciou telegramu. M├┤┼żete si vybra┼ą, ako aplik├ícia otv├íra odkazy, zvoli┼ą dominantn├ę farby a ─Ćal┼íie.

Whatsapp Signal Telegram Signal Iphone

V pr├şpade sign├ílu okrem ┼ítandardn├Żch funkci├ş textov├ęho a hlasov├ęho / videohovoru sa k z├íbavnej vrstve v├Żrazu prid├í ┼íifrovan├í n├ílepka, ktor├║ vid├ş iba odosielate─ż a prij├şma─Ź. M├┤┼żete si dokonca vytvori┼ą svoje vlastn├ę n├ílepky.

Ktor├Ż z nich by si mal zvoli┼ą?

V├Ą─Ź┼íina ─żud├ş si pravdepodobne vyberie WhatsApp jednoducho preto, ┼że je to najob─ż├║benej┼íie a kde n├íjdete svojich priate─żov a rodinu. Ale skuto─Źnos┼ą, ┼że je vo vlastn├şctve Facebook m├┤┼że by┼ą probl├ęmom pre t├Żch, ktor├ş sa ob├ívaj├║ o svoje s├║kromie. Ak pou┼ż├şvate WhatsApp, nezabudnite vykona┼ą tieto bezpe─Źnostn├ę opatrenia.

V├Żber telegramu je najlep┼í├ş pre niekoho, kto chce lep┼íie vyladen├ę rozhranie a najv├Ą─Ź┼íiu dostupn├║ ve─żkos┼ą skupinov├ęho rozhovoru. V─Ćaka silnej kombin├ícii bezpe─Źnosti, s├║kromia a tajn├Żch rozhovorov m├í sol├şdnu kombin├íciu. Skuto─Źnos┼ą, ┼że zah┼Ľ┼ła kan├íly na vysielanie pre v├Ą─Ź┼íie publikum, je dobrou aplik├íciou na r├Żchle ┼í├şrenie spr├ív a inform├íci├ş.

Ke─Ć sa rozhodnete pou┼żi┼ą sign├íl, pravdepodobne to urob├şte preto, ┼że chcete ├şs┼ą do s├║kromia. Sign├íl je najbezpe─Źnej┼íou z t├Żchto troch spr├ív aplik├íci├ş. Je to aplik├ícia, ktor├║ si vyberiete pre redakcie po celom svete a ktor├ę h─żadaj├║ bezpe─Źn├Ż sp├┤sob pripojenia k anonymn├Żm zdrojom. Najv├Ą─Ź┼íou nev├Żhodou je relat├şvne mal├ę publikum, ─Źo z neho rob├ş ┼ąa┼żk├Ż predaj pre priate─żov.

─î├şta┼ą ─Ćalej:

Je tento ─Źl├ínok u┼żito─Źn├Ż?