WhatsApp deaktivuje váš účet, ak nesúhlasíte so zdieľaním údajov Facebook

„Rešpektovanie vášho súkromia je zakódované v našej DNA,“ otvárajú zásady ochrany osobných údajov WhatsApp. “Od spustenia WhatsApp sme sa snažili budovať naše služby s ohľadom na súbor silných zásad ochrany osobných údajov.”

Ale príde február 8, 2021, toto úvodné vyhlásenie už nenájde miesto v politike.

The Facebook-vlastnená služba zasielania správ upozorňuje používateľov v Indii na aktualizáciu svojich zmluvných podmienok a zásad ochrany osobných údajov, ktorá by mala vstúpiť do platnosti budúci mesiac.

„Kľúčové aktualizácie“ sa týkajú toho, ako spracováva používateľské údaje, „ako môžu podniky využívať Facebook hostované služby na ukladanie a správu ich chatov WhatsApp“ a „ako spolupracujeme Facebook ponúkať integrácie naprieč Facebook Produkty spoločnosti.”

Povinné zmeny umožňujú WhatsApp zdieľať viac používateľských údajov s ostatnými Facebook spoločnosti, vrátane registračných informácií o účte, telefónnych čísel, údajov o transakciách, informácií súvisiacich so službami, interakcií na platforme, informácií o mobilných zariadeniach, IP adresy a iných údajov zhromaždených na základe súhlasu používateľov.

Nie je prekvapením, že táto politika zdieľania údajov s Facebook a jej ďalšie služby sa nevzťahujú na štáty EÚ, ktoré sú súčasťou Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), ktoré sa riadia nariadeniami o ochrane údajov GDPR.

Aktualizácie podmienok a zásad ochrany osobných údajov WhatsApp prichádzajú na päty Facebook„Vízia zameraná na súkromie“ integrovať WhatsApp, Instagrama Messenger spoločne a poskytovať používateľom v rámci svojich služieb ucelenejší zážitok.

Používateľom, ktorí nebudú súhlasiť s upravenými podmienkami do konečného dátumu, budú ich účty nedostupné, uviedla spoločnosť v oznámení. To v skutočnosti znamená, že zatiaľ čo profily zostanú neaktívne, WhatsApp nakoniec vymaže účty po 120 dňoch nečinnosti (t. j. nie sú pripojené k aplikácii) ako súčasť svojho úsilia „zachovať bezpečnosť, obmedziť uchovávanie údajov a chrániť súkromie našich používateľov.”

Zmluvné podmienky WhatsApp boli naposledy aktualizované 28. januára 2020, zatiaľ čo jej aktuálne zásady ochrany osobných údajov boli presadzované 20. júla 2020.

Facebook Company Products odkazuje na rodinu služieb giganta sociálnych médií vrátane jeho vlajkovej lode Facebook aplikácia, Messenger, Instagram, bumerang, vlákna, zariadenia so značkou portálu, náhlavné súpravy Oculus VR (pri použití Facebook účet), Facebook Aplikácie Obchody, Spark AR Studio, Audience Network a NPE Team.

Nezahŕňa však Workplace, Free Basics, Messenger Deti a produkty Oculus, ktoré sú prepojené s účtami Oculus.

Čo sa zmenilo v jeho zásadách ochrany osobných údajov?

Spoločnosť vo svojich aktualizovaných zásadách rozširuje časť „Informácie, ktoré poskytujete“ o špecifiká o platobnom účte a informácie o transakciách zhromaždených počas nákupov uskutočnených prostredníctvom aplikácie a nahradila časť „Pridružené spoločnosti“ novým „Ako spolupracujeme s ostatnými“. Facebook Spoločnosti“, ktorá podrobne popisuje, ako používa a zdieľa informácie získané z WhatsApp s ostatnými Facebook produktov alebo tretích strán.

To zahŕňa podporu bezpečnosti, ochrany a integrity, poskytovanie portálu a Facebook Platobné integrácie a v neposlednom rade „zlepšovanie ich služieb a vašich skúseností s ich používaním, ako je vytváranie návrhov pre vás (napríklad priateľov alebo skupinových spojení alebo zaujímavého obsahu), prispôsobenie funkcií a obsahu, pomoc pri dokončovaní nákupov a transakcií a zobrazovanie relevantných ponúk a reklám v celej sieti Facebook Produkty spoločnosti.”

Jedna sekcia, ktorá bola výrazne prepísaná, je „Automaticky zhromažďované informácie“, ktorá zahŕňa „Informácie o používaní a protokole“, „Informácie o zariadení a pripojení“ a „Informácie o polohe“.

„Zhromažďujeme informácie o vašej aktivite v našich Službách, ako sú informácie súvisiace so službami, diagnostické informácie a informácie o výkone. Patria sem informácie o vašej aktivite (vrátane toho, ako používate naše Služby, nastavenia vašich Služieb, ako komunikujete s ostatnými pomocou našich Služieb (vrátane keď komunikujete s firmou) a čas, frekvenciu a trvanie vašich aktivít a interakcií), protokolové súbory a protokoly a správy diagnostiky, zlyhania, webovej lokality a výkonnosti. Patria sem aj informácie o tom, kedy ste sa zaregistrovali na používanie nášho služby; funkcie, ktoré používate, ako sú naše správy, volanie, stav, skupiny (vrátane názvu skupiny, skupinového obrázku, popisu skupiny), platby alebo obchodné funkcie; profilová fotografia, informácie „o“; či ste online, kedy ste naposledy použili naše služby (vaše „naposledy online“); a kedy ste naposledy aktualizovali svoje informácie „o“.

V revidovaných zásadách WhatsApp sa uvádza aj druh informácií, ktoré zhromažďuje zo zariadení používateľov: model hardvéru, informácie o operačnom systéme, úroveň batérie, sila signálu, verzia aplikácie, informácie o prehliadači, mobilná sieť, informácie o pripojení (vrátane telefónneho čísla, mobilného operátora alebo poskytovateľa internetových služieb). ), jazyk a časové pásmo, IP adresa, informácie o prevádzke zariadenia a identifikátory (vrátane jedinečných identifikátorov pre Facebook Firemné produkty spojené s rovnakým zariadením alebo účtom).

„Aj keď nepoužívate naše funkcie súvisiace s polohou, na odhad vašej všeobecnej polohy (napr. mesta a krajiny) používame adresy IP a ďalšie informácie, ako sú predvoľby telefónnych čísel,“ uvádza sa v aktualizovaných zásadách WhatsApp.

Obavy zo zhromažďovania metadát

Zatiaľ čo WhatsApp je šifrovaný end-to-end, jeho zásady ochrany osobných údajov ponúkajú pohľad na rozsah a bohatstvo metadát, ktoré sa zhromažďujú v mene zlepšovania a podpory služby. Ešte horšie je, že všetky tieto údaje sú spojené s identitou používateľa.

AppleReakciou na toto nekontrolované zhromažďovanie metadát sú štítky ochrany osobných údajov, ktoré sú teraz k dispozícii pre aplikácie prvej a tretej strany distribuované prostredníctvom obchodu App Store, ktorých cieľom je pomôcť používateľom lepšie pochopiť postupy ochrany osobných údajov aplikácie a „dozvedieť sa o niektorých typoch údajov aplikácie môžu zhromažďovať a či sú s nimi tieto údaje prepojené alebo používané na ich sledovanie.“

Zavedenie donútilo WhatsApp vydať minulý mesiac vyhlásenie. “Musíme zhromaždiť nejaké informácie, aby sme mohli poskytovať spoľahlivú globálnu komunikačnú službu,” uviedol a dodal, “minimalizujeme kategórie údajov, ktoré zhromažďujeme” a “prijímame opatrenia na obmedzenie prístupu k týmto informáciám.”

V ostrom kontraste Signal nezhromažďuje žiadne metadáta, zatiaľ čo Apple’s iMessage využíva iba e-mailovú adresu (alebo telefónne číslo), históriu vyhľadávania a ID zariadenia na jedinečné označenie používateľa.

Nedá sa poprieť, že zásady ochrany osobných údajov a zmluvné podmienky sú často dlhé, nudné a uviaznuté v tupej právnej úprave, akoby boli zámerne navrhnuté s úmyslom zmiasť používateľov. Ale aktualizácie, ako je táto, sú dôvodom, prečo je nevyhnutné si ich prečítať namiesto slepého súhlasu bez toho, aby ste skutočne vedeli, na čo sa prihlasujete. Ide predsa o vaše dáta.

AKTUALIZÁCIA: Prečo chce Zuckerberg integrovať WhatsApp a Facebook?

Vo vyhlásení zdieľanom s The Hacker News hovorca WhatsApp odôvodňuje integráciu oboch platforiem slovami:

“Ako sme oznámili v októbri, WhatsApp chce ľuďom uľahčiť nakupovanie a získavanie pomoci od firmy priamo na WhatsApp. Zatiaľ čo väčšina ľudí používa WhatsApp na chatovanie s priateľmi a rodinou, čoraz viac ľudí oslovuje firmy ako Dobre. Aby sme ešte viac zvýšili transparentnosť, aktualizovali sme zásady ochrany osobných údajov tak, aby popisovali, že v budúcnosti sa firmy môžu rozhodnúť prijímať zabezpečené hostingové služby od našej materskej spoločnosti Facebook pomôcť spravovať ich komunikáciu so zákazníkmi na WhatsApp.“

“Aj keď, samozrejme, zostáva na používateľovi, či si chce alebo nechce posielať správy s firmou na WhatsApp. Aktualizácia nemení postupy zdieľania údajov WhatsApp s Facebook a nemá vplyv na to, ako ľudia súkromne komunikujú s priateľmi alebo rodinou, nech sú kdekoľvek na svete. WhatsApp je naďalej hlboko odhodlaný chrániť súkromie ľudí. O týchto zmenách komunikujeme priamo s používateľmi prostredníctvom WhatsApp, aby mali v priebehu budúceho mesiaca čas si nové pravidlá prečítať.“