Vypnutie 3G v roku 2021: Prečo sa váš starý telefón čoskoro vypne

Dnes sa pozrieme na očakávané dátumy, kedy sa 3G siete vypnú v roku 2022. Tieto dátumy sú dôležité, pretože ukazujú konečný bod funkčnosti pre niektoré z najstarších mobilných inteligentných zariadení, ktoré sú stále v prevádzke. Nie sú to len smartfóny a tablety, ktoré majú potenciál prestať sa pripájať k mobilným dátam, ale aj príslušenstvo a zariadenia internetu vecí, ktoré sa pripájajú k 3G.

Najväčší mobilní dátoví operátori v Spojených štátoch plánujú ukončiť svoje posledné zostávajúce 3G služby v roku 2022. Patria sem T-Mobile USA (vrátane Sprint), AT&T a Verizon. Ak máte telefón prepojený s inou značkou, napríklad Cricket Wireless, je pravdepodobné, že využívajú sieťový priestor poskytovaný jednou z väčších značiek.

Tak či onak, niekedy v roku 2022 prestanú na vašich zariadeniach fungovať 3G dáta. Dátumy odpojenia zdieľali hlavné značky za posledný rok – dnes sa aktuálne pozrieme na to, ktoré značky očakávajú odstávky od ktorých dátumov.

• január 1, 2022: Sieť Sprint 3G CDMA končí
• február 1, 2022: 3G sieť AT&T končí
• Júl 1, 2022: Sieť T-Mobile 3G UMTS končí
• 31. decembra 2022: Sieť Verizon 3G CDMA končí

• NEZNÁME: 2G GSM sieť T-Mobile, prekvapivo stále používaná aj dnes, bude tiež vyradená, ale „žiadny dátum nebol stanovený.“

Zdá sa, že Verizon je najmenej nadšený z odstavenia svojej poslednej zostávajúcej siete 3G vzhľadom na decembrový dátum vypnutia siete. V skutočnosti spoločnosť Verizon oznamuje ukončenie služieb 3G CDMA už takmer pol desaťročia. Už predtým oznámili dátumy odstávky, ktoré boli tiež viac ako raz posunuté – 2019, 2020 a teraz 2022.

Ak práve máte smartfón, ktorý nemá prístup k dátam 4G alebo rýchlejšie, teraz je ten správny čas pripraviť si nejaký spôsob inovácie na novšie zariadenie. Ak máte teraz zariadenie, na ktorom ste ešte nikdy nevideli symbol „4G“, je pravdepodobné, že neexistuje spôsob, ako upgradovať na lepšiu konektivitu. Veľmi pravdepodobne budete potrebovať úplne nové zariadenie – alebo aspoň o niečo novšie zariadenie.