Vydaný iOS 15: Appleprichádza veľká aktualizácia pre iPhone

Apple vydala iOS 15, najnovšiu verziu svojho softvéru pre iPhone, ešte pred piatkovým príchodom iPhonu 13 do obchodov. iOS 15, ktorý bol v ukážke na WWDC 2021 a vo verejnej beta verzii za posledných pár mesiacov, prináša do iPhonu zmeny estetické aj funkčné, hoci dnes nebudú k dispozícii všetky pôvodne sľúbené funkcie.

Niektoré z najviac očakávaných zmien sa týkajú každodenných interakcií so systémom iOS a konkrétne upozornení. Boli prepracované, s užitočnejšími ikonami, ktoré môžu obsahovať fotografie kontaktov a ďalšie. Je možné vyvolať aj súhrn upozornení naplánovaných podľa rôznych časov dňa.

Ak nechcete byť upozornení, medzitým je tu teraz Focus. To stavia na režime Nerušiť s podrobnejším ovládaním: napríklad môžete mať režim zaostrenia, keď pracujete, keď cvičíte alebo keď idete na večeru s rodinou. Pre každé je možné nastaviť rôzne nastavenia, na ktoré vás aplikácie môžu a ktoré nemôžu upozorňovať, a Focus môže ľuďom automaticky oznámiť, že vás nemožno kontaktovať.

V rámci ďalších zmien aplikácie dostávajú Mapy nové, bohatšie používateľské rozhranie s 3D orientačnými bodmi a podrobnejšími trasami. To by malo byť užitočné najmä pre chodcov a cyklistov. K dispozícii je tiež viac informácií o verejnej doprave, vrátane možnosti nechať Mapy upozorniť, keď sa blíži vaša zastávka.

V Safari spolu s novým používateľským rozhraním sú teraz skupiny kariet a rozšírenia. Zmeny ochrany osobných údajov zahŕňajú nový systém ochrany súkromia pošty a spracovanie Siri na zariadení; k dispozícii je tiež nový systém správ o ochrane osobných údajov aplikácií.

Živý text dokáže vytiahnuť užitočné informácie z textu na obrázkoch – ako sú adresy, telefónne čísla a e-maily – a tiež prekladať v reálnom čase medzi rôznymi jazykmi. Visual Look Up medzitým robí podobnú vec, ale podporuje vyhľadávanie: budete môcť nájsť viac informácií nasmerovaním fotoaparátu na umenie, pamiatky, prírodu, knihy a domáce zvieratá.

Niektoré z nich však ešte len prídu Appleväčšie aktualizácie. SharePlay napríklad sľubuje, že bude novou metódou, pomocou ktorej môžu byť médiá – ako sú filmy, televízne programy a hudba – zdieľané medzi rôznymi ľuďmi v reálnom čase. V rámci konverzácie iMessage môžete použiť SharePlay na súčasné sledovanie tej istej televíznej epizódy s prehrávaním pre všetkých, ktorí dodržiavajú rovnaké príkazy na pozastavenie a preskočenie.

Nedávno však Apple potvrdil, že SharePlay nebude súčasťou iOS 15 v prvý deň. Namiesto toho sa očakáva, že bude nasledovať neskôr v priebehu roka v následnej aktualizácii.

Ako to zvyčajne býva, existuje dlhý zoznam Apple zariadenia, ktoré budú kompatibilné s iOS 15. To zahŕňa iPhone 6s a iPhone 6s Plus, iPhone 7 a iPhone 7 Navyše, iPhone 8 a iPhone 8 Navyše, iPhone X a iPhone XR, iPhone XS a iPhone XS Max, iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max a iPhone 12, 12 mini, 12 Pro a 12 Pro Max.

Okrem toho, iPhone SE – 1. aj 2. generácia – a iPod touch (7. generácia) budú podporovať iOS 15. Rodina iPhone 13 – vrátane iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max – Všetky budú predinštalované s iOS 15, keď sa začnú dodávať v piatok 24. septembra.

Ak chcete nainštalovať iOS 15, prejdite do Nastavenia iOS, potom Všeobecné a potom vyberte Aktualizácia softvéru. Ak ste sa už zaregistrovali do verejnej beta verzie systému iOS 15, mali by ste dostať upozornenie, že je pre vás k dispozícii nová verzia – ktorá bude konečným verejným vydaním.