Vstup do veku DARQ: nov├ę desa┼ąro─Źie techniky

Vek ÔÇ×DARQÔÇť sa t├Żka ┼íirokej zbierky rozv├şjaj├║cich sa technol├│gi├ş, od ktor├Żch sa o─Źak├íva, ┼że ├║plne zmenia technologick├║ krajinu bud├║cnosti. Podrobne uveden├ę v spr├íve spolo─Źnosti Accenture ÔÇ×Technology Vision 2019ÔÇť, Ddistribuovan├í technol├│gia Ledger (DLT), Artificial Intelligence (AI), Extended R.eality (ER), a Quantum Computing u┼ż nie s├║ ┼ípecializovan├Żmi konkuren─Źn├Żmi v├Żhodami – s├║ na┼íou novou modernou realitou. V skuto─Źnosti 89% podnikov u┼ż experimentuje s jednou alebo viacer├Żmi technol├│giami DARQ s o─Źak├ívaniami, ┼że zahrnutie veku DARQ im poskytne konkuren─Źn├ę v├Żhody, ktor├ę sa od rozsiahlej implement├ície SMAC (soci├ílne, mobiln├ę, analytick├ę a cloudov├ę technol├│gie) neobjavuj├║.

Listy, konferencie a ─Ćal┼íie inform├ície o hed┼żov├Żch fondoch za 3. ┼ítvr┼ąrok 2019

Distributed Ledger Technology (Blockchain)

Distribuovan├ę technol├│gie Ledger (DLT) iba za─Ź├şnaj├║ ch├ípa┼ą svoj potenci├íl, preto┼że prin├í┼íaj├║ revol├║ciu v mo┼żnostiach priemyslu vr├ítane financi├ş, zdravotn├şctva a vl├ídy. Popularizovan├Ż kryptomenou Bitcoin, DLT zn├ímy ako ÔÇ×BlockchainÔÇť vyu┼ż├şva na decentraliz├íciu ├║dajov silu redundancie ├║dajov v distribuovanej sieti. ├Üdaje distribuovan├ę a duplikovan├ę v sieti blockchain nie s├║ vo vlastn├şctve jednej spolo─Źnosti alebo in├ęho subjektu a v┼íetky zmeny v ulo┼żen├Żch ├║dajoch musia by┼ą overen├ę a akceptovan├ę v┼íetk├Żmi odkazmi v blockchaine.

Ako sa dnes pou┼ż├şvaj├║ DLT a Blockchain?

Konzorcium pozost├ívaj├║ce z eur├│pskej colnej organiz├ície, AB InBev, Accenture, APL a Kuehne + Nagel, demon┼ítrovalo, ako blockchain vytvor├ş dramatick├ę zlep┼íenia ├║─Źinnosti v odvetv├ş n├íkladnej dopravy a logistiky t├Żm, ┼że eliminuje potrebu tla─Źen├Żch prepravn├Żch dokumentov. Ich pou┼ż├şvanie DLT sa v prepo─Źte na mili├│ny dol├írov u┼íetrilo ka┼żd├Ż rok v─Ćaka zlep┼íenej ├║─Źinnosti a ├║spor├ím materi├ílu.

DLT tie┼ż eliminuje potrebu d├┤veryhodn├Żch tret├şch str├ín v aplik├ície, ako s├║ ÔÇ×inteligentn├ę zmluvyÔÇť. Pri inteligentn├Żch zmluv├ích podporovan├Żch DLT je mo┼żn├ę tradi─Źn├║ p├şsomn├║ zmluvu nahradi┼ą samo─Źinn├Żmi po─Ź├şta─Źov├Żmi k├│dmi. Akon├íhle je podmienka inteligentnej zmluvy splnen├í, automaticky vykon├í ─Ćal┼í├ş krok pomocou zdie─żan├ęho DLT na overenie, ─Źi bola podmienka splnen├í.

Preh─żad toho, ako Blockchain priniesol revol├║ciu do modern├Żch odvetv├ş, n├íjdete v tomto ─Źl├ínku spolo─Źnosti BernardMarr.com.

Umelá inteligencia (AI)

─îasy umelej inteligencie (AI) ako striktne sci-fi fantasy s├║ u┼ż d├ívno pre─Ź. Aj ke─Ć nejde o nov├║ technol├│giu, programy AI sa stali ove─ża be┼żnej┼í├şmi a st├íle sa vyv├şjaj├║, preto┼że aplikovan├ę programy AI sa pou┼ż├şvaj├║ v automatizovanom obchodovan├ş s akciami a funkci├ích pomoci vodi─Źom v automobiloch.

Okrem porovnate─żne z├íkladnej┼í├şch aplikovan├Żch AI, zov┼íeobecnen├ę syst├ęmy AI priniesli revol├║ciu v pou┼żit├ş strojov├ęho u─Źenia a neur├│nov├Żch siet├ş. Schopnos┼ą programovan├Żch syst├ęmov v z├ísade sa ÔÇ×u─Źi┼ąÔÇť pomocou vyu┼ż├şvania existuj├║cich a pridan├Żch zdrojov ├║dajov na zlep┼íenie svojich funkci├ş umo┼żnila rast ove─ża r├Żchlej┼í├şm tempom. Namiesto toho, aby ─żudia priamo ÔÇ×u─ŹiliÔÇť (programovali) po─Ź├şta─Źe pod─ża toho, ─Źo poznaj├║, m├┤┼żu dnes AI vyu┼ż├şva┼ą kolekt├şvne znalosti o internete a in├Żch datab├ízach, aby dosiahli pokroky bezprecedentn├Żm tempom.

Ako sa dnes pou┼ż├şva umel├í inteligencia?

Netflix

Umel├í inteligencia je be┼żnej┼íia, ako si niektor├ş m├┤┼żu uvedomova┼ą. Netflix vynikaj├║co vyu┼żil strojov├ę u─Źenie na ┼ít├║dium obsahu, ktor├Ż pou┼ż├şvatelia po─Ź├║vaj├║, pon├║ka s├║visiace n├ívrhy a dokonca pou┼ż├şva ├║daje o prezeran├ş minul├Żch z├íkazn├şkov na ur─Źenie, kedy je potrebn├ę ulo┼żi┼ą do vyrovn├ívacej pam├Ąte region├ílne servery, aby sa zachoval plynul├Ż z├í┼żitok zo streamovania po─Źas predpokladan├Żch ┼ípi─Źkov├Żch ─Źasov na─Ź├ştania serverov.

Samoriadiace auto Google

Samoriadiace auto ÔÇ×WaymoÔÇť spolo─Źnosti Google pou┼ż├şva ┼íkolenie zalo┼żen├ę na popul├ícii (PBT) na zlep┼íenie detekcie chodcov, jazdn├Żch pruhov, prek├í┼żok a cesty. Toto pou┼żitie AI redukuje falo┼íne pozit├şvne v├Żsledky a v bud├║cnosti vytv├íra bezpe─Źnej┼í├ş z├í┼żitok pre potenci├ílnych pasa┼żierov samoriadiacich automobilov.

Inform├ície o tom, ako sa umel├í inteligencia uplat┼łuje v podnikoch v roku 2019, si m├┤┼żete pre─Ź├şta┼ą v tomto ─Źl├ínku z Harvard Extension School.

Roz┼í├şren├í realita (XR)

Popularizovan├ę hern├Żm priemyslom, aplik├ície technol├│gi├ş roz┼í├şrenej reality (XR), ako s├║ virtu├ílna realita (VR) a roz┼í├şren├í realita (AR), maj├║ za sebou cyklus popularity a popraskania, ktor├Ż sa datuje u┼ż od roku 1956 s vyn├ílezom ÔÇ×SensoramaÔÇť. ÔÇŁ, Multimod├ílny z├í┼żitok, ktor├Ż pou┼ż├şval viaczmyslov├║ stimul├íciu na simul├íciu v├┤ne, pocitu a zraku v mestskom prostred├ş.

Ako sa dnes pou┼ż├şvaj├║ technol├│gie roz┼í├şrenej reality (XR)?

S klesaj├║cou cenou technol├│gi├ş VR a AR sa Extended Reality st├íle viac pou┼ż├şva na vytv├íranie n├íkladovo efekt├şvnych simul├íci├ş na ┼íkolenie zdravotn├şckych pracovn├şkov, policajtov, vojensk├Żch jednotiek a verejn├Żch re─Źn├şkov v prostrediach navrhnut├Żch tak, aby napodob┼łovali tie, ktor├ę uvidia vo svojich odboroch. K ─Ćal┼íiemu v├Żvoju v pou┼ż├şvan├ş roz┼í├şrenej reality patr├ş okrem in├ęho aj obhliadka nehnute─żnost├ş, terapie du┼íevn├ęho zdravia a ark├ídy.

Roz┼í├şren├í realita (XR) viedla k zlep┼íeniu ┼íkolenia a pracovn├ęho postupu pracovn├şkov, ktor├ş vy┼żaduj├║ pou┼ż├şvanie r├║k. Hardv├ęr Augmented Reality (AR) Google Glass pou┼żil logistick├í spolo─Źnos┼ą DHL v roku 2017 na svoj ÔÇ×Program vyberania v├şzi├şÔÇť, ─Źo zvy┼íuje ├║sporu produktivity o 15%. Program vyberania v├şzi├ş spolo─Źnosti DHL umo┼żnil pracovn├şkom po─Źas procesu vychyst├ívania prezera┼ą inform├ície o ├║loh├ích vr├ítane uli─Źky, umiestnenia produktu a mno┼żstva, a to v┼íetko v r├ímci ich norm├ílneho zorn├ęho po─ża bez toho, aby bolo potrebn├ę ru─Źne manipulova┼ą a interpretova┼ą dokumenty.

Kvantov├ę po─Ź├şta─Źe

Aj ke─Ć h─║bkov├ę aplik├ície a potreby kvantovej v├Żpo─Źtovej techniky presahuj├║ r├ímec tohto blogu, v kvantov├Żch po─Ź├şta─Źoch doch├ídza k pokroku a stoj├ş za to venova┼ą im pozornos┼ą. Na┼ía neust├íle rast├║ca z├ívislos┼ą na neprekonate─żnom mno┼żstve ├║dajov zaru─Źuje v├Żvoj ┼ípecializovan├ęho hardv├ęru, ktor├Ż je schopn├Ż tieto ├║daje spracova┼ą. Aj ke─Ć je v tejto f├íze kvantov├ę v├Żpo─Źty v plienkach a v bl├şzkej dobe nenahrad├ş konven─Źn├ę po─Ź├şta─Źe, ved├║ci predstavitelia priemyslu venuj├║ pozornos┼ą a venuj├║ svoje ├║silie pokroku v tejto oblasti, najm├Ą ned├ívnemu partnerstvu IBM s Tokijskou univerzitou s cie─żom zdokonali┼ą aplik├ície IBM. System Q One, prv├Ż komer─Źn├Ż kvantov├Ż po─Ź├şta─Ź na b├íze obvodov, predstaven├Ż spolo─Źnos┼ąou IBM v janu├íri 2019.

Ako sa dnes kvantov├ę po─Ź├şta─Źe pou┼ż├şvaj├║?

V dne┼ínom spravodajskom cykle dominuj├║ dve hlavn├ę technol├│gie kvantovej v├Żpo─Źtovej techniky – Amazon Braket a Google Sycamore. V├Żpo─Źtov├Ż v├Żkon Sycamore viedol k tvrdeniu spolo─Źnosti Google o ÔÇ×kvantovej nadvl├ídeÔÇť vyrie┼íen├şm komplexn├ęho v├Żpo─Źtu za 200 sek├║nd, ktor├ęho vyrie┼íenie by konven─Źn├ę po─Ź├şta─Źe vy┼żadovali 10 000 rokov.

Amazon Braket bol ned├ívno pridan├Ż do Amazon Web Services, ude─żuj├║ca plne riaden├║ slu┼żbu, ktor├í umo┼ż┼łuje vedcom, v├Żskumn├şkom a v├Żvoj├írom vyu┼żi┼ą silu kvantov├Żch po─Ź├şta─Źov prostredn├şctvom ich platformy. Zn├ş┼żen├şm prek├í┼żok pre kvantov├ę po─Ź├şta─Źe Amazon Braket m├í potenci├íl poskytn├║┼ą zdroje potrebn├ę na podporu bud├║cich inov├íci├ş.

Posun vpred do ├ęry DARQ

Rovnako ako v┼íetky technol├│gie, ktor├ę s├║ na ┼ípi─Źkovej ├║rovni, mnoh├ę spolo─Źnosti e┼íte nevyu┼ż├şvaj├║ technol├│gie veku DARQ ako s├║─Źas┼ą svojho procesu. Aj ke─Ć kvantov├í v├Żpo─Źtov├í technika presahuje potreby alebo mo┼żnosti v├Ą─Ź┼íiny spolo─Źnost├ş a vyu┼żitie roz┼í├şrenej reality je ─Źasto ├║zko sp├Ąt├ę, modern├ę spolo─Źnosti, ktor├ę chc├║ z├şska┼ą v├Żhodu nad svojimi konkurentmi, m├┤┼żu pri snahe zlep┼íi┼ą svoje schopnosti potrebova┼ą implementova┼ą technol├│gie umelej inteligencie a distribuovanej ├║─Źtovnej knihy.