Vr├ítane technick├Żch gigantov Amazon, Apple a Google sa stretn├║, aby vytvorili nov├Ż ┼ítandard pre inteligentn├ę dom├ícnosti

Modern├ę ÔÇ×inteligentn├ęÔÇť dom├íce ┼ítandardy maj├║ o nich viac ako p├ír hl├║pych vec├ş, napr├şklad skuto─Źnos┼ą, ┼że v├ís niektor├Ż hardv├ęr ─Źasto zamkne do konkr├ętneho ekosyst├ęmu s podporovan├Żmi zariadeniami a softv├ęrom. Ak nie─Źo funguje s Alexou, neznamen├í to v┼żdy, ┼że to bude fungova┼ą s asistentom alebo Sirim, a to ani nespom├şna cel├║ znechutenie ÔÇ×rozbo─Źova─ŹaÔÇť. Na┼í┼ąastie sa otv├íra nov├Ż otvoren├Ż ┼ítandard s niektor├Żmi z najv├Ą─Ź┼í├şch mien v inteligentnom dom├ícom priemysle AmazonÔÇťSpolo─Źnosti Apple a Google podporuj├║ nov├Ż pr├şstup s otvoren├Żm zdrojov├Żm k├│dom prostredn├şctvom imaginat├şvne ozna─Źen├ęhoÔÇ× Project Connected Home over IP ÔÇť. Je to zlo┼żit├ę znej├║ce meno, ale na ─Źom skuto─Źne z├íle┼ż├ş, je to, ┼że bud├║ce inteligentn├ę dom├íce v├Żrobky sa st├ívaj├║ vz├íjomne kompatibiln├Żmi a bezpe─Źnej┼í├şmi.

Spr├íva prich├ídza so s├║hlasom takmer simult├ínneho ozn├ímenia od spolo─Źnosti Google, Apple, a Zigbee Alliance, s cie─żom ÔÇ×zjednodu┼íi┼ą v├Żvoj v├Żrobcov a zv├Ż┼íi┼ą kompatibilitu spotrebite─żovÔÇť, pokia─ż ide o inteligentn├Ż dom├íci hardv├ęr. In├Żmi slovami, inteligentn├ę dom├íce pr├şstroje, ktor├ę pou┼ż├şvaj├║ t├║to nov├║ ┼ítandardn├║ pr├ícu, funguj├║ vo viacer├Żch ekosyst├ęmoch a mali by sa v├Żrobcom ─żah┼íie rozv├şja┼ą.

Nov├Ż ┼ítandard bude v skuto─Źnosti s├║borom nieko─żk├Żch mo┼żn├Żch ┼ítandardov zalo┼żen├Żch na IP a vy┼żaduje, aby kompatibiln├ę zariadenia podporovali aspo┼ł jedno, aby sa stali certifikovan├Żmi. Spolo─Źnos┼ą Google u┼ż prispela svojimi vl├íknami a v├Ązbami k ├║siliu, ktor├ę prev├ídzkuje produkty spolo─Źnosti Nest. Hlavnou v├Żhodou ┼ítandardov zalo┼żen├Żch na IP je priame pripojenie medzi zariadeniami, ktor├ę m├┤┼że zabr├íni┼ą potreb├ím tak├Żch vec├ş, ako s├║ rozbo─Źova─Źe a zv├Ż┼íi┼ą bezpe─Źnos┼ą t├Żm, ┼że prejde men┼í├şm po─Źtom zariaden├ş.

Tento nov├Ż projekt v┼íak nepou┼ż├şva iba tkan├ę a bezdr├┤tov├ę rie┼íenia spolo─Źnosti Google. Je na za─Źiatku vypracova┼ą nov├ę normy a spolupr├íca m├í v ├║mysle zobra┼ą k├║sky Amazon, Appleoch Zigbee. Aj ke─Ć nadch├ídzaj├║ce ┼ítandardy v├Żslovne nes─żubuj├║ ├║pln├║ interoperabilitu (tj nesmiete nahradi┼ą asistenta Alexom vo va┼íom hniezde Hub), bude to znamena┼ą, ┼że s r├┤znymi inteligentn├Żmi asistentmi bude pracova┼ą viac zariaden├ş a ich konfigur├ícia by mala by┼ą jednoduch┼íia. Ka┼żd├Ż, kto dostal sadu inteligentn├Żch z├ísuviek Wemo alebo v├íkuum Mi, aby sa porozpr├íval s asistentom, to pochop├ş ┼że frustr├ície.

Na palube nie s├║ len ve─żk├ę tri technologick├ę spolo─Źnosti; Cel├í aliancia Zigbee, ktor├í zah┼Ľ┼ła IKEA, NXP Semiconductors, Samsung a Signify (─Ź├ştaj: Philips Lighting), je tie┼ż a je to aliancia, ktor├í v kone─Źnom d├┤sledku zvl├ídne toto ├║silie. Upozor┼łujeme, ┼że hoci za nov├Ż ┼ítandard je zodpovedn├í aliancia Zigbee, je ├║plne oddelen├í a odli┼ín├í od existuj├║ceho protokolu Zigbee pou┼ż├şvan├ęho niektor├Żmi inteligentn├Żmi dom├ícimi miniaplik├íciami.

Nie je v┼íak jasn├ę, ─Źi niektor├í zo z├║─Źastnen├Żch spolo─Źnost├ş aktualizuje svoje existuj├║ce v├Żrobky tak, aby sp─║┼łali tieto nov├ę normy Amazon, AppleÔÇťa spolo─Źnos┼ą Google sa zaviazalaÔÇ× na─Ćalej podporova┼ą spotrebite─żov a ich existuj├║ce produkty ÔÇť.

N├ívrh verzie ┼ípecifik├ície bude k dispoz├şcii do konca roku 2020, tak┼że bude trva┼ą nejak├Ż ─Źas, k├Żm sa tento prejav prejav├ş v spotrebite─żsk├Żch v├Żrobkoch. Strany a spolo─Źnosti, ktor├ę maj├║ z├íujem prispie┼ą k v├Żvoju nov├ęho ┼ítandardu, m├┤┼żu medzit├Żm zaregistrova┼ą svoj z├íujem.