Vlastn├şci autorsk├Żch pr├ív na─Ćalej hl├ísia menej pir├ítskych odkazov na Vyh─żad├ívanie Google

V uplynulom roku vlastn├şci autorsk├Żch pr├ív po┼żiadali spolo─Źnos┼ą Google, aby z vyh─żad├ívacieho n├ístroja odstr├ínila iba vy┼íe 500 mili├│nov webov├Żch adries. V porovnan├ş s minul├Żmi rokmi, ke─Ć spolo─Źnos┼ą spracovala viac ako miliardu adries URL ro─Źne, ide o 50% pokles. Aspo┼ł ─Źiasto─Źne mohla by┼ą pr├ş─Źina smrti sp├┤soben├í protipir├ítskymi konaniami spolo─Źnosti Google.

Pre v├Ą─Ź┼íinu ─żud├ş s├║ vyh─żad├ívacie n├ístroje ako Google z├íkladn├Żm n├ístrojom na objavovanie a u┼ż├şvanie webu v celej jeho sl├íve.

S pomocou sofistikovan├Żch algoritmov spolo─Źnos┼ą pon├║ka port├íl pre miliardy webov├Żch str├ínok, z ktor├Żch mnoh├ę ostan├║ inak nezisten├ę.

Zah┼Ľ┼ła to aj ve─ża ÔÇ×pir├ítskychÔÇť str├ínok. Aj ke─Ć je ve─ża ─żud├ş, ktor├Żm nevad├ş, ke─Ć sa tieto v├Żsledky objavia vo v├Żsledkoch vyh─żad├ívania, ich pr├ştomnos┼ą je t┼Ľ┼łom zo strany dr┼żite─żov autorsk├Żch pr├ív.

Takmer pred desiatimi rokmi to nebol uznan├Ż ako probl├ęm. V tom ─Źase bola spolo─Źnos┼ą Google po┼żiadan├í o odstr├ínenie nieko─żk├Żch desiatok webov├Żch adries denne. V nasleduj├║cich rokoch sa to dramaticky zmenilo.

V roku 2012 bola spolo─Źnos┼ą Google po┼żiadan├í o odstr├ínenie viac ako 50 mili├│nov webov├Żch adries a do roku 2016 vyh─żad├ívac├ş stroj spracoval viac ako miliardu webov├Żch adries, ktor├ę sa ka┼żdoro─Źne vykazuj├║. Toto zv├Ż┼íenie po─Źtu ozn├ímen├ş sa zv├Ą─Ź┼ía ─Źasovo zhodovalo so silnou kritikou zo strany dr┼żite─żov autorsk├Żch pr├ív, ktor├ş po┼żiadali spolo─Źnos┼ą Google, aby urobila viac pre zn├ş┼żenie pir├ítstva.

Tieto koment├íre sa v aplik├ícii Googleplex v Mountain View nepozorovali. V posledn├Żch rokoch vyh─żad├ívac├ş n├ístroj prijal r├┤zne opatrenia, aby zabezpe─Źil, ┼że pir├ítske weby bud├║ menej priamo─Źiare. Zah┼Ľ┼ła to zn├ş┼żenie po─Źtu zn├ímych poru┼íovate─żov vo v├Żsledkoch vyh─żad├ívania.

Pribli┼żne v rovnakom ─Źase sa za─Źal zni┼żova┼ą po─Źet ┼żiadost├ş o odstr├ínenie autorsk├Żch pr├ív. Aj ke─Ć nevieme, ─Źi to priamo s├║vis├ş s opatreniami proti pir├ítstvu spolo─Źnosti Google, je zrejm├ę, ┼że po─Źet nahl├ísen├Żch webov├Żch adries sa v├Żrazne zn├ş┼żil.

Pod─ża spr├ívy o transparentnosti spolo─Źnosti Google spolo─Źnos┼ą za posledn├Żch dvan├ís┼ą mesiacov spracovala iba vy┼íe 500 mili├│nov ┼żiadost├ş o odstr├ínenie. To predstavuje 50% pokles v porovnan├ş s miliardou, ktor├║ dostal pred nieko─żk├Żmi rokmi, a 25% pokles v porovnan├ş s dvoma rokmi, ke─Ć sme prv├Żkr├ít zaznamenali posun.

Toto zn├ş┼żenie je z ve─żkej ─Źasti sp├┤soben├ę najakt├şvnej┼í├şmi odosielate─żmi ┼żiadosti o odstr├ínenie. Napr├şklad britsk├í hudobn├í skupina BPI pred tromi rokmi poslala v priemere dva mili├│ny webov├Żch adries t├Ż┼żdenne, pri─Źom maxima bola vy┼í┼íia ako tri mili├│ny. V tomto roku je rovnak├í skupina v priemere men┼íia ako mili├│n t├Ż┼żdenne.

Podobne skupina APDIF Mexican Music Group predt├Żm nahl├ísila ka┼żd├Ż t├Ż┼żde┼ł viac ako ┼ítyri mili├│ny pir├ítskych odkazov na Google. Teraz je to nieko─żko tis├şc, vr├ítane nieko─żk├Żch t├Ż┼żd┼łov bez objedn├ívok.

Tie┼ż MarkMonitor, ktor├Ż pracuje s mnoh├Żmi hollywoodskymi ┼ít├║diami, zn├ş┼żil ┼żiadosti o odstr├ínenie takmer o polovicu.

Aj ke─Ć ├║daje nem├┤┼żu by┼ą priamo spojen├ę s opatreniami spolo─Źnosti Google na boj proti pir├ítstvu, CEO spolo─Źnosti BPI Jeff Taylor n├ím za─Źiatkom tohto mesiaca povedal, ┼że zn├ş┼żenie po─Źtu zn├ímych hackersk├Żch str├ínok ÔÇ×viedlo k v├Żrazn├ęmu zlep┼íeniu kvality v├Żsledkov prezentovan├Żch spotrebite─żomÔÇť.

Po rokoch nepriate─żstva medzi vlastn├şkmi autorsk├Żch pr├ív a spolo─Źnos┼ąou Google, ─Źi u┼ż na verejn├Żch miestach alebo za zatvoren├Żmi dverami, je to ur─Źite ve─żk├í zmena v postoji.