Vl├ída m├┤┼że zak├íza┼ą monitorovanie karant├ęny pomocou mobiln├ęho telef├│nu

Dohoda medzi ministerstvom vedy, technol├│gie, inov├íci├ş a komunik├íci├ş (MCTIC) a celul├írnymi oper├ítormi Claro, Oi, TIM, Vivo a Algar poskytne tepeln├║ mapu ukazuj├║cu pres├şdlenie ─żud├ş po─Źas pand├ęmie koron├írnych v├şrusov (Covid-19). Na ┼żiados┼ą prezidenta Jaira Bolsonara by sa v┼íak nemalo vykon├íva┼ą vn├║tro┼ít├ítne monitorovanie.

Minister Marcos Pontes zverejnil svoj profil Instagram Ktor├Ż vydal 27. marca video s vysvetlen├şm, ako bude monitorovan├ę. Nasleduj├║ci de┼ł dostal od Bolsonara v├Żzvu, v ktorej ┼żiadal o opatrnos┼ą a po┼żadoval, aby ÔÇ×n├ístroj bol pou┼żit├Ż a┼ż po dodato─Źnej vl├ídnej anal├ŻzeÔÇť. Video sa rozhodol odstr├íni┼ą. Ofici├ílne vyhl├ísenie o partnerstve s prev├ídzkovate─żmi sa za─Źalo 2 Apr├şla.

Pod─ża publicistky Loro Jardima z SvetBolsonaro Pontes minul├║ sobotu (11) vyzval na zastavenie projektu s t├Żm, ┼że ÔÇ×existuj├║ rizik├í pre s├║kromie ob─Źana a ┼że predsedn├şctvo mus├ş t├║to ot├ízku lep┼íie pre┼ítudova┼ąÔÇť. Tento n├ístroj u┼ż bol schv├ílen├Ż feder├ílnym prokur├ítorom.

Potom, v nede─żu, pri┼íiel ministersk├Ż list Instagram, Uv├ídza v┼íak, ┼że tento n├ístroj st├íle posudzuje feder├ílna vl├ída a ┼że ÔÇ×sa pou┼żije, iba ak anal├Żzy zabezpe─Źia efekt├şvnos┼ą a ochranu braz├şlskeho s├║kromiaÔÇť.

┼át├ítny dozor pokra─Źuje

Minister na z├íver poznamen├íva, ┼że ┼ít├íty maj├║ nez├ívislos┼ą a m├┤┼żu po┼żadova┼ą priamy doh─żad nad prev├ídzkovate─żmi: ÔÇ×Feder├ílna vl├ída nem├í kontrolu alebo ├║─Źas┼ą na t├Żchto dohod├ích,ÔÇť hovor├ş Pontes.

Vl├ídne partnerstvo S├úo Paulo preto zost├íva v platnosti, napr├şklad: p├┤vodne dohoda bola iba s Vivo, ale nesk├┤r bola roz┼í├şren├í na Claro, Ui a Tim.

Okrem mesta S├úo Paulo ozn├ímila aj obec Rio de Janeiro partnerstvo so spolo─Źnos┼ąou TIM s cie─żom poskytova┼ą prev├ídzkov├ę ├║daje, rovnako ako Recife spolieha na ├║daje spolo─Źnosti In Loco.

Vo v┼íetk├Żch pr├şpadoch gener├ílni mana┼ż├ęri a prev├ídzkovatelia zaru─Źuj├║ s├║kromie s poskytnutou iba tepelnou mapou, v tomto pr├şpade nebud├║ spracovan├ę ani spr├şstupnen├ę ┼żiadne individu├ílne ├║daje, ─Źo br├íni odhaleniu presnej polohy ka┼żdej osoby.