Vedeli ste? : Toto je rozdiel medzi LTE, 4G a 5G

Vedeli ste? : Toto je rozdiel medzi LTE, 4G a 5G 2

V s├║─Źasnosti m├í v├Ą─Ź┼íina majite─żov telef├│nov smartphone tarifu mobiln├Żch telef├│nov s LTE. Na displeji v├í┼ího pr├şstroja je spojenie ozna─Źen├ę ako 4G alebo LTE. Hovorovo s├║ obidve normy ─Źasto spojen├ę.

Mobiln├Ż internet teraz dosahuje gigabitov├ę r├Żchlosti

Hist├│ria mobiln├ęho internetu siaha dlh├║ cestu. U┼ż v osemdesiatych rokoch bolo z dne┼ín├ęho h─żadiska st├íle mo┼żn├ę pristupova┼ą k e-mailom na cest├ích so skor├Żmi mobiln├Żmi po─Ź├şta─Źmi cez anal├│gov├║ mobiln├║ r├ídiov├║ sie┼ą. D├ítov├ę pripojenie v┼íak bolo zalo┼żen├ę na neefekt├şvnom a predov┼íetk├Żm pomalom pripojen├ş CSD (Circuit Switch Data). A┼ż glob├ílnym spusten├şm GSM roz┼í├şrenia GPRS v roku 2001 vzr├ístla r├Żchlos┼ą prenosu d├ít na pou┼żite─żn├║ ├║rove┼ł, tak┼że to bol po─Źiato─Źn├Ż sign├íl pre mobiln├Ż internet, ako ho pozn├íme dnes. V tom ─Źase v┼íak takmer nikto neo─Źak├íval, ┼że pribli┼żne o ┼ítvr┼ą storo─Źia nesk├┤r bude mo┼żn├Ż prenos d├ít na gigabitovej ├║rovni prostredn├şctvom mobilnej siete.

T├íto gigabitov├í r├Żchlos┼ą bola v Nemecku mo┼żn├í od zavedenia LTE Advanced v roku 2014. Aspo┼ł teoreticky. Preto┼że pou┼ż├şvatelia musia zdie─ża┼ą dostupn├║ ┼í├şrku p├ísma v r├ídiovej bunke, maxim├ílna r├Żchlos┼ą sa v skuto─Źnosti nikdy nedosiahne.

LTE a 4G: rozdiely v detailoch

Mnoh├ş poskytovatelia, ktor├ş sa spojili z marketingov├Żch d├┤vodov, mnoh├ş ch├ípu LTE a 4G ako to ist├ę. Pojmy v┼íak maj├║ v skuto─Źnosti r├┤zne v├Żznamy:

┼átandard mobilnej komunik├ície LTE, skratka pre Long Term Evolution, bol prv├Żkr├ít predstaven├Ż v roku 2010 ako s├║─Źas┼ą tretej gener├ície mobiln├Żch komunik├íci├ş (3G). LTE teda patr├ş do triedy, ktor├í zah┼Ľ┼ła aj UMTS a HSPA. Identifik├ítor bol pod─ża toho pridelen├Ż 3.9G Sie┼ą LTE spo─Źiatku umo┼ż┼łovala maxim├ílnu prenosov├║ r├Żchlos┼ą 50 Mbit / s (megabitov za sekundu), ktor├í by sa mala v nasleduj├║cich troch rokoch strojn├ísobi┼ą a┼ż na 150 Mbit / s.

Ale a┼ż so zaveden├şm LTE Advanced 2014 sa maxim├ílne mo┼żn├ę r├Żchlosti ├║dajov zv├Ż┼íili na gigabitov├║ ├║rove┼ł. LTE Advanced je tie┼ż zn├ímy ako LTE-A alebo LTE +, ale ako roz┼í├şrenie jednoduch├ęho LTE patr├ş do novej ┼ítvrtej gener├ície mobiln├Żch komunik├íci├ş (4G). Existuj├║ce siete LTE sa daj├║ aktualizova┼ą na LTE Advanced relat├şvne ─żahko pomocou aktualiz├ície softv├ęru, ale rozdiel medzi t├Żmito dvoma gener├íciami bol obrovsk├Ż. V porovnan├ş s LTE umo┼ż┼łuje LTE Advanced pou┼żite─żn├ę prenosov├ę r├Żchlosti 1 000 Mbit / s alebo 1 Pri s┼ąahovan├ş Gbit / s a ÔÇőÔÇőpri odovzd├ívan├ş a┼ż 500 Mbit / s. Nov├Ż ┼ítandard podporuje agreg├íciu oper├ítorov a umo┼ż┼łuje prev├ídzkovate─żom siet├ş flexibilne vyu┼ż├şva┼ą dostupn├ę r├ídiov├ę spektrum, ako aj ─Źasy latencie, ktor├ę s├║ v├Żrazne ni┼ż┼íie, a r├ídiov├ę bunky maj├║ v├Ą─Ź┼íiu kapacitu, tak┼że viac pou┼ż├şvate─żov m├í ├║┼żitok z vysok├ęho v├Żkonu s├║─Źasne.

V súhrne to znamená:

 • LTE v Nemecku nesp─║┼ła krit├ęri├í pre normu 4G, tak┼że je to len z technick├ęho h─żadiska 3.9G proti v┼íetk├Żm druhom reklamy. Maxim├ílna r├Żchlos┼ą s┼ąahovania je 150 megabitov za sekundu.
 • 4G predstavuje ┼ítvrt├║ gener├íciu ┼ítandardu mobilnej komunik├ície, ktor├í bola zaveden├í v roku 2014 so spolo─Źnos┼ąou LTE Advanced a ktor├í bola medzin├írodne dohodnut├í s r├┤znymi krit├ęriami. 4G je z├ístupn├Ż symbol pre medzin├írodn├ę mobiln├ę telekomunik├ície – pokro─Źil├Ż.

Medzit├Żm sa tie┼ż zvy┼íuje z LTE Advanced na LTE Advanced Pro 4Volal sa .5G. T├íto optimalizovan├í ├║rove┼ł v├Żrazne zvy┼íuje ├║rove┼ł v├Żkonu v sieti. Vyu┼ż├şva to napr├şklad prev├ídzkovate─ż siete Vodafone s tarifami a┼ż 500 Mbit / s.

Tie┼ż si pre─Ź├ştajte: S t├Żmto oper├ítorom siete m├íte najlep┼í├ş pr├şjem

5G v├Żrazne r├Żchlej┼íie, ale r├┤zne frekvencie

Ale d├í sa to urobi┼ą e┼íte r├Żchlej┼íie: 5G je bunkov├Ż ┼ítandard bud├║cnosti. Je to po prv├Żkr├ít, ─Źo boli syst├ęmy a frekvencie, ktor├ę sa doteraz pou┼ż├şvali, oddelen├ę. Preto┼że 5G nie je tak├ę ─żahk├ę dodato─Źne vybavi┼ą existuj├║ce bunkov├ę ve┼że. D├┤vod: technol├│gia tzv. Milimetrov├Żch v─║n. Bunkov├ę vlny 5G s├║ medzi 1 a 10 milimetrov dlh├ę, a teda omnoho komprimovanej┼íie ako predch├ídzaj├║ce vlny mobiln├Żch telef├│nov (nieko─żko centimetrov). Na od─żah─Źenie predch├ídzaj├║cej siete prich├ídzaj├║ tie┼ż medzi vy┼í┼íie frekvencie 6 a 300 gigahertzov (GHz). Na porovnanie: Aktu├ílna mobiln├í sie┼ą je medzi 0,8 a 2,6 GHz.

St├íle v┼íak existuj├║ prek├í┼żky, ktor├ę m├┤┼żu u┼ż├şvate─żovi prinies┼ą vy┼í┼íie frekvencie a krat┼íie vlny:

 • Preto┼że vlny u┼ż nem├┤┼żu tak ─żahko prenikn├║┼ą cez steny a prek├í┼żky, je potrebn├Ż ve─żk├Ż po─Źet ant├ęn, tak┼że r├ídiov├ę bunky musia by┼ą usporiadan├ę presnej┼íie.
 • Pre r├Żchlu reak─Źn├║ dobu krat┼íiu ako jedna milisekuneta je potrebn├Żch viac ant├ęn na bunku ako pou┼ż├şvate─żov (MIMO)

Po zaveden├ş prv├Żch 5G siet├ş v Ju┼żnej K├│rei, ┼ávaj─Źiarsku a niektor├Żch ─Źastiach USA sa Nemecko pripravuje na spustenie 5G aj po prv├Żch testovac├şch f├ízach. A to prin├í┼ía niektor├ę v├Żhody oproti predch├ídzaj├║cim technol├│gi├ím mobiln├Żch telef├│nov:

 • Teoretick├ę r├Żchlosti a┼ż 100 Gbit / s (100-kr├ít r├Żchlej┼íie ako 4G), vr├ítane najr├Żchlej┼íej r├Żchlosti 1,8 Gbit / s
 • ve─żmi n├şzka latencia reakci├ş v re├ílnom ─Źase
 • Pou┼żitie vy┼í┼í├şch frekven─Źn├Żch rozsahov pri zvy┼íovan├ş frekven─Źnej kapacity

Kritici sa v┼íak ob├ívaj├║ vy┼í┼íieho o┼żiarenia v d├┤sledku 5G, a teda e┼íte nevypo─Ź├ştate─żn├Żch ├║─Źinkov na zdravie:

Od 1G do 5G: d├┤le┼żitos┼ą bunkov├Żch ┼ítandardov

U┼ż s predch├ídzaj├║cimi normami do┼ílo k z├ímene mien. TECHBOOK vysvet─żuje, ktor├ę skratky mobiln├Żch telef├│nov znamenaj├║ ─Źo:

 • 5G: Piata gener├ícia mobiln├Żch komunik├íci├ş sa o─Źak├íva do roku 2020. Norma sa u┼ż testuje v Nemecku a niektor├ę krajiny, ako napr├şklad Ju┼żn├í K├│rea, ┼ávaj─Źiarsko a USA, za─Źali svoju ─Źinnos┼ą dokonca ofici├ílne.
 • 4G, LTE Advanced (2014): ├Ürove┼ł roz┼í├şrenia LTE znamenala zmenu na ┼ítvrt├║ gener├íciu mobiln├Żch telef├│nov, 4G. Stiahnut├ę a┼ż 300 a┼ż 400 Mbit / s a ÔÇőÔÇőa┼ż 1 000 Mbit / s alebo 1 Gbit / s v nahr├ívan├ş s├║ tu mo┼żn├ę. Z├írove┼ł sa skr├ítili ─Źasy latencie a zv├Ż┼íili sa kapacity r├ídia.Kombin├íciou frekven─Źn├Żch p├ísiem mo┼żno dosiahnu┼ą r├Żchlos┼ą s┼ąahovania a┼ż 500 Mbit / s, ktor├║ LTE Advanced Pro alebo 4.5G zodpoved├í.
 • LTE (2010): Tento ┼ítandard je zalo┼żen├Ż na infra┼ítrukt├║re UMTS. Prv├í f├íza LTE sa niekedy naz├Żva 3.9G ozna─Źuje a umo┼ż┼łuje maxim├ílnu ┼í├şrku p├ísma a┼ż 50 Mbit / s (s┼ąahovanie).
 • 3.5G, HSPA (2006): Roz┼í├şrenie UMTS so ┼í├şrkou p├ísma do 42 Mbit / s.
 • 3G, UMTS (2004): Tento ┼ítandard mobiln├ęho r├ídia umo┼ż┼łuje s├║─Źasn├Ż prenos a pr├şjem nieko─żk├Żch d├ítov├Żch tokov v─Ćaka novej technol├│gii r├ídiov├ęho pr├şstupu. ┼á├şrka p├ísma: a┼ż 384 kbit / s.
 • 2.75G, EDGE (2006): ─Äal┼í├ş rozvoj GSM pomocou efekt├şvnej┼íej met├│dy modul├ície. Prv├Ż iPhone pou┼ż├şval EDGE, ┼í├şrku p├ísma: v├Ą─Ź┼íinou do 150 kbit / s.
 • 2.5G, GPRS (2001): Digit├ílny prenos d├ít. Spojen├şm viacer├Żch kan├ílov GSM dosahuje technol├│gia prep├şnania paketov vy┼í┼íie ┼í├şrky p├ísma, zvy─Źajne a┼ż 55 kbit / s.
 • 2G: Digit├ílny prenos hlasu v sieti D (1992) s medzin├írodne ├║spe┼ín├Żm ┼ítandardom GSM. Prenos je sp├şnan├Ż obvodom, ┼í├şrka p├ísma: 9,6 alebo 14,4 kbit / s. V─Ćaka sie┼ąam D z├şskava Bundespost prv├Żkr├ít s├║kromn├ęho konkurenta (D2 Mannesmann).
 • 1G: Prv├í gener├ícia mobilnej telef├│nie st├íle pracovala s anal├│gov├Żm prenosom hlasu: sie┼ą A (1958), sie┼ą B (1972) a sie┼ą C (1986). V sieti A bolo potrebn├ę prep├şna┼ą pripojenia manu├ílne. Zo siete B si mohli ├║─Źastn├şci zvoli┼ą sami seba. Sie┼ą C bola schopn├í prenies┼ą akt├şvne r├ídiov├ę spojenia pri zmene r├ídiovej bunky.

Related Articles

Back to top button