Vedci MIT, ktor├ş pokra─Źuj├║ v ┼ít├║diu Vantablack, mohli vytvori┼ą e┼íte ─Źiernej┼íiu ─Źiernu

Foto kredity – R. Capanna, A. Berlato a A. Pinato

Pred nieko─żk├Żmi rokmi spolo─Źnos┼ą vytvorila verziu ─Źiernej, ktor├║ naz├Żvala najtmav┼íia ─Źierna, ak├║ kedy bola. Bola zn├íma ako Vantablack a zjavne mala kapacitu absorbova┼ą 99,965% svetla. Ak ste si mysleli, ┼że je to ┼íialen├ę, vedci z MIT n├íhodou vytvorili nov├║, e┼íte tmav┼íiu verziu.

Vedci p├┤vodne experimentovali so sp├┤sobmi pestovania uhl├şkov├Żch nanor├║rok na hlin├şkov├Żch plechoch vyleptan├Żch chl├│rom, aby sa zlep┼íili ich elektrick├ę a tepeln├ę vlastnosti. Zd├í sa v┼íak, ┼że vytvorili materi├íl, ktor├Ż bol tak├Ż ─Źierny, ┼że dok├ízal absorbova┼ą 99,995% svetla, ─Ź├şm sa stal e┼íte ─Źiernej┼í├şm ako Vantablack.

Aby demon┼ítrovali svoj objav, vzali si 16,78-kar├ítov├Ż pr├şrodn├Ż diamant v ┼żltej farbe a potiahli ho materi├ílom. V s├║─Źasnosti je vystaven├í na umeleckej v├Żstave nazvanej ÔÇ×Vyk├║penie m├írnostiÔÇť na burze v New Yorku, kde nie je tak├í jasn├í a iskriv├í, ako by ste mohli o─Źak├íva┼ą od diamantu, ale vyzer├í to ako ─Źierna medzera.

Vedci sa domnievaj├║, ┼że tento materi├íl by mohol ma┼ą praktick├ę aplik├ície, napr├şklad optick├Ż mie┼ía─Ź na zn├ş┼żenie ne┼żiaduceho oslnenia a pomoc vesm├şrnym teleskopom pri h─żadan├ş exoplanet na obe┼żnej dr├íhe. Medzit├Żm Vantablack na┼íiel aj komer─Źn├ę vyu┼żitie, ke─Ć BMW ned├ívno predstavilo auto potiahnut├ę t├Żmto materi├ílom.

Ulo┼żen├ę do. Pre─Ź├ştajte si viac o. Zdroj: engadget