Va┼ía bat├ęria pre ─Ćal┼í├ş telef├│n by mohla by┼ą vyroben├í z Durianov

Va┼ía bat├ęria pre ─Ćal┼í├ş telef├│n by mohla by┼ą vyroben├í z Durianov 1

Durian. V regi├│ne juhov├Żchodnej ├üzie je to ovocie, ktor├ę si ├ízijsk├í komunita ve─żmi cen├ş a te┼íila ju. Pre mnoh├Żch na z├ípade je to ovocie, ktor├ę k┼łaz Anton Anthony Bourdain kedysi ozna─Źil za vynikaj├║ci, ale m├í v├┤┼łu podobn├║ ÔÇ×jedeniu pudingu na z├íchodeÔÇť. Jeden vedec v┼íak m├í ostr├ę ovocie a nebezpe─Źn├║ proviz├│rnu organick├║ zbra┼ł na in├ę pou┼żitie: elektrick├ę r├Żchle nab├şjanie.

REKLAMA

Predmetom tohto objavu je Vincent G. Gomes, docent na Univerzite v Sydney, ktor├Ż ned├ívno publikoval svoju pr├ícu aj v tohtoro─Źnom vydan├ş ─Źasopisu Journal of Energy Storage. Je zrejm├ę, ┼że tento proces vy┼żaduje viac jemnosti, ako jednoducho str─Źi┼ą kus ovocia husa a p├íchnuce m├Ąso do bat├ęrie. Namiesto toho Gomes zistil, ┼że on aj jeho t├şm dok├í┼żu vzia┼ą vn├║tornosti durianov, syntetizova┼ą ich a premeni┼ą na superkondenz├ítory. Je schopn├Ż uchov├íva┼ą obrovsk├ę mno┼żstvo energie.

Pre─Źo si vybral durian, pripisuje Gomes svoj v├Żber ovocia jeho prirodzen├ęmu a ÔÇ×mimoriadnemu rie┼íeniuÔÇť smerom k ukladaniu energie. Tvrd├ş, ┼że ┼ítruktur├ílna presnos┼ą pr├şrodnej biomasy durian ÔÇ×poskytuje vynikaj├║ci zdroj ako ┼íabl├│nu pre synt├ęzu materi├ílov na b├íze uhl├şkaÔÇť.

Va┼ía bat├ęria pre ─Ćal┼í├ş telef├│n by mohla by┼ą vyroben├í z Durianov 2(Zdroj obr├ízka: Getty Images prostredn├şctvom Popular Mechanics.)

ÔÇ×Vl├íknit├ę, m├Ąsit├ę ─Źasti organick├Żch odpadov s dobrou mechanickou stabilitou boli v porovnan├ş s tvrd├Żmi a hust├Żmi prekurzormi pova┼żovan├ę za kandid├ítske prekurzory. Jadr├í odpadov├ęho ovocia durian a jackfruit boli vybran├ę ako kandid├íti na z├íklade ich ┼ítrukt├║ry a vyhliadky na vn├║torn├Ż doping dus├şka, ÔÇťnap├şsal Gomes vo svojej spr├íve.

Gomesov v├Żber energie je tie┼ż zn├ímkou doby, preto┼że je environment├ílny; svet sa pomaly, ale ur─Źite za─Źal pres├║va┼ą z pou┼ż├şvania s├║─Źasn├Żch l├ştium-i├│nov├Żch (l├ştium-i├│nov├Żch) bat├ęri├ş na tieto nov├ę superkondenz├ítory. Jedn├Żm z hlavn├Żch d├┤vodov je to, ┼że na rozdiel od l├ştium-i├│nov├Żch bat├ęri├ş maj├║ superkondenz├ítory vo vn├║tri v├Ą─Ź┼íie kovov├ę platne a neobsahuj├║ toxick├ę kovy. Rovnako ako to druh├ę. Okrem toho sa superkondenz├ítory – a kondenz├ítory v┼íeobecne – m├┤┼żu nab├şja┼ą nekone─Źne, hoci prv├Ż je navrhnut├Ż na ukladanie viac energie ako druh├Ż.

Va┼ía bat├ęria pre ─Ćal┼í├ş telef├│n by mohla by┼ą vyroben├í z Durianov 3(Zdroj obr├ízka: Getty Images prostredn├şctvom Popular Mechanics.)

Samozrejme, ┼że synt├ęza energie z lacn├ęho organick├ęho odpadu, ako je durian, nie je len lacn├í. Je to tie┼ż dobr├ę pre ┼żivotn├ę prostredie, preto┼że z technick├ęho h─żadiska sa ni─Ź neplytv├í.

(Zdroj: Populárna mechanika // Obrázok: Jakarta Post)