USB-C iPhone hack sa stal skutočným

Takže si z toho sklamaný Apple v roku 2021 naďalej používa svoj vlastný port Lightning na iPhone. Hľadáte spôsob, ako ďalej používať svoj iPhone, ale zároveň máte… luxus(?) používať káble USB-C, kedykoľvek budete chcieť. Muž menom Ken Pillonel chcel tiež používať USB-C so svojím iPhone – a tak sa pustil do hackovania a moddingu.

Namiesto nákupu kľúča Lightning-to-USB-C, ako to pravdepodobne urobí väčšina používateľov iPhone s USB-C, sa Pillonel rozhodol posunúť veci o stupeň vyššie. Namiesto toho, aby si Pillonel len kúpil bežne dostupnú možnosť, otvoril diely. Otvoril svoj iPhone, otvoril svoje USB-C káble, otvoril svoje Lightning káble.

Pillonel otvoril všetko, pokiaľ mohol. Keď nazrel do útrob káblov a telefónu, pustil sa do zisťovania, ako to všetko súvisí. Pomocou svojich schopností dedukcie a inšpirovanej schopnosti reverzného inžinierstva Pillonel objavil spôsob, ako pripojiť iPhone k portu USB-C.

Nielen pomocou hardvérového kľúča, nielen pomocou sady naskladaných zástrčiek, ale aj pomocou spájkovaných kúskov a kusov. Bolo to v máji 2021, keď Pillonel začal vydávať dokumentáciu svojho novo upraveného USB-C iPhone. Tu v októbri (v tom istom roku) má Pillonel funkčný prototyp.

Nielenže je to funkčný prototyp, ale je aj zapečatený. Má všetky komponenty, ktoré potrebuje na prácu so základným USB-C napájaním a dátami, a vyzerá prekvapivo normálne – ako prirodzene, ako by mal byť skonštruovaný týmto spôsobom.

Teraz v skutočnosti nikdy nešlo o to, či sa port USB-C zmestí do iPhone. Tam boli smartphones tak tenký a tenší ako najtenší iPhone, ktorý bol vydaný s portami USB-C. Namiesto toho je to zaujímavý kúsok z domáceho inžinierstva.

Obísť železnú vôľu zapečateného smartfónu a upraviť jeho hardvér je ako prísť na to, ako sa prepašovať Pokemon karty v batohu do školy. Nejde o to, že by sa to nedalo urobiť alebo že by to bolo obzvlášť potrebné. Dôležitosť je tu v zručnostiach, ktoré človek získava pri učení sa robením, a v inšpirovaní ostatných, aby vyskúšali veci, ktoré by inak možno nepovažovali za možné.