Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 1Minulý rok sme sa venovali úsiliu jedného človeka o zmenu stupnice Star Trek: Deep Space Nine pomocou Topaz Gigapixel AI. Ak ste sa niekedy pokúsili pozerať DS9 na Netflix alebo Amazon, viete, čo je to škoda. Verzia DS9, ktorú môžete prenášať prostredníctvom služieb online, je na hovno, aby ste ju láskavo uviedli. Streamovaná verzia prehliadky sa pohybuje od mierne horšej po oveľa horšiu, ako by ste získali z ripovania MKV alebo originálneho DVD. Aj napriek tomu, že vlastníte originálne DVD, kvalita DS9 si vyžaduje veľa.

Existuje niekoľko predstavení, ktoré boli zastrelené od začiatku 90. rokov – začiatkom 21. storočia a ktoré neboli vysielané v HD a nikdy neboli prekonvertované na 720p alebo 1080p. Ak máte radi série Babylon 5, cestovateľalebo Deep Space Nine, mali ste málo možností na slušný zážitok zo sledovania … doteraz. Nový softvér Topaz Labs na vylepšenie AI videa (299 dolárov) využíva umelú inteligenciu na zvýšenie rozlíšenia videa s nízkym rozlíšením spôsobmi, ktoré sa môžu výrazne vylepšiť na pôvodnom obrázku. Posledných pár týždňov som strávil prijatím žiadosti o skúšobnú jazdu.

Zatiaľ čo Gigapixel AI môcť Ak je obsah rozšírený, v skutočnosti existuje viacero dôvodov, prečo ho pre danú úlohu použiť. Aplikácia vám nedovolí načítať veľké množstvo obrázkov naraz av minulosti sa vyskytol zlý zvyk zrútenia každých 500 – 600 snímok. Vzhľadom na to, že v epizóde je zhruba 66 000 snímok, vyzeralo to, že zlepšenie kvality obrázkov DS9 by vyžadovalo absolútne šialené množstvo práce.

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 2Prebieha zvyšovanie úrovne spôsobu bojovníka. Kliknite na všetky obrázky pre zväčšenie.

Potom, pred niekoľkými týždňami, Topaz vydal nový produkt Video Enhance AI. Namiesto toho, aby sa televízna relácia doslova vybrala do každého jednotlivého snímky a potom sa postupne zvyšovala, program Video Enhance AI je určený na konverziu celých video súborov naraz. Výkon na GTX 2080 je približne 95 snímok za minútu alebo približne jedna epizóda každých 10.5 hodín. Aj keď to predstavuje netriviálny časový záväzok na roztrhnutie niekoľkých sezón, je to omnoho lepšie ako preukázaná výkonnosť Gigapixel AI. Či už GP prinesie lepšie výsledky, alebo či sa tieto výsledky dajú ďalej vylepšiť použitím ďalších softvérových balíkov Topaz AI, je niečo, čo chcem podrobnejšie preskúmať v budúcich článkoch. Zatiaľ sa zameriavame na AI Topaz Video Enhance AI.

Ako funguje Topaz Video Enhancer AI

Topaz VE vám umožňuje zvoliť si úroveň kvality vášho zdroj z troch možností: Vysoká kvalita, Nízka kvalita a HQ-CGI. HQ-CGI podporuje vyhladzovanie v scénach CGI a na testovacej epizóde, ktorú som previedol, som tiež vykonal niektoré špecifické testy tohto nastavenia a dnes to ukážem. Na predstavení ako Deep Space Nine, určite budete chcieť použiť LQ – počiatočný vstup 720 × 480 je v podstate plagát-dieťa pre nekvalitné upscale. Ak ste sa pokúšali zväčšiť rozlíšenie 1080p videa na 4K alebo 8K, mali by ste použiť nastavenie HQ. Aplikácia má veľmi málo možností okrem výberu názvu výstupného súboru, požadovanej úrovne rozšírenia (tu bolo testovaných 200 percent a 400 percent) a formátu súboru, ktorý chcete na výstupe. Vyberte počiatočný a koncový rámec, stlačte tlačidlo a odídete.

Upozorňujeme však, že program Topaz Video Enhance AI nie je schopný prinajmenšom v niektorých prípadoch prenášať zvuk do novo kódovaného súboru. Všetky naše kódovacie kódy vyšli bez audio. Pomocou FFMPEG sme rekombinovali zvukové toky do primárneho video súboru.

Ako sme testovali

Všetky svoje testovanie som vykonal pomocou súborov MKV, ktoré som vytvoril zo sady boxov DS9 pred rokmi. Po tom, ako som videl, ako tento projekt vyšiel, mám v úmysle odprášiť svoje staré DVD (keď ich môžem nájsť) a skúsiť tento projekt priamo na samotnom zdroji DVD. ExtremeTech nepodporuje pirátstvo ani neodporúča kradnúť Deep Space Nine alebo akékoľvek iné televízne predstavenie. Ak vás zaujíma tento druh rozšírenia, mali by ste si kúpiť DVD. Je to celkom možné, aj tak by ste to mali urobiť, keďže zdroj bude takmer určite lepším cieľom pre tento spôsob škálovania.

Uskutočnil som niekoľko skúšobných cyklov a zhromaždil som porovnávacie údaje z HQ-CGI verzus LQ, ako aj širokú škálu porovnávaní Netflix – MKV – rozšírené škály pri faktoroch mierky 2x aj 4x. Priložil som tiež celý rad snímok obrazovky, ktoré poukazujú na výhodu zvýšenia predvoleného jasu o niečo, aj keď je zdroj DVD všetko, čo máte. A máme nejaké YouTube nahráva za vás, aby ste ukázali výhody rozšírenia pomocou kreditov DS9.

Začnime. Pre začiatok je tu vzdorný pod útokom v troch snímkach od “Way of Warrior.” Títo traja sú nie zhoduje sa s rámom, takže sa zameriavajte na architektúru a jasnosť lode, nie na oheň, ktorý zasiahne disruptor. Toto je Netflix, MKV a 4x upscale v tomto poradí. Kliknutím na všetky obrázky sa obrázok zväčší v novom okne.

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 3

Netflix, v celej svojej špinavej sláve. Fráza „USS Defiant“ okolo okraja podšálky vyzerá skôr ako rad windows,

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 4

MKV rip založený na DVD zdroji. Snímka je omnoho jasnejšia a „USS Defiant“ je čitateľný, ale celková kvalita ešte stále nie je veľmi dobrá.

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 5

Nakoniec naše štvornásobné rozšírenie. Úroveň kvality tu stále ešte nie je skutočne HD, ale je oveľa lepšia ako v predchádzajúcom rámci.

Boli to niektoré z prvých testov, ktoré som urobil, a bol som ohromený výsledkami. Pozrime sa na väčší prierez epizódy. Kliknutím na každý obrázok ho zväčšíte (a budete chcieť, aby ste videli stupeň zlepšenia).

Porovnanie výziev na zbrane

Všetky nasledujúce snímky obrazovky a porovnania sú prevzaté z „A Call to Arms“, 26. epizódy piatej sezóny. Do tejto zbierky som zahrnul porovnávacie obrázky s 200 a 400 percentami, aby som ilustroval kompromis medzi jednotlivými veľkosťami. Najlepšia rovnováha medzi vizuálnou kvalitou a veľkosťou obrázka, ktorú som videl, je prevziať buď 200 percent z pôvodného DVD, alebo zväčšiť na 400 percent a potom sledovať tok v polovičnej veľkosti.

Je zrejmé, že väčšina z vás to bude čítať na monitoroch, nie na televízoroch, ale kvalitu výstupu som skontrolovala aj na štandardných televízoroch. Ak sedíte v štandardných vzdialenostiach zo sledovania, všetky verzie vyzerajú lepšie, ale maximálna výhoda zo 400 percent je najvyššia. Zavolám, ktoré porovnania sú 2x škálovateľné a ktoré sú 4x škálovateľné porovnania. Všetky porovnania Netflixu sú 4x, pretože Netflix neumožňuje zmenu veľkosti podľa rozlíšenia.

Najprv sa zaoberám porovnaniami obrázkov, skôr ako narazím na porovnania videa.

MKV verzus 2x / 4x zväčšenie

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 6Weyoun zakotvil v Deep Space Nine. MKV.

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 7

Weyoun zakotvil v Deep Space Nine. 4x zväčšenie.

Množstvo detailov získaných z tejto scény v porovnaní s MKV je pôsobivé. V súbore MKV, ktorý nie je prítomný v rozšírenej verzii, je rozmazaný druh vazelíny.

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 8

Pri iba dvojnásobnom priblížení nevyzerá pôvodné MKV tak zlé …

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 9

Zlepšenie upscale je však stále veľmi pôsobivé.

Video Enhance robí silnú prácu s bojovými loďami v Deep Space Nine. Predná strana bojovej lode Jem'Hadar vyzerá úplne ostro. Porovnáva štvornásobné zväčšenie zobrazené na 1:2 pomer k štandardnému MKV zobrazenému pri veľkosti 2x.

Netflix verzus MKV verzus 4x prechod na vyššiu verziu

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 10

Táto snímka filmu Deep Space Nine pod veľkým požiarom je plagátovým dieťaťom, prečo si televízna verzia Netflixu zaslúži byť drogami na ulici a zastrelená. Celý rám je zreteľne oranžovo-r (a tieto rámčeky) zhodné – môžete zistiť presnú polohu kúskov odpadu v pravom dolnom rohu, vnútri ohnivej gule).

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 11

Originál MKV vyprázdňuje načervenalé osvetlenie a vyzerá trochu menej rozmazane, aj keď má rovnaké základné rozlíšenie. Vyváženie farieb je lepšie.

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 12

Náš 4x upscale. Stanica aj výbuchy majú obrovský úžitok.

Ďalej: Porovnanie toho istého bitevného krížnika Jem’Hadar, ktorý slúži ako plagátové dieťa, prečo televízna relácia Netflix čaká. Už som to povedal, že?

No, stále si to zaslúži. Tu je Netflix.

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 13

Skontrolujte aliasy na ľavom krídle bojového krížnika. Vyzerá to, že to bolo poskytnuté v Quake II, čo je pôsobivé, pretože DS9 v tomto čase stále používa modely.

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 14

Tu je DVD. Oveľa lepšie, pokiaľ ide o ľavé krídlo, a lepšie celkové zachovanie detailov, ale stále nie je skvelé v porovnaní s tým, čo by sme chceli v modernej show.

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 15

Oveľa lepšie. V skutočnosti je to celkom dobré. Poriadku. Urobili sme dve bojové scény – pozrime sa, ako vychádzajú niektoré z postáv postáv.

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 16

Neobvyklá vibrácia obchodníka s ojazdenými vozidlami Weyoun ho urobila pre Gul Dukata vynikajúcou fóliou. Netflix je stále najostrejším variantom šarže, ale priepasť medzi ním a súborom MKV je oveľa menšia ako normálne.

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 17

Tu je súbor MKV. Nie je veľký rozdiel, aj keď je to minimálne jasnejšie a nemá problém s podivnými farbami, ktorý Netflix robí.

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 18

Táto stupnica opäť robí dobrú prácu pri vykresľovaní jemných detailov Weyounových očí a tváre. Textúra jeho saka je tiež oveľa menej rozmazaná.

Zvýšte kvalitu obrazu zvýšením jasu

Farebná reprodukcia vo verzii DS9 Netflix je hrozná a MKV jednoducho nie je o nič lepšia, ale podľa môjho názoru situácia môže vylepšiť malú intenzitu jasu – a táto možnosť nevyžaduje žiadne zvýšenie rozlíšenia alebo čas spracovania. Tu je verzia Netflix, po ktorej nasleduje snímka obrazovky MKV.

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 19

Netflix. Mierne jasnejší, ale menej detailný.

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 20

Súbor MKV. Slabé a dosť nevyzerajúce, ale o niečo podrobnejšie.

Posúvajte jas v prehrávači a získate toto:

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 21

Rím – vydanie skutočne viditeľné. (podľa chuti)

Či už to považujete za zlepšenie, je v očiach pozorovateľa, ale veľa epizód DS9 je omnoho tmavších, ako si pamätám, že sú, keď som ich sledoval prvýkrát, a toto vyladenie nevyžaduje nič iné ako softvérový prehrávač, ako je VLC. to podporuje. Nakoniec je tu rovnaký obrázok v Topaze VE 400 stupňov.

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 22

Skontrolujte textúru jeho saka v porovnaní s vyššie uvedeným obrázkom.

Do prezentácie nižšie som hodil aj niekoľko obrázkov s medzerníkmi a ďalšími znakmi. Skontrolujte, či ste zvedaví. Prezentácia robí skvelú prácu, keď ukazuje, že dôjde k prepracovaniu z jedného obrázka na druhý.

Otváracie kredity

Ak by ste chceli vidieť, ako vyzerajú úvodné kredity na show, keď sú v porovnaní so štandardnou verziou poskytnuté v 200-percentnom a 400-percentnom zvýšení stupnice, vložil som YouTube odkazy na všetky tri nižšie. Note že zatiaľ čo prvý odkaz nie je môj a vyzerá to trochu horšie ako to, čo by ste videli na Netflixe, je to naozaj celkom blízko. Nezabudnite nastaviť druhý a tretí odkaz na 720p a 1080p. Obidva tieto kódovania sa uskutočňovali pomocou režimu HQ-CGI.

Štandardný úvod. Najlepšie porovnanie získate na celej obrazovke – a to je iba o niečo horšie, ako je to, čo je k dispozícii na serveri Netflix.

200-percentné zvýšenie AI pomocou predvoľby HQ-CGI namiesto LQ. HQ-CGI prináša lepšie výsledky pri niektorých špeciálnych efektoch, aj keď stále pracujem na tom, aké sú jemnosti. 200 percent upscale je jemne odlišná od 400 percent. Pre najlepšie porovnanie nastavte hodnotu 720p.

400-percentné rozšírenie. Pre najlepšie porovnanie nastavte hodnotu 2160p.

Diskusia a analýza

Ak som úprimný, existujúca kvalita kódovania, ktorú vidím, je asi 85 percent toho, kde by som chcel. Už som zistil, že som zvedavý, či by sa niektoré ďalšie nástroje Topaz AI mohli nasadiť na vykonanie dodatočného dodatočného spracovania tam, kde je to potrebné. Aplikácia zápasí s grafikou zobrazenou na termináloch alebo PADoch a stále testujem, či to možno vyriešiť v rámci programu Topaz Video Enhance AI alebo nie.

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 23

Verzia MKV. Je zrejmé, že nie všetko od polovice deväťdesiatych rokov starne dobre.

Upscaling Star Trek: Deep Space Deväť pomocou AI Topaz Video Enhance 24

Toto je jedno miesto, kde efekt zväčšenia * nezlepší * kvalitu obrazu.

Nebudem tvrdiť, že takáto zmena stupňov jednoducho znamená Deep Space Nine Vyzerá to, že bol zastrelený v modernej dobe. Reprodukcia farieb je vo všetkých prípadoch zlá a nezáleží na tom, aký dobrý je algoritmus na zmenu stupnice, stále ide o postupnú zmenu stupnice – a preto nie je rovnaká ako pri pôvodných údajoch prostredníctvom filmu s priemerom 35 mm. To všetko sú spravodlivé sťažnosti. Stále ešte existujú miesta, v ktorých dúfam, že tieto súbory ďalej vyčistia. Ale výstup, ktorý som dostal, je skokmi a medzami pred verziami MKV, ktoré mám, a obrovsky lepšie ako toky Netflix. Už plánujem kódovať väčšinu relácie – chcem len vidieť, aké ďalšie zlepšenie môžem najskôr vytlačiť.

Na televízore s veľkou obrazovkou Deep Space Nine je sotva sledovateľný cez Netflix alebo Amazon, Staré trhliny MKV, ktoré som urobil pred rokmi, nie sú o nič lepšie, čo je jeden z dôvodov, prečo sa vrátim k pôvodnému zdroju pre svoje ďalšie kolo testov. Ale aj keď možno nebudem mať dnes dokonalé riešenie, Topaz Video Enhance AI prevzal myšlienku od „možno jedného dňa“ po „svätý kecy, teraz to funguje“.

Zdroj nízkej kvality pre DS9 je zvyčajne lepší ako zdroj HQ, pokiaľ som to videl, ale stále kontrolujem, či sa HQ-CGI dá spojiť do MP4, ktorý používa LQ pre všetko ostatné. Môžem tiež skontrolovať Gigapixel znova, aby som zistil, ako sa porovnáva metóda zvyšovania AI, alebo či iné produkty spoločnosti Topaz Labs môžu konečný výstup ďalej vylepšiť.

Pri testovaní pomocou GPU – RTX 2080 – výkonne pracujú systémy AMD aj Intel rovnakoSEEAMAZON_ET_135 Pozri Amazon ET obchod spriemerované medzi 95 – 105fpm (počet snímok za minútu). Kódovanie procesora je 10x pomalšie ako kódovanie GPU, takže tento režim som začal testovať. Kódovanie GPU má povesť tým, že nie je také dobré ako kódovanie CPU v aplikáciách, ako je Handbrake, ale doteraz som nevidel dôkazy, že je to pravda v Topaz Video Enhance AI. Aj keď CPU dáva lepšie výsledky, 9-10 snímok za minútu by znamenalo 110 hodín za epizódu. Aj keď bol kvalitný skok dramatický, CPU by som používal len na problémových miestach – inak je doba kódovania príliš dlhá.

Tieto softvérové ​​balíčky a techniky majú významnú použiteľnosť na predstavenie sa za hranicami Star Trek, Séria ako Buffy the Vampire Slayer boli prevedené na HD, ale fanúšikovia nenávideli spôsob vyváženia farieb a 16:9 konverzia bola zvládnutá. Babylon 5 Nemožno ho prepracovať z dôvodu rozsiahlych zapletení práv a zničenia jeho pôvodných aktív, čo znamená, že najlepším riešením by bol taký upscale projekt, ako je tento.

Mám v úmysle v budúcnosti o tejto téme písať viac, ale dúfam, že sa vám ukážka páčila. Aplikácia Topaz Video Enhance AI a ďalšie produkty Topaz sú k dispozícii na 30-dňové bezplatné skúšobné verzie, a tak som aplikáciu otestovala. Môžete si ju kúpiť aj za súčasnú uvádzaciu cenu 199 dolárov, oproti štandardu 299 dolárov. Ak ste vážnym kinelom, ktorý má rád tento druh úprav, oplatí sa to.

Teraz si prečítajte: