Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Upozornenie: Aplik├ícia sledovania koronav├şrusu obsahuje malware! Nein┼ítalujte

─îas je izolovan├Ż od ─żudsk├Żch bytost├ş, ale na─Ćalej prebiehaj├║ podvodn├ę a ┼íkodliv├ę kampane pre elektronick├ę zariadenia. V tomto zmysle je starostlivos┼ą ve─żmi mal├í a ka┼żd├Ż pou┼ż├şvate─ż mus├ş overi┼ą, ─Źi je aplik├ícia alebo slu┼żba spo─żahliv├í … aj ke─Ć m├í ÔÇ×pe─ŹiatkuÔÇť COVID-19.

Pod─ża vy┼íetrovania existuje aplik├ícia, ktor├í zachr├íni smartf├│ny pou┼ż├şvate─żov a n├ísledne je po┼żadovan├í ─Źiastka v hotovosti.

Upozornenie: Aplik├ícia sledovania koronav├şrusu obsahuje malware! Nein┼ítalujte

Okrem prepuknutia v├şrusu Coronavirus, ktor├Ż ├║to─Ź├ş na ─żud├ş, existuje aj ┼íkodliv├Ż softv├ęr, ktor├Ż sp├┤sobuje smartphones! Aplik├ícia s n├ízvom CovidLock sa jav├ş ako d├┤veryhodn├í, ale v skuto─Źnosti je to podvod, ktor├Ż ukradne peniaze (typick├Ż Ransomware).

Upozornenie: Aplik├ícia sledovania koronav├şrusu obsahuje malware! Nein┼ítalujte

─îo je to Ransomware?

Existuje nieko─żko typov malwaru, aj ke─Ć najob├ívanej┼í├ş zo v┼íetk├Żch je ransomware, Preto je d├┤le┼żit├ę presne vedie┼ą, o ─Źo ide, aby ste sa pred t├Żm mohli chr├íni┼ą.

Ransomware je ve─żmi nebezpe─Źn├Ż typ ┼íkodliv├ęho softv├ęru, ktor├Ż infikuje cel├Ż n├í┼í smartphone alebo po─Ź├şta─Ź. Takto br├íni u┼ż├şvate─żovi v pr├şstupe k osobn├Żm ├║dajom a s├║borom. V├Żkupn├ę sa vy┼żaduje na z├şskanie pr├şstupu ku v┼íetk├ęmu. Ransomware je obzvl├í┼í┼ą chamtiv├Ż, preto┼że blokuje nielen pr├şstup k osobn├Żm s├║borom, ale vy┼żaduje tie┼ż vykonanie anonymnej platby, aby u┼ż├şvate─ż mohol op├Ą┼ą z├şska┼ą pr├şstup k svojim inform├íci├ím.

CovidLock: 48 hod├şn zaplati┼ą 100 dol├írov

Po ├║toku s├║ pou┼ż├şvatelia povinn├ş zaplati┼ą 100 bitov za bitcoiny, aby si mohli smartphone uplatni┼ą. Ke─Ć pou┼ż├şvate─ż nain┼ítaluje aplik├íciu a povol├ş v┼íetky po┼żadovan├ę povolenia, aplik├ícia COVID-19 Tracker ÔÇ×skryjeÔÇť zariadenie a zablokuje pr├şstup k nemu.

U┼ż├şvate─żovi sa poskytne iba inform├ícia o tom, ┼że zariadenie bolo vyplaten├ę, a mus├ş zada┼ą de┼íifrovac├ş k─ż├║─Ź, ktor├Ż bude musie┼ą majite─ż k├║pi┼ą (n├íklady 100 dol├írov a neexistuj├║ ┼żiadne z├íruky, ┼że bude fungova┼ą).

Upozornenie: Aplik├ícia sledovania koronav├şrusu obsahuje malware! Nein┼ítalujte

Pod─ża inform├íci├ş je t├íto aplik├ícia k dispoz├şcii v alternat├şvnych obchodoch s aplik├íciami. Zrkadl├í APK alebo F-Droid s├║ niektor├ę pr├şklady.