Uniknut├ę dokumenty odha─żuj├║ TikTok, ┼że pochoval pr├şspevky od ÔÇ×┼íkared├Żch, chudobn├Żch, ob├ęznych a zdravotne postihnut├Żch pou┼ż├şvate─żovÔÇť, aby pril├íkal div├íkov

KONTROVERZ├üLNA ─î├şnska aplik├ícia TikTok sa pok├║sila zabr├íni┼ą tomu, aby sa vide├í uverej┼łovan├ę ┼íkared├Żmi, chudobn├Żmi a postihnut├Żmi pou┼ż├şvate─żmi zobrazovali v ─Źasov├Żch osiach ─żud├ş.

┼á├ęfovia platformy na zdie─żanie videa nariadili moder├ítorom, aby pod─ża uniknut├Żch dokumentov moder├ítori potl├í─Źali klipy v opovrhnutiahodnej snahe pril├íka┼ą nov├Żch pou┼ż├şvate─żov.

Vide├í ur─Źen├ę na z├íkaz obsahovali vide├í obsahuj├║ce ÔÇ×chudobu na vidieku, seniorov s pr├şli┼í ve─ża vr├ískami, pivn├Żmi bru┼íkami a kriv├Żmi ├║smevmiÔÇť, intern├ę pozn├ímky z├şskan├ę v rel├ícii The Intercept.

Spr├íva nazna─Źuje, ┼że pekinsk├í spolo─Źnos┼ą ByteDance, ktor├í stoj├ş za aplik├íciou, sa ob├ívala, ┼że pr├şspevky zdie─żan├ę neatrakt├şvnymi ─żu─Ćmi by mohli ÔÇ×zn├ş┼żi┼ą kr├ítkodob├║ nov├║ mieru udr┼żaniaÔÇť.

Bloky boli vy┼żiadan├ę aj pre ┼żiv├ę prenosy po┼íkodzuj├║ce ÔÇ×n├írodn├║ ─Źes┼ąÔÇť alebo kritizuj├║ce ÔÇ×┼ít├ítne org├íny, ako napr├şklad pol├şciuÔÇť.

TikTok je jednou z najob─ż├║benej┼í├şch aplik├íci├ş na svete s odhadom 10,5 miliardy stiahnut├ş po celom svete.

Pou┼ż├şvatelia nahr├ívaj├║ kr├ítke klipy, ako predv├ídzaj├║ tance, synchroniz├íciu pier s pies┼łami a mnoho ─Ćal┼í├şch.

Platforma sa v┼íak dostala do oh┼ła kv├┤li sp├┤sobu, ak├Żm zaobch├ídza s obsahom svojej aplik├ície.

Vide├í o drog├ích, ┼íikane a dokonca teroristickej propagande sa na str├ínku dostali napriek tvrdeniam spolo─Źnosti TikTok, ┼że pr├şsne kontroluje jej obsah.

Nie je jasn├ę, ako sa pou┼ż├şvatelia dost├ívaj├║ k svojim klipom na vyh─żad├ívan├║ str├ínku ÔÇ×For YouÔÇť aplik├ície, prisp├┤soben├Ż informa─Źn├Ż kan├íl vytvoren├Ż pomocou kombin├ície algoritmov a ─żudsk├Żch monitorov.

Z uniknut├Żch dokumentov vypl├Żva, ┼że ┼í├ęfovia TikTok boli prinajmen┼íom v jednom bode ve─żmi pr├şsni v propagovan├ş kohoko─żvek na str├ínke t├Żm, ─Źo pova┼żovali za ne┼żiaduce vlastnosti.

Zd├í sa, ┼że memorandum je hrubo prelo┼żen├ę do angli─Źtiny a bolo zrejme vydan├ę do kancel├íri├ş spolo─Źnosti po celom svete.

“Ak vzh─żad postavy alebo prostredie pre sn├şmanie nie s├║ dobr├ę, video bude ove─ża menej atrakt├şvne, nie je vhodn├ę.” [sic] by┼ą odpor├║─Źan├ę nov├Żm pou┼ż├şvate─żom, ÔÇťuv├ídza sa v t├Żchto z├ísad├ích.

─Äalej sa uv├ídza, ┼że vide├í zobrazuj├║ce ÔÇ×abnorm├ílny tvar telaÔÇť, ÔÇ×┼íkared├Ż vzh─żad tv├íreÔÇť a ÔÇ×zjavn├ę pivn├ę bruchoÔÇť by mali by┼ą potla─Źen├ę.

Hovorca TikTok pre The Intercept povedal, ┼że pokyny ÔÇ×sa u┼ż nepou┼ż├şvaj├║, alebo sa v niektor├Żch pr├şpadoch jav├ş, ┼że nikdy neboliÔÇť.

Nepopierali v┼íak, ┼że na jednom mieste boli zaveden├ę pravidl├í na blokovanie vide├ş zdravotne postihnut├Żch, chudobn├Żch alebo ┼íkared├Żch pou┼ż├şvate─żov a uviedli, ┼że ÔÇ×predstavuj├║ skor├Ż tup├Ż pokus o zabr├ínenie ┼íikanovaniuÔÇť.

Vo vyhl├ísen├ş pre The SunSamostatn├Ż hovorca TikTok uviedol, ┼że firma odvtedy zalo┼żila centr├í d├┤veryhodnosti a bezpe─Źnosti v Kalifornii, Dubline a Singapure, aby dohliadala na v├Żvoj svojich polit├şk moderovania.

ÔÇ×Rozpozn├ívame to [the rules reported by The Intercept] neboli spr├ívnym pr├şstupom a ukon─Źili to, ÔÇťuviedol hovorca.

V ─Ćal┼í├şch spr├ívach boli dvaja t├şned┼żeri ned├ívno obvinen├ş z ├║toku po tom, ako ÔÇ×rozb├şja─Ź lebkyÔÇť TikTok vyzval ┼ítudenta (13) na v├í┼żne zranenie hlavy.

Tu je n├ívod, ako TikTok l├íka deti min├║┼ą stovky libier na virtu├ílne mince, aby zaplatili najv├Ą─Ź┼íie celebrity aplik├ície.

A TikTok a ─Ćal┼í├ş giganti soci├ílnych m├ędi├ş sa ned├ívno prihl├ísili k z├ísahu proti zneu┼ż├şvaniu det├ş online v obrovskej v├Żhre v kampani Sun.

M├íte obavy z vplyvu, ktor├Ż m├í TikTok na na┼íich mlad├Żch? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch!

Koronav├şrusov├í v├Żzva TikTok vid├ş ┼żenu, ako si l├ş┼że z├íchodov├ę sedadlo v lietadle v ÔÇ×nechutnomÔÇť klipe

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu