Uk├í┼żka sn├şmok FUJIFILM X-T4 – Mini dokument├írny film ÔÇ×ArisaÔÇť

Uk├í┼żka sn├şmok FUJIFILM X-T4 - Mini dokument├írny film ÔÇ×ArisaÔÇť 1

FUJIFILM X-T4 bol ofici├ílne predstaven├Ż a cel├Ż n├í┼í ─Źl├ínok o praktickom presk├║man├ş a video n├íjdete kliknut├şm tu. V r├ímci tohto kr├ítkeho ─Źl├ínku sa sna┼ż├şm zhrn├║┼ą moje sk├║senosti s pr├ícou s kamerou na Arise, kr├ítky dokument├írny film Ive, ktor├Ż produkoval / nakr├║til a upravil pod z├í┼ítitou recenzi├ş kina5D.

Uk├í┼żka sn├şmok FUJIFILM X-T4 - Mini dokument├írny film ÔÇ×ArisaÔÇť 2

FUJIFILM X-T4 (Obrázok: cinema5D)

Arisa

Najprv som chcel nato─Źi┼ą hudobn├ę video s FUJIFILM X-T4, ale v relat├şvne kr├ítkom ─Źase sa sna┼żili n├íjs┼ą vhodn├ęho kandid├íta tu v Japonsku. Uk├ízalo sa, ┼że soci├ílne m├ędi├í funguj├║ dobre, a po pr├şchode do spolo─Źnosti Conor MacLeod Keenancame so svoj├şm asistentom a predstavil ma japonskej / k├│rejskej spev├í─Źke Arisa, p├┤vodom z Jokohamy, ktor├í v s├║─Źasnosti ┼żije v Amsterdame (─Ćakujem Conor)!

Ne─Źakane som padol na Arisu a okam┼żite som obdivoval jej ochotu spolupracova┼ą. Ka┼żd├Ż dobr├Ż dokument├írny pr├şbeh mus├ş st├í┼ą na dvoch pevn├Żch noh├ích subjektu a jeho schopnosti nies┼ą tento pr├şbeh na svojich pleciach a samozrejme na p├║tav├Żch vizu├íloch. No, nie som si ist├Ż, ako dobre som si urobil s vizu├ílmi, ale Arisa sa uk├ízala ako skuto─Źn├í v├Żhoda pr├şbehu. Viac o Arise Safu a jej umeleckej tvorbe n├íjdete tu.

Uk├í┼żka sn├şmok FUJIFILM X-T4 - Mini dokument├írny film ÔÇ×ArisaÔÇť 3

Arisa Safu (Obrázok: cinema5D)

Zariadenia pou┼żit├ę v tomto mini dokumente

Vo v┼íetk├Żch mojich kr├ítkych dokument├írnych filmoch rob├şm aj prezeranie kamier, sna┼ż├şm sa zosta┼ą osudn├Ż skuto─Źn├Żm streleck├Żm scen├írom, aspo┼ł tie, o ktor├Żch viem, ┼że sa Id stret├ívaj├║ na poli. V┼żdy sa sna┼ż├şm s├ím seba vyz├Żva┼ą a by┼ą extr├ęmne mobiln├Ż s minimom potrebn├ęho vybavenia so sebou, napriek tomu prin├í┼íam najvy┼í┼íiu mo┼żn├║ hodnotu za peniaze. Mo┼żno by som chcel tie┼ż dok├íza┼ą, ┼że vybavenie / kamera je iba n├ístroj, a centrum by malo by┼ą v┼żdy pr├şbehom! (Nie je to to, ─Źo pou┼ż├şvate, ale sk├┤r to, ako ho pou┼ż├şvate).

BTW, jedna vec, ktor├║ treba objasni┼ą pri p├şsan├ş minim├ílneho potrebn├ęho vybavenia: Pre skuto─Źn├║ v├Żrobu budem ma┼ą v┼żdy so sebou z├ílohy, ─Źo znamen├í ─Ćal┼íiu kameru a navrch mobiln├Ż telef├│n (Sony Xperia 1, Pre─Ź├ştajte si moju recenziu kliknut├şm tu). Budem tie┼ż ma┼ą 2-3 r├┤zne rie┼íenia zvukov├Żch zariaden├ş (viac inform├íci├ş o mojej bato┼żine u┼ż ─Źoskoro). Tak┼że ak sa zhor┼í├ş hor┼íie, v┼żdy mus├şm nie─Źo filmova┼ą a nahr├íva┼ą zvuk.

Ale pri filmovan├ş recenzi├ş z kamery, samozrejme, mus├şm by┼ą obmedzen├í na pr├ícu s kontrolou kamery Im, tak┼że z├ílo┼żn├ę vybavenie tu nie je relevantn├ę.

Pre pr├ícu na tomto presk├║man├ş uv├ídzame zoznam zariaden├ş, ktor├ę som so sebou priniesol:

Fotoapar├ít a objekt├şv

 • FUJIFILM X-T4
 • Nab├şja─Źka a 3 bat├ęrie (vydr┼żali cel├Ż de┼ł)
 • Jedna ┼ío┼íovka (FUJIFILM XF 16-55 mm 2,8) Rozhodol som sa pre tento v├Żkon, preto┼że som chcel najlep┼í├ş optick├Ż v├Żkon v kombin├ícii s relat├şvne r├Żchlym objekt├şvom.
 • Vari ND (sirup 82 mm)
 • Sortiment kariet SD (64 – 128 gb od spolo─Źnost├ş Sony / Panasonic a Lexar). BTW, ak je to mo┼żn├ę, dr┼ż sa ─Ćalej od spolo─Źnosti Lexar. Maj├║ hrozn├Ż z├íkazn├şcky servis.
 • NO stat├şv! (Jedn├Żm z mojich cie─żov bolo otestova┼ą, ako funguje nov├Ż syst├ęm stabiliz├ície obrazu v tele)
 • NIE svetl├í (Chcel som vidie┼ą, ako dobre sa fotoapar├ít predformuje v situ├íci├ích so slab├Żm svetlom)
 • Ve─żmi mal├Ż, m├Ąkk├Ż batoh, ktor├Ż ma neodv├ídza od r├Żchleho a pohodln├ęho pohybu
 • zvuk

  Pokia─ż ide o zvuk (po─Źas rozhovorov), pou┼żil som sadu Saramonnic blink 500 500 B2. P├í─Źi sa mi toto zariadenie, preto┼że je relat├şvne n├íkladovo efekt├şvne, ─żahko pou┼żite─żn├ę a produkuje kvalitn├Ż zvuk (s extern├Żm mikrof├│nom pre lavaliere). D├ívam prednos┼ą tomuto zariadeniu pred Rode Wireless GO, preto┼że je mo┼żn├ę ich s├║─Źasne pou┼ż├şva┼ą 2 vysiela─Źe nad jedn├Żm z n├íjden├Żch v Rode. Nev├Żhodou tohto nastavenia je prek├í┼żka oddelenia 2 nahrat├ę zvukov├ę singly. Tie bud├║ v┼żdy zmie┼ían├ę. ─Äal┼íia vec, ktor├║ treba pozna┼ą je umiestnenie tla─Źidla zapnutia / vypnutia. Zaru─Źujem, ┼że v├í┼í palec v ur─Źitom okamihu nestla─Ź├ş tento gomb├şk. D├┤sledkom m├┤┼że by┼ą vybit├í bat├ęria, ke─Ć skuto─Źne potrebujete so zariaden├şm pracova┼ą

  Uk├í┼żka sn├şmok FUJIFILM X-T4 - Mini dokument├írny film ÔÇ×ArisaÔÇť 4

  Moje neprofesion├ílne, ale funk─Źn├ę rie┼íenie pre USB-C 3Umiestnenie k├íbla 0,5 mm (Obr├ízok: cinema5D)

  Sp├Ą┼ą k fotoapar├ítu: Jedn├Żm z rozhodnut├ş o dizajne, ktor├ę by mohlo ve─ża dr├í┼żdi┼ą, je absencia tradi─Źn├ęho 30,5 mm konektor pre sl├║chadl├í. Mus├şm pripusti┼ą, ┼że ke─Ć som dostal fotoapar├ít, nebol som tak nad┼íen├Ż, ke─Ć som to zistil, napriek tomu som pri pr├íci s dod├ívan├Żm USB-C 3.5mm ┼żensk├Ż konektor mal zavesi┼ą do ucha popruhu fotoapar├ítu a toto ├║plne neprofesion├ílne rie┼íenie to urobilo. (Fungovalo to tie┼ż ve─żmi dobre po─Źas druhej produkcie, ktor├║ som robil s FUJIFILM X-T4, kde som nat├í─Źal na slnku, piesku, da┼żdi a trochu snehu).

  V ter├ęne

  Mojou v├í┼í┼łou je tvorba dokument├írnych filmov. Sk├íkanie do ┼żivota ─żud├ş je v┼żdy pou─Źn├ę. Str├ívi┼ą de┼ł spolu s osobou, ktor├║ som sa rozhodol pre film, je obohacuj├║ce (v┼żdy sa nie─Źo nov├ę u─Źi┼ą)!

  Preto┼że nie je ─Źas na predprodukciu, predstavivos┼ą a realita sa v┼żdy stret├ívaj├║. Milujem by┼ą vyzvan├Ż a p├┤sobi┼ą multitaskingov├Żm sp├┤sobom. Pre─Ź s├║ dni, ke─Ć som sa mohol s├║stredi┼ą iba na vytv├íranie kr├ísnych obr├ízkov. Teraz je to zmes filmovania / v├Żroby / riadenia / reportovania / starostlivosti o zvuk a svetl├í. A s t├Żmto pr├şbehom to nebolo in├ę. Sna┼ż├şm sa tie┼ż zd├┤razni┼ą fotoapar├ít, aby som presk├║mal jeho siln├ę a slab├ę str├ínky a v┼íeobecn├ę schopnosti.

  IBIS

  V tomto konkr├ętnom presk├║man├ş FUJIFILM X-T4 uk├ízalo sa, ┼że je rados┼ą pou┼ż├şva┼ą. Pracovn├Ż vreckov├Ż po─Ź├şta─Ź s minim├ílnou ├║navou bol vynikaj├║ci (m├í v├Ą─Ź┼íiu pri─żnavos┼ą na ruke ako fotoapar├ít v X-T3). IBIS pracoval pozoruhodne a umo┼żnil mi dosiahnu┼ą t├║to rovnov├íhu medzi hladk├Żm (ish) pohybom a plynulos┼ąou.

  EVF

  To, ─Źo ma skuto─Źne zd├┤raznilo, boli kamery EVF. Rovnako ako v pr├şpade X-T3, ten, ktor├Ż sa nach├ídza v X-T4, jednoducho nie je dos┼ą dobr├Ż na trval├ę a dlh├ę pracovn├ę doby. Ak to porovn├ím s t├Żm, ktor├Ż sa nach├ídza v rade fotoapar├ítov Panasonic alebo Leica, je to pozadu.

  AF-C

  ─Äal┼í├şm bodom z├íujmu bola funk─Źnos┼ą automatick├ęho zaostrovania. V mnoh├Żch rozhovoroch som ├║myselne pou┼ż├şval re┼żim AF-C (nie─Źo, ─Źo som pri pr├íci na platenej pr├íci nemusel robi┼ą). Jednoducho som chcel vidie┼ą, ako ─Ćaleko m├┤┼że tento fotoapar├ít ├şs┼ą a ako dobre dok├í┼że predformova┼ą. Ako vid├şte v tomto dokumente, funk─Źnos┼ą AF-C pri nat├í─Źan├ş pri slabom osvetlen├ş a pri F-log nie je ani z─Ćaleka dokonal├í. Toto nastavenie mikro zaostrenia sa m├┤┼że uk├íza┼ą ako skuto─Źn├Ż probl├ęm, najm├Ą pri sledovan├ş materi├ílu na ve─żkej 4K obrazovke.

  V├Żsledkom komunik├ície s FUJIFILM je ich odpor├║─Źanie nepou┼ż├şva┼ą F-log pri slabom osvetlen├ş najm├Ą pri nasaden├ş AF-C.

  Slab├ę svetlo

  Pokia─ż ide o slab├Ż v├Żkon, kamera fungovala naozaj dobre! M├í pr├şjemn├║ rovnov├íhu medzi citlivos┼ąou na slab├ę svetlo a nezni─Źen├şm reality, ─Źo znamen├í, ┼że nepodporuje sc├ęnu so slab├Żm osvetlen├şm do tej miery, akoby vyzerala ako po─Źas d┼ła. Tie┼ż to nie je ├║plne hlu─Źn├ę. Nev├íhal by som pou┼żi┼ą vysoko ISO hodnoty pri pr├íci s t├Żmto fotoapar├ítom v├┤bec.

  Cage?

  Ur─Źite niektor├ş z v├ís zauj├şmaj├║ klietku, ktor├║ som pou┼żil pri filmovan├ş s fotoapar├ítom. No, bez klietky(V skuto─Źnosti pre m┼ła nie s├║ klietky v┼íeobecne). Nejako sa c├ştim vzdialen├Ż od pou┼ż├şvania t├Żchto a teraz sa sna┼ż├şm zvl├ídnu┼ą to, ─Źo m├ím (najm├Ą pri recenzi├ích kamier). Zatia─ż ─Źo som v predmetoch klietok, o─Źak├ívam, ┼że Tilta a SmallRig pr├şdu s klietkami pre t├║to nov├║ kameru hne─Ć po ofici├ílna prezent├ícia kamery. Jedna ─Ćal┼íia vec, ktor├║ treba poznamena┼ą, sa t├Żka pri─żnavosti fotoapar├ítu. Ten, ktor├Ż sa nach├ídza v X-T4, sa ─żah┼íie dr┼ż├ş, preto┼że pri─żnav├Ż ┼żal├║dok je hlb┼í├ş. Dlhodob├ę dr┼żanie fotoapar├ítu sa uk├ízalo ako bezprobl├ęmov├ę.

  Po─Źas tohto konkr├ętneho projektu som nemal k─║bov├║ obrazovku pr├şli┼í ve─ża, ale samozrejme je to pekn├ę.

  Uk├í┼żka sn├şmok FUJIFILM X-T4 - Mini dokument├írny film ÔÇ×ArisaÔÇť 5

  Rovnak├ę, ale ve─żmi odli┼ín├ę. X-T3 vs XT4 (Obr├ízok: cinema5D)

  zhrnutie

  Za jeho cenu (1700 dol├írov), FUJIFILM X-T4 je pozoruhodn├Ż fotoapar├ít. X-T3 sa vyvinula vo ┼ívaj─Źiarsky arm├ídny n├┤┼ż. Fotoapar├ít je mimoriadne schopn├Ż vytv├íra┼ą kr├ísne obr├ízky a ─Źo je d├┤le┼żitej┼íie, flexibilnej┼íie a radostnej┼íie pou┼żitie. V dobe, ke─Ć sa ve─ża vytvoren├ęho obsahu ocitne v sieti, je to dokonal├Ż n├ístroj pre tvorcov filmu a cti┼żiadostiv├Żch tvorcov obsahu. V neposlednom rade nezabudnite vysk├║┼ía┼ą e┼íte pred n├íkupom. To, ─Źo pre m┼ła funguje dobre, m├┤┼że by┼ą pre v├ís menej dobr├ę. Fotoapar├ít vysk├║┼íajte, preto┼że 1700 dol├írov je 1700 dol├írov.

  Hudba s l├ískav├Żm dovolen├şmMusicVine.com Z├şskajte 25% z─żavu na ak├║ko─żvek licenciu Pay-per-Use s k├│dom C5D25 (plat├ş pre jedno pou┼żitie na z├íkazn├şka).

  ─îo si mysl├şte o FUJIFILM X-T4? Zv├í┼żite jeho z├şskanie alebo rad┼íej po─Źkajte a uvid├şme, ─Źo bude nasledova┼ą od in├Żch v├Żrobcov fotoapar├ítov? Pros├şm, pode─żte sa s nami o svoje my┼ílienky v sekcii koment├írov ni┼ż┼íie.