Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Uber v zmätku pre údajné nezákonné praktiky, zohral úlohu Emmanuel Macron?


Globálny gigant jazdcov, Uber, je obviňovaný z toho, že už v zárodku využíval brutálne, dokonca ilegálne metódy na presadenie sa. Emmanuel Macron, vtedajší minister hospodárstva a digitálnych technológií, by umožnil založenie firmy vo Francúzsku.

Medzinárodné vyšetrovanie uskutočnené mnohými medzinárodnými médiami pridruženými k Medzinárodnému konzorciu investigatívnych novinárov (ICIJ) odhaľuje, že spoločnosť Uber už niekoľko rokov používa nástroje a metódy, ktorých cieľom je chrániť sa pred vládnymi vyšetrovaniami zo strany strany a využívať moc. lobingu s cieľom nájsť miesto v niektorých krajinách, ako je Francúzsko na druhej strane. Hovoríme teda o „súboroch Uber“.

„Istič“, neomylný spôsob, ako spomaliť vyšetrovanie

Vyšetrovanie ICIJ spája najmenej 124 000 dokumentov z rokov 2013 až 2017, ktoré zahŕňajú e-maily, textové správy, hovory a iné od vtedajších manažérov Uberu, ktoré obsahujú faktúry, poznámky a prezentácie tvoriace súbory Uber.

Spomedzi praktík, na ktoré sa poukazuje, konzorcium 42 médií evokuje praktiky „ističa“. Napríklad počas návštevy inšpektorov umožňuje veľmi rýchle odpojenie počítačov Uber od serverov spoločnosti,“ čo by zabránilo úradom zabaviť citlivé firemné dokumenty “, bolo nám povedané. Tento slávny hlavný vypínač by boli použité počas razií inšpektormi v kanceláriách Uber vo Francúzsku, ale aj v Holandsku, Belgicku, Rumunsku, Maďarsku a Indii. Niektoré e-maily uvádzajú výslovné požiadavky na vypnutie počítačov, iné vyvolávajú „ aktualizácie v reálnom čase “. Pomerne účinný spôsob, ako zablokovať vykonávané vyšetrovania bez toho, aby ste museli zapletať zamestnancov spoločnosti.

Istič nie je jedinou metódou, ktorá bola pri vyšetrovaní odsúdená. Uber si údajne všimol aj policajtov, vyšetrovateľov alebo vládnych úradníkov, ktorí nariadili autám Uber, aby sa pokúsili získať dôkazy. V Bruseli miestne úrady dokonca zadali nábor mystery shopperov spoločnosti Uber. Zakaždým by spoločnosť prijala opatrenia na svoju ochranu. Taktika boja s aplikáciou bola dokonca údajne zostavená do akejsi príručky, ktorú by mal poznať celý personál.

Úloha Emmanuela Macrona v prelomu Uberu vo Francúzsku

Mnohí si pamätajú historický rachot taxíkov v Marseille v roku 2015, ktorí rázne protestovali proti Uberu, ktorý podľa nich porušoval zákony a ohrozoval ich profesiu. Dňa 20. októbra 2015 bola potom služba dočasne pozastavená. Tu vstupuje do hry Emmanuel Macron.

V tom čase sa temperamentný minister hospodárstva a digitálnych technológií pri rôznych príležitostiach vymieňal s niekoľkými vysokými predstaviteľmi spoločnosti Uber, ktorí potom čelili viacerým vyšetrovaniam. Prostredníctvom dokumentov odhalených ICIJ sa dozvedáme, že americký gigant získal vo Francúzsku podporu Emmanuela Macrona, ale aj vtedajšieho izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. A to popri stretnutiach s vtedajším írskym premiérom Endom Kennym, vtedajším estónskym prezidentom Toomasom Hendrikom Ilvesom a ďalšími. Dokonca aj Joeovi Bidenovi, americkému viceprezidentovi v roku 2016, učaroval zakladateľ Uber Travis Kalanick, ktorý ho v Davose presvedčil, aby pochválil výhody aplikácie uprostred Svetového ekonomického fóra.

Emmanuel Macron © Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

Uber popiera akékoľvek preferenčné zaobchádzanie zo strany spoločnosti s Emmanuelom Macronom alebo jeho kabinetom, napriek desiatkam komunikácií zdokumentovaných Svet nahlasovanie textových správ, stretnutí, e-mailov a hovorov medzi Macronom alebo jeho spolupracovníkmi a Uberom v období od septembra 2014 do roku 2016.

Nasledovalo by šarlatánstvo medzi tým, ktorý bol dnes znovuzvolený za prezidenta Francúzska, a vtedajším ministrom vnútra Bernardom Cazeneuveom, ktorý tvrdí, že nevedel o žiadnej dohode medzi francúzskou vládou a Uberom . Spoločnosť však okamžite oznámila pozastavenie služby UberPOP vo Francúzsku. Výmenou by spoločnosť získala záruku regulačného uvoľnenia, ktoré by bolo pre ňu výhodné, uľahčilo by jej etablovanie a následne by si upevnilo svoju pozíciu v krajine.

Intenzívny lobing Uberu, ktorý reaguje na ICIJ a nehľadá výhovorky

Lobbing je teda do istej miery ozbrojeným krídlom Uberu, ktorý si vybudoval monštrum vplyvu, ktorého rozpočet v roku 2016 bol 90 miliónov dolárov. ” Spoločnosť si požičala stratégie, ktoré zdokonalila v Spojených štátoch “, vysvetľuje ICIJ. Napríklad, aby sa Uber usadil v meste, potreboval politickú silu a čo je lepšie, ako naverbovať bývalých vládnych úradníkov, aby vyvíjali tlak na bývalých kolegov? Prieskum ide ešte ďalej, dokonca sa zmieňuje o blízkosti niektorých akademikov, platených za vytváranie výskumu priaznivého pre spoločnosť, alebo nabádanie zákazníkov, aby podpísali petície.

Spoločnosť oslovila aj takzvaných strategických investorov, aby ich povzbudili, aby do aplikácie vložili nejaké peniaze a ovplyvnili tak legislatívny arzenál v rôznych krajinách práve s cieľom prekonať regulačné prekážky. Xavier Niel investoval 10 miliónov dolárov do Uberu, Bernard Arnault 5 miliónov. ” Nepotrebujeme ich peniaze ako také, ale mohli by sme byť užitočnými spojencami pri víťazstve vo Francúzsku “Napísal napríklad hlavný lobista Uberu Mark MacGann o Arnaultovi. A zoznam lobistov je pôsobivý, niektorým boli dokonca ponúknuté podiely v spoločnosti alebo honoráre za úspech po priaznivých výsledkoch. Žoldnieri zároveň vládnym predstaviteľom ponúkali rôzne výhody (zľavy na jazdy Uberom, príspevky na kampaň atď.).

V blogovom príspevku hovorca Uberu Jill Hazelbaker vložil tieto mnohé odsudzujúce prvky do starej rozprávkovej knihy. ” To je dôvod, prečo Uber najal nového generálneho riaditeľa Dara Khosrowshahiho, ktorý dostal za úlohu transformovať každý aspekt fungovania Uberu. “ vysvetľuje a spomína, že existovalo predtým a potom, “ 90 % súčasných zamestnancov Uberu, ktorí do spoločnosti nastúpili po príchode Dary “.

Neospravedlňujeme a nehľadáme výhovorky pre správanie, ktoré nie je v súlade s našimi súčasnými hodnotami ako spoločnosti “, dodáva hovorca, ktorý žiada verejnosť, aby posudzovala Uber podľa toho, čo sa urobilo skôr za posledných päť rokov. Dnes sú operácie Uberu regulované vo viac ako 10 000 mestách po celom svete.

Na tú istú tému:
BlaBlaCar prináša nové funkcie pre vodičov, aby ušetrili peniaze

Zdroje: ICIJ, Uber