Tu s├║ finalisti finalistov Ceny Huga 2020

Ceny Hugo patria medzi najuzn├ívanej┼íie ocenenia v sci-fi a fik─Źnej komunite. Ak h─żad├íte nov├ę skvel├ę ─Ź├ştanie, 78. dohoda o glob├ílnej sci-fi ozn├ímila finalistov cien Hugo Awards, ktor├Żch v├ş┼ąazov bud├║ vyhl├ísen├ş po─Źas prvej virtu├ílnej konferencie WorldCon v auguste.

Mesto uprostred noci pre Charlie Jane Andersov├║

Druh├Ż rom├ín Charlieho Jean Andersa potom, ─Źo boli v┼íetky vt├íky na oblohe nasaden├ę na plan├ętu kolonizovan├║ Zemou, jej ─żudsk├ş obyvatelia u┼ż nepochopili technol├│giu, ktor├í sa k nim dostala. Nerozumej├║ ani tomu, ┼że ÔÇ×krokod├şlov├ęÔÇť tvory, ktor├ę ┼żij├║ na temnej strane plan├ęty, nie s├║ citliv├ę. Sophie, vyhosten├í v temnote a domnelej smrti, sa dozvie, ┼że krokod├şly s├║ ove─ża m├║drej┼í├ş ako ktoko─żvek podozriv├Ż a pomaly sa s nimi spriateluj├║. Politick├ę nap├Ątie medzi oboma ─żudsk├Żmi mestami sa v┼íak u┼ż bl├ş┼żi a mystick├í aliancia s krokod├şlmi m├┤┼że by┼ą jedinou vecou, ÔÇőÔÇőktor├í m├┤┼że zachr├íni┼ą v┼íetk├Żch.

Gideon IX od Tamsin Muir

V┼íetko, ─Źo chce Gideon, je opusti┼ą deviaty dom a pripoji┼ą sa k arm├íde. Ke─Ć v┼íak mocn├Ż a nezomret├Ż vl├ídca galaxie po┼żaduje, aby domov poslal najlep┼í├şch nekromancerov a rytierov, aby s├║┼ąa┼żili o to, aby sa stal najnov┼í├şm poradcom guvern├ęra, vodca deviateho domu Gideon je n├║ten├Ż pripoji┼ą sa k nemu odv├í┼żne. Ale aj in├ę dom├ícnosti chc├║ vyhra┼ą. Ke─Ć sa rytieri a nekromanceri za─Źn├║ z├íhadne zab├şja┼ą, je zrejm├ę, ┼że sa deje nie─Źo zvl├í┼ítne. Gideonov hlas – z├íbavn├Ż, neslu┼ín├Ż, ale nevinn├Ż zlobu – tla─Ź├ş dopredu na vzru┼íuj├║ce dobrodru┼żstvo, ktor├ę je zmesou Agathy Christie, potom nebolo ni─Ź a neo─Źak├ívan├í kampa┼ł D&D.

─Żahk├Ż gener├ílmajster Cameron Hurley

N├íro─Źn├ę, ale zdeformovan├ę okraje Cameron Hurley sp├íjaj├║ vysoko okt├ínov├║ akciu s n├ípadmi o ob─Źianstve, ─żudskosti a racionalite, ktor├ę s├║ ve─żmi bl├şzko domova. Mlad├Ż Dietz sa pripojil k pozemnej arm├íde Light Brigade, ktor├í bojuje proti Marsu a podrobuje sa brut├ílnemu v├Żcviku, aby ich pripravila na prelomenie vo svetle vzdialen├Żch boj├şsk v mihnutia oka. Ale ─żahk├ę cestovanie sp├┤sobuje zm├Ątok a Dietz sa za─Ź├şna p├Żta┼ą, ─Źi bojuje za dobro, alebo ─Źi existuje nie─Źo ako pe┼íiak vo vojne. Kni┼żn├í bundov├í verzia od Light Brigade je porovnate─żn├í s Starship Troopers a The Forever War a spolo─Źnos┼ą je siln├í.

Spomienka na r├ş┼íu menom Arcadi Martin

Diplomat Mahit Dzmar bol poslan├Ż do hlavn├ęho mesta mohutnej r├ş┼íe Tikskalani, aby zastupoval 30 000 du┼í├ş ┼żij├║cich v nez├ívislej banskej stanici na okraji oblasti Tiksalani. Spomienka na to, ─Źo m├í na mysli b├Żval├Ż ve─żvyslanec, je, ┼że hoci spomienky, podozrivo, pre┼íli desa┼ą rokov. Zatia─ż ─Źo Mahit prehltne rozv├şjaj├║ce sa protokoly a trad├şcie spolo─Źnosti Texcalani, st├íva sa kos┼ąou, ktor├í sa dr┼ż├ş hrdla – nechce akceptova┼ą nielen krehk├Ż pr├şbeh o n├íhlej smrti svojho predchodcu, ale aj t├║┼żbu R├ş┼íe prehltn├║┼ą svojich vlastn├Żch ─żud├ş. Mahitova ┼ípion├í┼żna ┼ípion├í┼ż, diplomatick├í obratnos┼ą a rast├║ce povedomie o sile a poku┼íen├ş imp├ęria robia z pam├Ąti, ktor├║ imp├ęrium naz├Żva nezabudnute─żn├Żm ─Ź├ştan├şm.

Stredn├ę telocvi─Ź┼ła Sinan McGuire
Jednou z vec├ş, ktor├ę v pr├şbehoch Seanana McGuirea ve─żmi oce┼łujem, je to, ┼że maj├║ n├ípady a tieto n├ípady sa zriedka odr├í┼żaj├║ v trochu inej forme od knihy k knihe. Navy┼íe rob├ş postavy tak, ako sa v├ím p├í─Źia, bradavice a v┼íetko. Middlegame ambici├│zne kombinuje alch├Żmiu, vyrovn├íva s hr├┤zostra┼ín├Żmi silami, dareb├íka, ktor├Ż hr├í naozaj dlh├║ hru, a jeho ostr├║ hranu ako skalpel.

Desa┼ątis├şc janu├írov├Żch dver├ş od Alexa E. Harrowa

Za─Źiatkom dvadsiateho storo─Źia sa mlad├í ┼żena pustila do vymyslenej cesty sebaobjavenia po n├íjden├ş z├íhadnej knihy na tomto atrakt├şvnom a lyrickom za─Źiatku.
V roz─żahlom pal├íci plnom exotick├Żch pokladov je Jan Scaller sama zvedavos┼ąou. Ako bohat├ę kr├şdlo p├ína Locke sa c├şti trochu odli┼íne od artefaktov, ktor├ę zdobia s├íly: s├║ starostlivo udr┼żiavan├ę, do zna─Źnej miery ignorovan├ę a na mieste. Potom som na┼íiel podivn├║ knihu. Kniha, ktor├í vonia in├Żmi svetmi a rozpr├íva pr├şbeh tajn├Żch dver├ş, l├ísky, dobrodru┼żstva a nebezpe─Źenstva. Ka┼żd├í rolov├í str├ínka odha─żuje nemo┼żn├ę fakty o svete a Jan objavuje pr├şbeh, ktor├Ż je st├íle viac prepojen├Ż s jej pr├şbehom. Rozpr├ívka, pr├şbeh nemo┼żn├Żch ciest, nezabudnute─żn├í l├íska a trval├í sila pr├şbehov ─Źakaj├║cich na ohromuj├║ci debut Alexa Harrowa – vst├║pte a objavte jej k├║zlo.