Trump teraz blokuje Xiaomi, je to rovnaké veto uvalené na…

Spojené štáty americké zaradili Xiaomi na čiernu listinu

Len 5 niekoľko dní po odovzdaní úlohy Joeovi Bidenovi a jeho tímu administratíva Donalda Trumpa opäť raz zaútočila na čínske spoločnosti. V rámci tvrdej obchodnej a technologickej vojny, ktorú Trump viedol počas svojho pôsobenia s ázijským gigantom, práve uvedené ministerstvo obrany USA 9 Čínske spoločnosti na ich čiernej listine, v rámci skupiny s názvom „Spoločnosti čínskej armády“.

Jeden z nich 9 companies nie je nič viac a nič menej ako Xiaomi, značka, ktorá si na kvalitných produktoch a dobrých cenách získala náklonnosť všetkých. Teraz je to už dobre známe Do tohto zoznamu bol v tom čase zaradený aj Huawei a odvtedy už spoločnosť nie je ako predtým. Ich mobily naďalej používajú Android, ale nemajú aplikácie a služby Google, takže už nie sú atraktívne v žiadnej inej krajine ako v Číne.

Mnohí sa preto čudujú… Čo sa teraz stane so Xiaomi? Prestanú mať vaše mobily aplikácie Google? Je vaše veto rovnaké, ako trpí Huawei? Na všetky tieto otázky odpovieme nižšie a objasníme čo sa skutočne deje so Xiaomi a rozdiely s puzdrom Huawei.

Xiaomi nebolo zakázané a určite ho nepostihne rovnaký osud ako Huawei

xiaomi mi note 10 pro najlepší mobil pre milovníkov fotenia ocka

To, čo sa deje so Xiaomi, je veľmi odlišné od toho, čo sa stalo s Huawei v roku 2019. Na začiatok je potrebné objasniť, že Xiaomi nebolo úplne vetované Spojenými štátmi. Zatiaľ jej nebráni v predaji svojich výrobkov v krajine a čo je dôležitejšie, môžete pokračovať v nákupe amerických komponentov (napríklad procesory Qualcomm) a používanie služieb danej krajiny (napríklad Google pre Android).

V skutočnosti bolo Xiaomi zaradené iba na čiernu listinu krajiny, pretože ide údajne o spoločnosť, ktorá pracuje alebo spolupracuje s čínskou armádou. Aké sú dôsledky tohto opatrenia? No čo už nebudete môcť prijímať peniaze od amerických investorov (To sa odrazilo v krachu akciového trhu, ktorý Xiaomi práve utrpel). Trumpova administratíva tak zabezpečuje, aby jej občania a firmy nepriamo nefinancovali nepriateľa.

Aby sme veci trochu lepšie pochopili, vezmime si príklad spoločnosti Qualcomm (americká spoločnosť), ktorá je jedným z veľkých investorov, ktorých má Xiaomi. S týmto novým zákazom Qualcomm neprestane predávať procesory Snapdragon spoločnosti Xiaomi, takže vašu mobilnú produkciu to vôbec neovplyvní. Qualcomm prestane len vrážať peniaze do Xiaomi Corporation.

Huawei na druhej strane nie je len na zozname, ktorý ich spája s čínskou armádou, ale aj na zozname s názvom Entity List (ministerstva obchodu), ktorý je oveľa radikálnejší, pokiaľ ide o zákazy, pretože obsahuje spoločnosti, ktoré majú úzke väzby na čínsku vládu. Huawei je v súčasnosti v USA úplne komerčne zakázaný., čo znamená, že nemôžete predávať, prijímať peniaze, kupovať či obchodovať s občanmi a firmami USA.

Môže byť Xiaomi v budúcnosti zakázané ako Huawei?

Vstup na čiernu listinu Spojených štátov amerických možno chápať aj ako prvý krok k zákazu ako Huawei. Neveríme však, že Xiaomi postihne rovnaký osud, keďže neboli obvinení zo špionáže ako Huawei.

Tiež na to nezabudnite budúceho 20. januára Trumpova administratíva odchádza uvoľniť miesto novej vláde Joea Bidena. Aj keď Biden nebude mať veľké pochopenie pre čínske spoločnosti, očakáva sa, že bude menej radikálny vo svojich rozhodnutiach.

Obchodné vzťahy medzi čínskymi a americkými spoločnosťami boli vždy vzájomne prospešné na ekonomickej úrovni. naozaj, Je ťažké si predstaviť budúcnosť, v ktorej by USA zakázali všetky veľké čínske spoločnosti. V každom prípade majú americkí investori čas do 11. novembra 2021, aby sa zbavili svojich akcií v Xiaomi, aj keď Biden by mohol toto nariadenie odvolať skôr, ako tento dátum príde.

Xiaomi sa bráni a bude konať

Na obranu imidžu svojej značky a popretie obvinení Xiaomi zverejnilo vyhlásenie, ktoré si v angličtine môžete prečítať v tweete vyššie. Najdôležitejšia vec, ktorú hovoria, je, že spoločnosť „Nie je vo vlastníctve a pod kontrolou čínskej armády ani s ňou nie je spojený“ a že „jej produkty a služby sú určené na komerčné a civilné použitie“.

Navyše vyhlásenie uzatvárajú tým, že urobia, čo bude potrebné “Chrániť záujmy spoločnosti a jej akcionárov”. Sľúbili tiež, že v prípade potreby urobia viac oznámení.

každopádne Dúfajme, že sa z toho nestane román ako od Huawei A dobre z toho vychádza Xiaomi, čo je jedna zo značiek, ktoré v Androidphoria odporúčame najviac.

Zdroj | Reuters