Trump obvi┼łuje Apple ÔÇ×odmietnutia odomknutiaÔÇť iPhonu floridskej strelkyne v ─Źase, ke─Ć sa spor stup┼łuje

DONALD Trump obvinil Apple ÔÇ×odmietnutia odomkn├║┼ąÔÇť telef├│ny pou┼ż├şvan├ę ÔÇ×vrahmi, d├şlermi drog a in├Żmi n├ísiln├Żmi krimin├ílnymi ┼żivlamiÔÇť.

Je to s├║─Źas┼ą prebiehaj├║ceho sporu oh─żadom po┼żiadaviek americkej vl├ídy na Apple na odomknutie dvoch telef├│nov iPhone spojen├Żch s minulomesa─Źnou stre─żbou na n├ímorn├║ z├íklad┼łu Pensacola na Floride.

┼Żiadosti s├║ s├║─Źas┼ąou vy┼íetrovania FBI, ktor├Ż si vy┼żiadal troch obet├ş na ┼żivotoch a osem m┼Ľtvych.

V z├║rivom tweete Trump nap├şsal: ÔÇ×Pom├íhame Apple po cel├║ dobu na TRADE a v mnoh├Żch ─Ćal┼í├şch probl├ęmoch.

ÔÇ×Odmietaj├║ v┼íak odomkn├║┼ą telef├│ny pou┼ż├şvan├ę vrahmi, drogov├Żmi d├şlermi a in├Żmi n├ísiln├Żmi krimin├ílnymi ┼żivlami.

ÔÇ×Bud├║ musie┼ą nast├║pi┼ą na tanier a pom├┤c┼ą na┼íej ve─żkej krajine HNED!

Tweet sleduje v─Źeraj┼íie koment├íre americk├ęho gener├ílneho prokur├ítora, ktor├Ż ├║tok saudskoarabsk├ęho kadeta vyhl├ísil za akt d┼żih├ídistick├ęho teroru.

William Barr vyzval technologick├ęho giganta, aby odomkol dva mobiln├ę telef├│ny pou┼ż├şvan├ę ozbrojencom Mohammedom Saeedom Alshamranim, ktor├Ż minul├Ż mesiac zabil na Floride troch n├ímorn├şkov a ─Ćal┼í├şch osem zranil.

Barr v├í┼ínivo komentoval tla─Źov├║ konferenciu, kde odp├ílil december 6 stre─żba ako ÔÇ×teroristick├Ż ─ŹinÔÇť motivovan├Ż ÔÇ×d┼żih├ídistickou ideol├│giouÔÇť.

Gener├ílny prokur├ítor tie┼ż silne kritizoval Apple za poskytnutie ÔÇ×vecnej pomociÔÇť prebiehaj├║cemu vy┼íetrovaniu.

Technick├í spolo─Źnos┼ą v┼íak tvrd├ş, ┼że vytvorenie ÔÇ×zadn├Żch vr├ítokÔÇť v telef├│noch iPhone by vytvorilo nebezpe─Źn├Ż precedens pre s├║kromie a bezpe─Źnos┼ą pou┼ż├şvate─żov, ktor├Ż by ohrozil bezpe─Źnos┼ą v┼íetk├Żch zariaden├ş.

V reakcii na hnev, Apple uviedol, ┼że to pomohlo FBI pri vy┼íetrovan├ş.

ÔÇ×Do nieko─żk├Żch hod├şn od prvej ┼żiadosti FBI zo 6. decembra sme poskytli najrozmanitej┼íie inform├ície s├║visiace s vy┼íetrovan├şm,ÔÇť Apple uviedol vo vyhl├ísen├ş.

ÔÇ×Od 7. do 14. decembra sme dostali ┼íes┼ą ─Ćal┼í├şch pr├ívnych ┼żiadost├ş a ako odpove─Ć sme poskytli inform├ície vr├ítane z├íloh iCloud, inform├íci├ş o ├║─Źte a ├║dajov o transakci├ích pre viacero ├║─Źtov.

ÔÇ×Na ka┼żd├║ ┼żiados┼ą sme odpovedali pohotovo, ─Źasto do nieko─żk├Żch hod├şn, pri─Źom sme zdie─żali inform├ície s kancel├íriami FBI v Jacksonville, Pensacole a New Yorku.

ÔÇ×Dotazy viedli k mnoh├Żm gigabajtom inform├íci├ş, ktor├ę sme odovzdali vy┼íetrovate─żom. V ka┼żdom pr├şpade sme odpovedali v┼íetk├Żmi inform├íciami, ktor├ę sme mali.ÔÇť

─îas┼ą probl├ęmu je v tom, ┼że Apple nem├┤┼że odomkn├║┼ą iPhony, aj keby to chcel.

Vy┼żadovalo by si to zabudovanie zadn├Żch vr├ít do v┼íetk├Żch modelov iPhone, ktor├ę Apple tvrd├ş, ┼że by zlo─Źincom pomohlo hackn├║┼ą telef├│ny iPhone a ohrozi┼ą pou┼ż├şvate─żov.

“V┼żdy sme tvrdili, ┼że ni─Ź tak├ę ako zadn├ę vr├ítka neexistuje len pre dobr├Żch ─żud├ş,” Apple vysvetlil.

ÔÇ×Zadn├ę vr├ítka m├┤┼żu vyu┼ż├şva┼ą aj t├ş, ktor├ş ohrozuj├║ na┼íu n├írodn├║ bezpe─Źnos┼ą a bezpe─Źnos┼ą ├║dajov na┼íich z├íkazn├şkov.ÔÇť

T├íto af├ęra odzrkad─żuje kontroverziu z roku 2016, kde Apple verejne odmietol odomkn├║┼ą iPhone, ktor├Ż pou┼ż├şva jeden zo strelcov zo San Bernadina.

Nakoniec sa FBI uch├Żlila k pou┼żitiu pr├ęmiov├ęho n├ístroja tretej strany, ktor├Ż odomkol iPhone pomocou komplikovanej hackovacej techniky.

FBI st├íle vy┼íetruje stre─żbu v Pensacole na Floride a p├Żta sa Apple aby im pomohol extrahova┼ą ├║daje z Alshamraniho iPhonu 7 a iPhone 5.

List od gener├ílnej poradkyne FBI Dana Boenteovej uv├ídza, ┼że vy┼íetrovate─żom sa nepodarilo z├şska┼ą pr├şstup, preto┼że telef├│ny s├║ zamknut├ę a ┼íifrovan├ę.

V r├ímci vy┼íetrovania floridsk├ęho stre─żby sa musia dosta┼ą do ┼íifrovan├Żch aplik├íci├ş, ako s├║ Signal alebo WhatsApp.

S├║dne opr├ívnenie im umo┼żnilo preh─żada┼ą oba telef├│ny, ale Boente uviedol, ┼że k pr├şstupom nemohli z├şska┼ą uh├ídnut├şm hesiel.

Feder├ílni predstavitelia sa ├║dajne domnievaj├║, ┼że m├┤┼żu by┼ą st├íle schopn├ş z├şska┼ą ├║daje z jedn├ęho zo zariaden├ş, ktor├ę zastrelil ┼íerif, uv├ídza New York Times.

V─Źera Barr povedal: ÔÇ×T├íto situ├ícia dokonale ilustruje, pre─Źo je d├┤le┼żit├ę, aby mala verejnos┼ą pr├şstup k digit├ílnym d├┤kazom.

ÔÇ×Nechceme sa dosta┼ą do sveta, v ktorom mus├şme str├ívi┼ą mesiace a dokonca roky vy─Źerp├ívaj├║cim ├║sil├şm, ke─Ć s├║ ┼żivoty v rovnov├íhe.

ÔÇ×Mali by sme sa dosta┼ą dovn├║tra, ak budeme ma┼ą zatyka─Ź, ktor├Ż potvrdzuje, ┼że prebieha trestn├í ─Źinnos┼ą.ÔÇť

Pod─ża AppleÔÇť, technologick├í firma odpovedala na viac ako 127 000 ┼żiadost├ş americk├Żch org├ínov ─Źinn├Żch v trestnom konan├ş za posledn├Żch sedem rokov.

AG Barr po┼żaduje Apple odomkne telef├│ny strelca Pensacola po vyhl├ísen├ş ├║toku saudskoarabsk├ęho kadeta za akt d┼żih├ídistick├ęho teroru

V ─Ćal┼í├şch novink├ích, Apple mohol by┼ą n├║ten├Ż znova zmeni┼ą nab├şjac├ş k├íbel v├í┼ího iPhone.

Apple teraz automaticky skenuje fotografie z iPhonu a h─żad├í obr├ízky zneu┼ż├şvania chor├Żch det├ş.

A ─żudia s epilepsiou boli ter─Źom rozsiahlych ├║tokov Twitter za├║to─Źte, preto┼że kybernetick├ş chor├ş posielaj├║ vide├í vyvol├ívaj├║ce z├íchvaty.

Mysl├ş┼í si Apple Mali by ste vytvori┼ą zadn├ę vr├ítka pre pr├şstup vl├ídy? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch!

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu