Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Treebal, instant messenger, ktor├Ż sad├ş stromy (rozhovor)

Zhrnutie
  • Rozhovor s Davidom Godestom, spoluzakladate─żom spolo─Źnosti Treebal


Treebal je trochu ako Ecosia okam┼żit├Żch spr├ív. David Godest, poh├í┼łan├Ż dvojak├Żm cie─żom, chr├íni┼ą osobn├ę ├║daje pou┼ż├şvate─żov aj plan├ętu, spoluvytvoril ekologicky zodpovedn├║ slu┼żbu spr├ív, ktor├í miluje pr├şrodu. Clubic mu i┼íiel v ├║strety.

V ─Źase, ke─Ć je zn├íme, ┼że elektronick├ę a okam┼żit├ę spr├ívy spotreb├║vaj├║ energiu, David Godest dostal n├ípad vytvori┼ą Treebal. Hovor├şme tu o okam┼żit├Żch spr├ívach dostupn├Żch pre Android a iOS, ktor├ę maj├║ dvojit├║ v├Żhodu. Najprv vys├ídza stromy: to nie je greenwashing, ale ekonomick├Ż model kuri├ęrskej slu┼żby, ktor├í polovicu svojich pr├şjmov reinvestuje do zales┼łovania. Potom chce chr├íni┼ą osobn├ę ├║daje svojich pou┼ż├şvate─żov.

Ak chcete zisti┼ą viac o tomto projekte bret├│nskeho p├┤vodu, ktor├ęho cie─żom je do roku 2030 vysadi┼ą miliardu stromov, porozpr├ívali sme sa s jeho tvorcom Davidom Godestom.


Rozhovor s Davidom Godestom, spoluzakladate─żom spolo─Źnosti Treebal

Clubic: Ako vznikla myšlienka Treebal?

David Godest : N├ípad pri┼íiel od gener├ície, ktor├í vyrastala za mnou, konkr├ętne od mojich det├ş. Pred nie─Źo vy┼íe rokom a pol sa ma jedna z dc├ęr sp├Żtala, ─Źi viem, ┼że moja pr├íca (digit├ílne aktivity) zne─Źis┼ąuje plan├ętu a ─Źi viem o vyh─żad├íva─Źi Ecosia. Bol som naozaj nahnevan├Ż, preto┼że som nepoznal Ecosiu, ktorej ekonomick├Ż model je zalo┼żen├Ż na zales┼łovan├ş. To v┼íetko ma prin├║tilo zamyslie┼ą sa nad z├íujmom lok├ílnej komunika─Źnej platformy v re┼żime SaaS. Rozm├Ż┼í─żal som, ako by sme mohli pon├║knu┼ą nie─Źo tak├ę, ─Źo by pou┼ż├şvate─żom umo┼żnilo pusti┼ą sa do zmeny ich digit├ílneho vyu┼żitia.

Uvedomil som si, ┼że medzi n├ístrojmi, ktor├ę pou┼ż├şvame ka┼żd├Ż de┼ł v digit├ílnom svete, s├║ vyh─żad├íva─Źe (a odpove─Ć Ecosia) a v┼íetky okam┼żit├ę spr├ívy, v ktor├Żch n├íjdeme svojich priate─żov, na┼íich bl├şzkych, zdru┼żenia, ktor├ę podporujeme, v┼íetko, ─Źo s├║vis├ş s profesion├ílny svet. Tento jav sa zr├Żchlil s uv├Ąznen├şm. Spolo─Źnos┼ą Dolmen, ktor├║ sa mi pred nieko─żk├Żmi rokmi podarilo zalo┼żi┼ą, m├í za cie─ż pom├┤c┼ą zlep┼íi┼ą komunik├íciu t├Żm, ┼że zabezpe─Ź├ş, aby sa ├║daje sprac├║vali transparentn├Żm a informovan├Żm sp├┤sobom pre spotrebite─żov a ob─Źanov.

ÔÇ×Spr├ívy prenikli do profesion├ílneho sveta, ─Źo prin├í┼ía probl├ęmy s efekt├şvnos┼ąou a bezpe─Źnos┼ąou ├║dajovÔÇť

Dospeli sme k z├íveru, ┼że zasielanie okam┼żit├Żch spr├ív je jedn├Żm z n├ístrojov, ktor├ę m├┤┼żeme pou┼ż├şva┼ą ka┼żd├Ż de┼ł na zdie─żanie s na┼íimi komunitami, na┼íimi ÔÇ×kme┼łmiÔÇť, ako sa v aplik├ícii naz├Żvaj├║, aby sme boli e┼íte bli┼ż┼íie k plan├ęte a aby sme sa zaviazali k zmene v na┼íom rozsahu a s na┼í├şm kme┼łom pestovate─żov stromov, bud├║cnos┼ąou plan├ęty.

Polovica rozpo─Źtov z vyu┼ż├şvania Treebal sa reinvestuje do projektov op├Ątovn├ęho zales┼łovania po celom svete. To symbolizuje koncept aplik├ície a va┼íu po─Źiato─Źn├║ my┼ílienku?

Absol├║tne. D├┤le┼żit├ę je ma┼ą ─Źo najviac pou┼ż├şvate─żov, laickej aj odbornej verejnosti. Pre ┼íirok├║ verejnos┼ą je v├Ą─Ź┼íina be┼żn├Żch funkci├ş instant messagingu (posielanie fotografi├ş, spr├ív, vide├ş) bezplatn├í. Niektor├ę funkcie s├║ ┼ípecifick├ę pre profesion├ílny svet. Pre profesion├ílneho u┼ż├şvate─ża je cena 4ÔéČ mesa─Źne a na pou┼ż├şvate─ża. Z tejto ceny polovicu (t.j. 2ÔéČ mesa─Źne) sa pou┼ż├şva na obnovu lesa s partnermi ako EcoTree so s├şdlom v Bret├│nsku a Plan├Ęte Urgence, ─Źo n├ím umo┼ż┼łuje pestova┼ą v in├Żch krajin├ích.

Fotografia David Godest - portr├ęt ┬ę Treebal

S americk├Żmi instant messengermi, ktor├ę pozn├íme, si zamie┼łame svoj osobn├Ż, asocia─Źn├Ż alebo profesion├ílny ┼żivot a zis┼ąujeme to v vl├íknach diskusi├ş, ktor├ę sa navz├íjom kr├ş┼żia a nie s├║ pr├şli┼í efekt├şvne. Spr├ívy prenikli do profesion├ílneho sveta, ─Źo prin├í┼ía probl├ęmy s efekt├şvnos┼ąou a bezpe─Źnos┼ąou ├║dajov. Ich model zacielenia reklamy je problematick├Ż z viacer├Żch h─żad├şsk. Ke─Ć stoj├şte na ─Źele nadn├írodnej spolo─Źnosti z oblasti letectva, napr├şklad, a pracujete na lietadl├ích bud├║cnosti, hovor├şte s priemyseln├Żm ekosyst├ęmom v Eur├│pe a mimo nej, a ot├ízka vyu┼żitia ├║dajov pren├í┼ían├Żch prostredn├şctvom spr├ív je k─ż├║─Źov├í. . Ekonomick├í inteligencia je skuto─Źnou v├Żzvou.

ÔÇ×S Treebalom pon├║kame skuto─Źn├║ eur├│psku alternat├şvu na zabezpe─Źenie v┼íetk├ęho, ─Źo s├║vis├ş s v├Żmenou d├ítÔÇť

S Treebalom pon├║kame skuto─Źn├║ eur├│psku alternat├şvu na zabezpe─Źenie v┼íetk├ęho, ─Źo sa t├Żka v├Żmeny ├║dajov, ke─Ć┼że sa nepou┼ż├şvaj├║ na reklamn├ę ├║─Źely alebo uchov├ívanie ├║dajov. Celkovo si eur├│pske spolo─Źnosti v s├║vislosti s klimatick├Żmi zmenami viac uvedomuj├║, ┼że je mo┼żn├ę kona┼ą konkr├ętne.

M├íme predstavu o po─Źte pou┼ż├şvate─żov Treebalu dnes?

Dostupn├í verzia je len pre ┼íirok├║ verejnos┼ą, ─Źo predstavuje nieko─żko desiatok tis├şc Franc├║zov. Aplik├ícia bude ─Źoskoro dostupn├í v celej Eur├│pe a od leta aj na medzin├írodnej ├║rovni.

Profesion├ílna verzia bude dostupn├í za─Źiatkom septembra. U┼ż m├íme ve─ża ┼żiadost├ş od spolo─Źnost├ş a podnikate─żov, ktor├ş chc├║ opusti┼ą spotrebite─żsk├ę syst├ęmy na odosielanie spr├ív, ako je WhatsApp alebo Signal, na eur├│psky syst├ęm spr├ív, ktor├Ż chr├íni d├íta a plan├ętu.

Bud├║ci t├Ż┼żde┼ł bude mo┼żn├ę predregistrova┼ą priamo spolo─Źnosti, ktor├ę si to ┼żelaj├║. Dnes existuje skuto─Źn├Ż rozmer BtoB, s vedom├şm skuto─Źnosti, ┼że instant messaging je ur─Źite r├Żchlo nastaven├Ż, ale ┼że je porovnate─żn├Ż s t├Żm, ako da┼ą niekomu k─ż├║─Źe od trezoru, ktor├Ż v skuto─Źnosti nepozn├íme.

“V Treebale m├íme jedin├ę inform├ície, a to telef├│nne ─Ź├şslo.”

Treebal nepristupuje k spr├ívam svojich pou┼ż├şvate─żov. Na strane ┼íifrovania sme na E2EE (End-to-End ┼íifrovanie). Ak├Ż je z h─żadiska bezpe─Źnosti rozdiel medzi aplik├íciou ako Treebal a aplik├íciami ako WhatsApp alebo Signal, ktor├ę ste u┼ż spom├şnali?

Prv├Żm rozdielom je, ┼że v┼íetky ├║daje s├║ za┼íifrovan├ę a ulo┼żen├ę v Eur├│pe a technol├│gia je decentralizovan├í, na rozdiel od mnoh├Żch in├Żch kuri├ęrov, ktor├ş s├║ centralizovan├ş.

Druh├Żm bodom je, ┼że Treebal neuchov├íva ┼żiadne inform├ície o pou┼ż├şvate─żoch. Ak po┼ílete spr├ívu od Treebal svojim priate─żom, pren├í┼íame inform├ície iba za┼íifrovan├ę s inform├íciami, ktor├ę cez servery prech├ídzaj├║ len ve─żmi kr├ítko. Neexistuj├║ ani inform├ície o type metad├ít (s k├Żm si vymie┼łate? Ako dlho? Ako ─Źasto?). Ak sa spoj├şte s tak├Żm a tak├Żm ─Źlovekom, tieto inform├ície si uchov├íva mno┼żstvo americk├Żch kuri├ęrov. Z na┼íej strany neuchov├ívame osobn├ę ├║daje ani metad├íta.

Treebal chr├íni d├íta ┬ę Treebal

Aplik├ícia v┼íak po┼żaduje pr├şstup ku kontaktom, fotografi├ím a vide├ím zariadenia, na ktorom sa pou┼ż├şva. Ak├Ż je ├║─Źel tohto povolenia?

─Żudia si t├║to ot├ízku klad├║ ─Źoraz viac, ─Źo je pozit├şvne, preto┼że to znamen├í, ┼że medzi pou┼ż├şvate─żmi existuje povedomie. V Treebale m├íme k dispoz├şcii iba telef├│nne ─Ź├şslo. Sp├íja dvoch pou┼ż├şvate─żov. Pripom├şnam v├ím, ┼że v niektor├Żch messengeroch m├┤┼żete ─żahko z├şska┼ą ─Ź├şslo osoby, ktor├║ nepozn├íte a kontaktova┼ą ju priamo, ke─Ć nedala s├║hlas, ke─Ć na Treebale sa tieto inform├ície pou┼ż├şvaj├║ iba na kontaktovanie s ─żu─Ćmi, ktor├ş u┼ż poznaj├║ navz├íjom.

Okrem toho sa vymenen├Ż obsah nenach├ídza na na┼íich serveroch. Obr├ízky, vide├í a in├ę dokumenty s├║ k dispoz├şcii iba v telef├│noch pou┼ż├şvate─żov. V predvolenom nastaven├ş sa spr├ívy uchov├ívaj├║ jeden t├Ż┼żde┼ł a potom sa automaticky odstr├ínia. Je to dobr├ę pre pou┼ż├şvate─ża, ale aj pre n├ís: uvo─ż┼łuje ├║lo┼żn├Ż priestor a ┼íetr├ş energiu.

ÔÇ×Uis┼ąujeme sa, ┼że vysaden├ę stromy s├║ vysaden├ę trvalo udr┼żate─żn├Żm sp├┤sobomÔÇť

Na zasadenie stromu je v aplik├ícii v priemere potrebn├Żch 250 listov. Ako naf├║knu┼ą svoj kapit├íl h├írkov s vedom├şm, ┼że jedin├í registr├ícia u┼ż d├íva u┼ż├şvate─żovi 10 h├írkov?

Treba poveda┼ą, ┼że to nie je greenwashing, je to realita: s 250 listami zasad├şte strom, vo Franc├║zsku alebo v zahrani─Ź├ş. U┼ż teraz dosahujeme 20 000 vysaden├Żch stromov v─Ćaka aplik├ícii Treebal a jej u┼ż├şvate─żom.

Okrem h├írkov pon├║kan├Żch na registr├íciu sa ka┼żd├í spr├íva vymenen├í v aplik├ícii po─Ź├şta za ─Ćal┼í├ş h├írok. V najbli┼ż┼í├şch t├Ż┼żd┼łoch, ke─Ć sme na aplik├íciu nasadili zdie─żanie s ─żu─Ćmi, ktor├ş sa pridaj├║ ku kme┼łu, d├┤jde k akejsi gamifik├ícii, ktor├í v├ím umo┼żn├ş zarobi┼ą si ─Ćal┼íie listy.

vysaden├ę stromy Treebal ┬ę Alexandre Boero pre Clubic

Ver├şme, ┼że ak chcete urobi┼ą nie─Źo pozit├şvne pre plan├ętu, mus├şte zamestna┼ą ─Źo najviac ─żud├ş. Nie v┼íetci prispej├║ rovnako. Dnes tento ekonomick├Ż model funguje dobre a umo┼ż┼łuje n├ím zabezpe─Źi┼ą, aby v┼íetci ─żudia prispeli k tejto v├Żsadbe stromov. Tieto stromy sa vys├ídzaj├║ trvalkov├Żm sp├┤sobom, tak┼że sa do┼żij├║ desiatky rokov; neprispievaj├║ teda len k uhl├şkovej kompenz├ícii, ale aj k dekarboniz├ícii atmosf├ęry.

ÔÇ×Na┼í├şm cie─żom je ma┼ą do za─Źiatku roku 2022 nieko─żko mili├│nov pou┼ż├şvate─żovÔÇť

Aplik├ícia Treebal podporuje nieko─żko projektov v Indon├ęzii, na Madagaskare, v Kamerune ─Źi dokonca projekt EcoTree, o ktorom sme u┼ż hovorili, s ga┼ítanom, dubom, duglaskou a smrekov├Żm lesom Faou├źt v Morbihane. Je tento zoznam predur─Źen├Ż na rast?

├üno celkom. Ve─ża hr├í─Źov za nami spont├ínne pri┼ílo s t├Żm, ┼że chc├║ prispie┼ą k tomu, aby sme robili dobro pre plan├ętu. Po─Źet partnerov, s ktor├Żmi budeme spolupracova┼ą, sa skuto─Źne zv├Ż┼íi. T├şto partneri h─żadaj├║ financie a my sa s nimi podel├şme o polovicu na┼íich pr├şjmov.

Aplik├ícia moment├ílne nem├í funkciu na odstr├ínenie v├í┼ího ├║─Źtu. Vy┼żaduje si to odoslanie SMS na vyhraden├ę telef├│nne ─Ź├şslo. Uvid├şte to znova?

Toto je mo┼żnos┼ą, ktor├í bude integrovan├í v najbli┼ż┼í├şch t├Ż┼żd┼łoch.

Na z├íver a perspekt├şvne otvorenie do bud├║cnosti, m├íte konkr├ętne ciele z h─żadiska po─Źtu u┼ż├şvate─żov, v├Żnosov a vysaden├Żch stromov na rok 2021 a na ─Ćal┼íie?

M├íme amb├şciu ma┼ą do za─Źiatku roku 2022 nieko─żko mili├│nov pou┼ż├şvate─żov. Na┼íou celkovou amb├şciou, ktor├í je o nie─Źo ─Ćalej, ale je pre n├ís d├┤le┼żit├í, je urobi┼ą v┼íetko, ─Źo je v na┼íich sil├ích, s na┼íimi partnermi, 1 miliardy stromov do roku 2030. A mysl├şm si, ┼że je to mo┼żn├ę.

─îo treba vedie┼ą:

Treebal messaging spoluzalo┼żili David Godest, Samuel Le Port a Sophie Leclercq. Zrodila sa v ├Äle-et-Vilaine a vyvinula ju spolo─Źnos┼ą Dolmen, ktor├║ s├ím vytvoril David Godest.