Toto s├║ v┼íetky dokumenty, ktor├ę m├┤┼żete sledova┼ą YouTube ├║plne zadarmo

Okrem v┼íetk├Żch spravodajsk├Żch port├ílov, ktor├ę chcete zasekn├║┼ą 24 /7 Z d├┤vodu znepokojiv├ęho probl├ęmu COVID-19 vieme, ┼że um├Żvanie r├║k mydlom a vodou a pou┼ż├şvanie masiek vy┼żaduje viac, ako len ak ste infikovan├ş, aby ste prekonali tieto dni svetovou karant├ęnou.

Z rovnak├ęho d├┤vodu, a najm├Ą pre na┼íich milovn├şkov dokument├írnych filmov, sme sa rozhodli venova┼ą nasleduj├║ce riadky a odporu─Źi┼ą niektor├ę z najlep┼í├şch dokument├írnych filmov siedmeho umenia. A aby sa zv├Ż┼íila pridan├í hodnota, v┼íetky s├║ ├║plne zadarmo a s├║ k dispoz├şcii od YouTube,

Vieme, ┼że po─Źas t├Żchto dn├ş bude plyn├║┼ą sektor, ktor├Ż zv├Ż┼íi jeho po─Źet, najm├Ą preto, ┼że t├ş, ktor├ş sa ani nezaoberali pripojen├şm k slu┼żbe, zv├í┼żia zaplatenie mesa─Źn├ęho predplatn├ęho, ÔÇőÔÇőaby si v t├Żchto d┼łoch u┼żili trochu z├íbavy.

Ale pre t├Żch, ktor├ş sa zo zrejm├Żch d├┤vodov nem├┤┼żu pripoji┼ą k Netflix alebo Disney Plus, s├║ tieto mo┼żnosti k dispoz├şcii zadarmo YouTube,

"Die┼ąa hnevu: pr├şbeh o zneu┼ż├şvan├ş" (1990)

Nepochybne, hoci produkcia ÔÇ×Die┼ąa hnevu: Pr├şbeh zneu┼ż├şvaniaÔÇť je z roku 1990, vieme, ┼że dokument├írny film, ktor├Ż sa objavil pod ÔÇ×okomÔÇť HBO, je viac ne┼ż nad─Źasov├Ż. Najm├Ą dnes, ke─Ć bezprecedentn├ę spr├ívanie a pr├şpady n├ísilia pri┼ąahuj├║ ove─ża viac pozornosti ako predt├Żm.

Mus├şme v┼íak zd├┤razni┼ą, ┼że pre niektor├Żch nie je ÔÇ×Child of RageÔÇť ─żahk├ę sledova┼ą dokument, preto┼że obrazy, ktor├ę tvoria produkciu, s├║ kompil├íciou rozhovorov medzi terapeutom Kenom Magidom a Beth Thomasovou, ako aj ich lie─Źbou a ─Źiasto─Źn├Żm zotaven├şm z detsk├ęho lie─Źebn├ęho centra.

Pravdepodobne Thomasov pr├şpad bol sp├┤soben├Ż poruchou reakt├şvneho viazania, kde deti, ktor├ę trpia, s├║ klasifikovan├ę ako ÔÇ×psychopatiÔÇť. Je zauj├şmav├ę vidie┼ą, ┼że v s├║─Źasnej situ├ícii plnej dokument├ície o pand├ęmi├ích a zdravotnom stave ovplyv┼łuj├║ ur─Źit├ę psychologick├ę poruchy u jednotlivca ├║mrtnos┼ą v spolo─Źnosti.

"Stephen Hawking je krat┼íou hist├│riou ─Źasu" (1992)

Nasleduj├║ci n├ízov je dokument├írnou adapt├íciou najpred├ívanej┼íej knihy ┼átefana Hawkinga s n├ízvom ÔÇ×Stru─Źn├í hist├│ria ─ŹasuÔÇť, ktor├í poskytuje vysvetlenie kozmol├│gie. Inscen├ícia je v┼íak viac o ┼żivote v├Żskumn├şka, podporovan├í rozhovormi s niektor├Żmi ─Źlenmi rodiny, kolegami a dokonca aj s detsk├Żm g├ęniusom.

Dokument re┼żis├ęra Errol Morrisa, spolu s v├Żkonn├Żm producentom Gordonom Freedmanom a telev├şziou Anglia ako koproducentmi, priniesol dokument zna─Źn├ę mno┼żstvo pozit├şvnych recenzi├ş, ako aj 95% na zhnit├Żch paradajk├ích.

"Wisconsin Death Trip" (1999)

─Äal┼í├şm dokumentom venovan├Żm ┼ż├ínrom z├íhad a trestn├Żch vec├ş je ÔÇ×Wisconsin Death TripÔÇť, vydan├Ż v roku 1999 pod veden├şm a veden├şm Jamesa Marsha, ako adapt├ícia knihy Michaela Lesyho (1973), ktor├í dala svoj titul produkcii, ktor├í tie┼ż obsahovala hudba zlo┼żen├í z DJ Shadow a John Cale.

Pr├şbeh je o s├ęrii hrozn├Żch incidentov Charlesa Van Schaicka v Black River Falls, Wisconsin. Technikou ─Źiernej a bielej dok├í┼że Marsh sprostredkova┼ą jedine─Źn├ę em├│cie a pomocou pr├şbehu Iana Holama zais┼ąuje, ┼że produkcia zanech├í stopy v mysli toho, kto ju vid├ş. ÔÇ×Chcel som vo filme sprostredkova┼ą skuto─Źn├Ż patos, ktor├Ż sa na┼íiel v ┼ítvorriadkovej tla─Źovej spr├íve, ktor├í s├║─Źasne zaznamen├íva a vylu─Źuje koniec niekoho ┼żivota,ÔÇť povedal Live.

Ur─Źit├Ż typ smrti ÔÇť(2003)

S klasifik├íciou 100% v "meracom pr├şstroji pre paradajky" z Rotten paradajky, nasleduj├║ce odpor├║─Źanie je s├║─Źas┼ąou v├Żroby tohto prebiehaj├║ceho tis├şcro─Źia. V roku 2003 bol prepusten├Ż nejak├Ż druh smrti, ktor├Ż pon├║kol letm├Ż poh─żad na t├Żch, ktor├ş v Los Angeles pracuj├║ ako policajn├ş d├┤stojn├şci, m├írnici a in├ę ┼ípeciality priamo spojen├ę so smr┼ąou.

Dokument sa zameriava na sprostredkovanie pr├şbehu t├Żch, ktor├ş sa musia vysporiada┼ą so smr┼ąou, najm├Ą ÔÇ×┼ít├ŻluÔÇť, v ktorom sa mnoh├ş v USA rozl├║─Źia. Grover Babcock a Blue Hadaegh boli zodpovedn├ş za poskytnutie kritick├ęho ÔÇ×okaÔÇť produkcii filmu, ktor├Ż je mo┼żn├ę z├şska┼ą zadarmo na YouTube,

"Rodina štyroch" (2006)

Na okamih odklonu od ┼ż├ínru dr├íma a kriminol├│gia je ÔÇ×Rodina, ktor├í chod├ş po v┼íetk├Żch ┼ítyrochÔÇť, produkcia ─Źlenov rodiny BBC v juhov├Żchodnom Turecku, ktor├í sa ┼ítvorn├ísobne zv├Ż┼íila.

Dokument bezpochyby podporuje vedeck├Ż a historick├Ż koment├ír k rodine Ulasov, ktor├Ż sp├íja ruky a nohy. Vytvoril v├í┼íniv├Ż Productions, a projekt vysielan├Ż v roku 2006.

Prostredn├şctvom inscen├ície zhroma┼żdil ┼ípecialistov v tejto oblasti a budeme vedie┼ą ove─ża viac o tom, pre─Źo niektor├ş ─Źlenovia tejto rodiny chodia ako opice. Objavte pravdu o zdravotnom postihnut├ş t├Żchto piatich ─Źlenov.

"Toto je hovorenie zverokruhu" (2007)

T├ş, ktor├ş maj├║ radi s├ęrie ako 'Criminal Minds' a dokonca aj najaktu├ílnej┼í├ş 'Mindhunter', bud├║ vedie┼ą nie─Źo o "popul├írnom" s├ęriovom vrahovi zn├ímom ako Zodiac, ale v┼żdy bud├║ podrobnosti ako " exploduje ÔÇ×o najzn├ímej┼í├şch nevyrie┼íen├Żch pr├şpadoch vra┼żdy v Spojen├Żch ┼ít├ítoch.

Bez oh─żadu na to, ko─żko ├║silia bolo vynalo┼żen├ę na poskytnutie relevantn├ęho rie┼íenia ├║mrt├ş, pr├şpady ÔÇ×El ZodiacoÔÇť s├║ jedny z naj┼íokuj├║cej┼í├şch vra┼żd v americk├Żch s├ęriov├Żch vrahoch. Preto n├ís neprekvapuje, ┼że v roku 2007 sa rozhodli venova┼ą cel├║ produkciu z├íhadn├ęmu vrahovi.

Sme do roku 2020 a st├íle neexistuje presn├í podoba toho, kto bol zodpovedn├Ż za sedem ├║mrt├ş v rokoch 1968 a┼ż 1969, zatia─ż ─Źo niektor├ę dokumenty sa zameriavaj├║ na upozornenie inej osoby, ktor├í sa zauj├şma o tento pr├şpad, tento konkr├ętny sa rozhodne skuto─Źne analyzova┼ą, aby div├ík mohol vyvodi┼ą vlastn├ę z├ívery.

ÔÇ×Zak├ízan├ę klamstvo $ÔÇť (2007)

Priamo z druhej strany sveta – pokojn├Ż, nie, nie je to v├şrus – m├íme dokument ÔÇ×Austr├ília Zak├ízan├í Lie $ÔÇť, re┼żis├ęrka Anna Broinowski, ktor├í sk├║ma lo┼ż za zameran├şm na spomienky, ktor├ę nap├şsala Norma Khouri.

Khouriho rom├ín ÔÇ×Zak├ízan├í l├ískaÔÇť bol zameran├Ż na D├íliu, mlad├║ moslimsk├║ ┼żenu z Jord├ínska, ktor├║ jej rodina ├║dajne zabila v d├┤sledku toho, ─Źo sa pova┼żuje za ÔÇ×vra┼żdu zo ctiÔÇť, preto┼że mlad├í ┼żena mala pomer s kres┼ąansk├Żm vojakom.

Av┼íak ÔÇ×Zak├ízan├ę l┼żiÔÇť sa sna┼ż├ş prenikn├║┼ą do Khouriho mysle, preto┼że pr├şbeh, ktor├Ż zaznamenal vo svojom ├║spe┼ínom rom├íne, bol zjavne lo┼ż, ale predala ho, akoby boli skuto─Źn├ę.

"Drah├Ż Zachary: List synovi o jeho otcovi" (2008)

Je neuverite─żn├ę pripusti┼ą, ┼że od tohto pr├şpadu uplynulo 12 rokov v uliciach Pennsylv├ínie, ale e┼íte prekvapivej┼íie je, ┼że film├ír za dokument├írnym filmom Kurt Kuenne bol priate─żom mlad├ęho Andrewa Bagbyho, ktor├Ż sa stal obe┼ąou. za prestrelku.

Kuenne sa rozhodla vypo─Źu┼ą rodinu a priate─żov obete, ako aj b├Żval├║ priate─żku Bagbyho, ktor├í po tom, ─Źo bola obvinen├í ako hlavn├Ż podozriv├Ż z pr├şpadu, ozn├ímila, ┼że ─Źak├í syna od mlad├ęho mu┼ża, ktor├ęho nazval Zachary.

Dokument mal premi├ęru na tomto filmovom festivale Slamdance a bol zak├║pen├Ż spolo─Źnos┼ąou MSNBC.

ÔÇ×Madness in the Fast LaneÔÇť (2008)

Pokra─Źuj├║c v ┼ż├ínri dr├íma a zlo─Źin – ob─ż├║ben├ę v dokument├írnom form├íte – nach├ídzame produkciu ÔÇ×Madness in the Fast LaneÔÇť, produkciu BBC vysielan├║ spolo─Źnos┼ąou BBC One, o dvoch dvojit├Żch trestn├Żch ─Źinoch dvoch ┼ív├ędskych sestier.

Ursula a Sabina Eriksson, dve dvoji─Źky, ktor├ę sko─Źili do prem├ívky na dia─żnici M6, st├íli vo Ve─żkej Brit├ínii v m├íji 2008, a to nielen kv├┤li svojej pr├ş┼ąa┼żlivosti. Rovnako ako bol svet ┼íokovan├Ż, ke─Ć sme po─Źuli spr├ívy, ┼íokovali sme aj o udalostiach, ktor├ę predch├ídzali rozhodnutiu p├írov za─Źa┼ą sa pohybova┼ą v pohybuj├║cich sa aut├ích.

T├ş, ktor├ş sa chc├║ dozvedie┼ą viac o konkr├ętnom pr├şpade, by mali str├ívi┼ą na obrazovke iba 49 min├║t svojho ─Źasu YouTube,

ÔÇ×┼Żivot za de┼łÔÇť (2011)

Posledn├ę odpor├║─Źanie v na┼íom zozname je bezpochyby najnov┼íie zo v┼íetk├Żch; a nehovor├şme to kv├┤li d├ítumu vydania, ale ┼że projekt bol dokon─Źen├Ż a uvo─żnen├Ż YouTube ┼ípecificky. ÔÇ×┼Żivot v jednom dniÔÇť je dokument, ktor├Ż vznikol volan├şm platformy k t├Żm, ktor├ş chceli prispie┼ą k produkcii re┼żis├ęra Kevina Macdonalda (v├ş┼ąaz Oscara).

Dokument mal premi├ęru na filmovom festivale Sundance 2011 a bol tie┼ż vysielan├Ż na┼żivo. YouTube, Nepochybne zauj├şmav├Żm projektom, najm├Ą v t├Żchto karant├ęnnych ─Źasoch, preto┼że produk─Źn├ę zameranie je zlep┼íi┼ą podstatu denn├ęho d┼ła toho, ─Źo pozn├íme ako Zem.