Toto sú 5 veci, ktoré iOS 14 skopíroval z…

ios 14 vecí, ktoré si požičiava od Androidu

Apple práve tento rok usporiadal svoje podujatie WWDC, ktoré svetu predstavilo mnoho nových funkcií týkajúcich sa svojich produktov. Čo nás prekvapilo najviac zo všetkého, čo sa ukázalo, bola nepochybne nová verzia jeho mobilného operačného systému iOS 14, no prináša kopec nových funkcií, no väčšina z nich je už používateľom Androidu známa. Od klasických miniaplikácií pre Android až po typickú zásuvku aplikácií v spúšťači, iOS 14 má veci, ktoré používatelia Androidu veľmi dobre poznajú.

Ale nie sú to len tieto dve, nižšie uvádzame 5 veci, ktoré iOS 14 skopíroval z Androidu.

The 5 veci, ktoré si iOS 14 požičal z Androidu

5  veci, ktoré ios 14 kopíruje z Androidu

V skutočnosti je ich viac ako 5 veci, ktoré má iOS 14 premiéru na iPhonoch, ktoré sú už bežné na zariadeniach s Androidom. Hovoríme o veciach, ktoré už robia aplikácie ako Mapy Google, ako napríklad informovanie o tom, kde sú radary na kontrolu rýchlosti alebo režim bicykla, a že Apple Mapy sa začnú vykresľovať až od iOS 14. To isté sa stane s Chrome, ktorý už dlho dokáže prekladať webové stránky na Androide, ale Safari to od iOS 14 sotva dokáže. Netreba hovoriť o prípade Apple Translate, čo je prakticky klon Google Translate.

Avšak tieto sú veci, ktoré budú mať aplikácie pre iOS 14 a nie operačný systém ako taký. Takže, aplikácie bokom, pozrime sa, čo má iOS 14, o ktorom môžeme povedať, že je skopírovaný z Androidu.

Miniaplikácie

nové widgety ios 14

Od roku 2008 umožňujú spúšťače zariadení Android pridávanie miniaplikácií na domovskú obrazovku mobilu. Áno, hovoríme o tých malých interaktívnych prvkoch, ktoré vám ponúkajú nejaké funkcie alebo informácie z rôznych aplikácií, aby ste ich mohli používať bez toho, aby ste ich otvárali. No, tieto widgety, 12 rokov po vydaní pre Android, konečne osloviť používateľov Apple s iOS 14.

Podobne ako v systéme Android, aj miniaplikácie iOS 14 môžu byť umiestnené v troch rôznych veľkostiach (malé, stredné a veľké). Prichádzajú však v sprievode inteligentný widget, ktorý sme na Androide ešte nevideli s názvom „Smart Stack“, ktorý vám dokáže automaticky ponúknuť potrebné widgety na najvhodnejšom mieste. Skvelý nápad, ktorý by teraz mal Google skopírovať!

Zásuvka aplikácie

zásuvka aplikácie ios 14

To, čo v systéme Android poznáme ako „zásuvka aplikácií“ v systéme iOS 14, prišlo s názvom „Knižnica aplikácií“ (knižnica aplikácií). Táto knižnica sa nachádza úplne vpravo na domovskej obrazovke iOS 14 a v podstate sa o ňu stará zobraziť a usporiadať všetky mobilné aplikácie a zoskupiť ich do kategórií ako napríklad „Zábava“, „Kreativita“, „Hry“ atď. Niečo, čo väčšina spúšťačov Androidu už dávno dokáže.

Navyše, Knižnica aplikácií robí niečo iné, čo už poznáme zo zásuvky aplikácie Pixel a z iných zariadení so systémom Android. Hovoríme o funkcii zobrazenia najpoužívanejších, nedávno pridaných alebo navrhovaných aplikácií na základe vašej nedávnej aktivity, polohy a času.

Režim obrazu v obraze (PiP) na iPhone

obraz v režime obrazu ios 14

Obraz v obraze je režim, ktorý vám umožňuje otvoriť plávajúce okno na prehrávanie obsahu, ako sú videá, nad inými aplikáciami. Tento režim PiP sme to prvýkrát videli v beta verziách systému Android 8.0 Oreo, ešte v roku 2017, iPhone prichádza už o tri roky neskôr vďaka iOS 14. A my hovoríme len iPhone, pretože tento režim je už prítomný v iPade od iOS 9. Mimochodom, niečo, čo okná PiP v systéme iOS 14 dokážu a okná Androidu nie, je meniť ich veľkosť podľa výberu používateľa. Dúfajme, že Google to čoskoro zlepší.

Preklad bez internetového pripojenia

preložiť bez internetu apple translate v ios 14

Asi dva roky funguje asistent iOS, Siri, offline (bez internetového pripojenia) s niektorými základnými príkazmi. Ale teraz s iOS 14 a novou aplikáciou Apple Prekladač, tento asistent bude tiež vedieť prekladať slová alebo celé frázy bez nutnosti pripojenia k internetu. To je už na Androide dlhodobo možné s Google Translate, ktorý vám umožňuje sťahovať jazykové balíčky, aby ste mohli prekladať bez internetu. S Google Translate však offline preklady nie sú také dobré ako tie, ktoré sa robia cez internet. Bude potrebné zistiť, či Apple v tomto smere poráža Google.

Okamžité aplikácie

okamžité aplikácie na ios 14

Nakoniec, okamžité aplikácie predstavené pre Android o 4 pred rokmi sú už aj v iOS 14 s názvom Apps Clips. Jednoducho povedané, Apps Clips sú miniaplikácie, ktoré vám to umožňujú vykonávať špecifické funkcie niektorých aplikácií bez toho, aby ste ich museli sťahovať. V zásade ide o spôsob, ako otestovať aplikácie a potom sa rozhodnúť bez ich úplného stiahnutia alebo nie, hoci majú aj ďalšie užitočné funkcie. V iOS 14 sa napríklad dajú použiť pri naskenovaní QR kódu alebo NFC tagu reštaurácie a tak sa dostať len k menu reštaurácie, ktorá vás zaujíma.

Tento typ aplikácií v systéme Android sa nestali veľmi populárnymi, takže sa uvidí, či to vývojári aplikácií podporia Apple. Každopádne, to je zatiaľ všetko. Povedz nám … Akú ďalšiu podobnosť ste našli medzi iOS 14 a Androidom?