Tis├şcky Instagram uniknut├ę hesl├í online – ako skontrolova┼ą, ─Źi ste v bezpe─Ź├ş

Tis├şcky Instagram hesl├í boli odhalen├ę online pri katastrof├ílnom poru┼íen├ş ├║dajov.

Hesl├í boli ulo┼żen├ę v datab├íze vybudovanej spolo─Źnos┼ąou Social Captain, platformou, ktor├í tvrd├ş, ┼że pom├íha ─żu─Ćom zlep┼íova┼ą sledovanie soci├ílnych m├ędi├ş.

Ale ve─żk├ę nedostatky v sp├┤sobe, ak├Żm sa soci├ílny kapit├ín staral o poverenia ─żud├ş, znamenal, ┼że k nim m├í pr├şstup ka┼żd├Ż.

Chybu, ktorú teraz odstránil sociálny kapitán, odhalilo vyšetrovanie Tech Crunch.

ÔÇ×TechCrunch sa tento t├Ż┼żde┼ł dozvedel, ┼że Social Captain uchov├íval hesl├í prepojen├Żch odkazov Instagram ├║─Źty v neza┼íifrovanom ─Źistom texte, ÔÇťuviedol TechCrunch.

ÔÇ×Ka┼żd├Ż pou┼ż├şvate─ż, ktor├Ż si zobrazil zdrojov├Ż k├│d webovej str├ínky na svojej str├ínke profilu soci├ílneho kapit├ína, ich m├┤┼że vidie┼ą Instagram pou┼ż├şvate─żsk├ę meno a heslo na o─Źiach, pokia─ż mali svoj ├║─Źet pripojen├Ż k platforme. ÔÇť

Social Captain je online slu┼żba, za ktor├║ si u┼ż├şvatelia platia, aby im pomohla z├şska┼ą viac sledovate─żov na soci├ílnych sie┼ąach.

Z├íkazn├şci vlo┼żia svoje prihlasovacie ├║daje a robot automaticky zmen├ş ich pr├şspevky, aby si zv├Ż┼íil ob─ż├║benos┼ą a sledovanie.

Druh├í chyba, ktor├║ zistil TechCrunch, umo┼żnila komuko─żvek pr├şstup k profilu pou┼ż├şvate─ża Social Captain bez toho, aby sa musel prihlasova┼ą.

Hacker by jednoducho musel zada┼ą jedine─Źn├ę ID ├║─Źtu pou┼ż├şvate─ża do adresy wen spolo─Źnosti.

Odtia─żto by z├şskali pr├şstup k pou┼ż├şvate─żsk├ęmu ├║─Źtu vr├ítane svojho Instagram heslo.

Po zisten├ş probl├ęmov sa TechCrunch obr├ítil na Social Captain, ktor├Ż v aktualiz├ícii odstr├ínil nedostatky.

Anthony Rogers, gener├ílny riadite─ż spolo─Źnosti Social Captain, povedal: ÔÇ×Hne─Ć ako dokon─Ź├şme intern├ę vy┼íetrovanie, upozorn├şme pou┼ż├şvate─żov, ktor├Żch sa to mohlo t├Żka┼ą, v pr├şpade poru┼íenia pravidiel a vyzveme ich, aby aktualizovali priraden├ę kombin├ície pou┼ż├şvate─żsk├ęho mena a hesla.ÔÇť

Instagram uviedol, ┼że vec tie┼ż vy┼íetruje.

Hovorca uviedol: ÔÇ×Vy┼íetrujeme to a podnikneme primeran├ę opatrenia. D├┤razne odpor├║─Źame ─żu─Ćom, aby nikdy ned├ívali svoje hesl├í niekomu, koho nepoznaj├║ alebo ktor├ęmu neveria. ÔÇť

Je tvoj Instagram bezpe─Źn├ę pre heslo?

Ak ste nikdy nepou┼ż├şvali Social Captain, v├í┼í Instagram heslo je bezpe─Źn├ę.

Nie je mo┼żn├ę vedie┼ą, ─Źi uniknut├ę prihlasovacie ├║daje pou┼żili hackeri na prelomenie ├║─Źtov ─żud├ş.

Pou┼ż├şvate─żom Social Captain bolo odporu─Źen├ę, aby zmenili svoje Instagram hesl├í pre ka┼żd├Ż pr├şpad.

Odborn├şci dodali, ┼że pou┼ż├şvatelia by si mali zmeni┼ą svoje heslo aj na in├Żch online ├║─Źtoch, ktor├ę zdie─żaj├║ rovnak├ę heslo ako ich Instagram ├║─Źet.

Jake Moore, ┼ípecialista na kybernetick├║ bezpe─Źnos┼ą v spolo─Źnosti ESET, povedal: ÔÇ×Instagramisti si musia by┼ą ist├ş, ┼że pre svoje heslo nepou┼żili rovnak├ę heslo. Instagram ├║─Źet a ─Ćal┼íie online ├║─Źty.

ÔÇ×Hackeri vytv├íraj├║ n├ístroje na op├Ątovn├ę pou┼żitie hesiel ukradnut├Żch pri takomto poru┼íen├ş ochrany ├║dajov, ktor├ę je zn├íme akoÔÇ× plnenie hesiel ÔÇť.

ÔÇ×Tie┼ż by to bolo m├║dre pre v┼íetk├Żch Instagram Pou┼ż├şvatelia by mali skontrolova┼ą, ─Źi maj├║ implementovan├║ dvojfaktorov├║ autentifik├íciu, preto┼że kybernetick├Żm zlo─Źincom sa t├Żm ove─ża ┼ąa┼ż┼íie vykon├ívaj├║ ├║toky s vypch├ívan├şm heslom. “

Facebook spust├ş vl├íkna z Instagram op├şsan├í ako aplik├ícia na odosielanie spr├ív najsk├┤r z fotoapar├ítu, ktor├í v├ím pom├┤┼że zosta┼ą v kontakte so svojimi bl├şzkymi priate─żmi

V ─Ćal┼í├şch novink├ích, Instagram spustila nov├║ aplik├íciu ÔÇ×Snapchat-killerÔÇť, ktor├í v├ím umo┼ż┼łuje odosiela┼ą mizn├║ce fotografie a vide├í.

Aplik├ícia na zdie─żanie fotografi├ş ned├ívno predstavila n├ístroj ÔÇ×Obmedzi┼ąÔÇť proti ┼íikanovaniu, ktor├Ż v├ím umo┼ż┼łuje skry┼ą ┼íkared├ę koment├íre uverejnen├ę pou┼ż├şvate─żmi bez toho, aby o tom vedeli.

Pou┼ż├şvatelia WhatsApp boli varovan├ş, aby aktualizovali ihne─Ć, preto┼że sa uk├ízalo, ┼że hackeri vnikaj├║ do telef├│nov iba odoslan├şm GIF.

M├íte strach z kybernetick├Żch podvodn├şkov? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch!

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu