Tipy a triky, ako uvoľniť viac miesta na disku

Pevný disk počítača slúži ako hlavný úložný systém vášho počítača. Tento disk nie je možné vymeniť a je schopný uchovávať všetky údaje, aj keď vypnete počítač. Množstvo miesta na disku do značnej miery určuje, koľko informácií budete môcť uložiť do počítača. Vyskakujúca správa vo vašom počítači, ktorá hovorí, že vám dochádza miesto, však môže spôsobiť veľa stresu. To platí najmä vtedy, ak stále dokončujete projekt, ktorý bude čoskoro splatný. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako uvoľniť miesto na pevnom disku, a určite to zvládnete aj sami.

Vyprázdnite kôš

Ak odstránite súbory a fotografie, tieto sa presunú priamo do koša. Bohužiaľ, aj keď sú vo vašom koši, neznamená to, že už nezaberajú miesto na vašom pevnom disku. Stále to robia. Preto je stále potrebné, aby ste vyprázdnili kôš. Ak to chcete urobiť, kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu koša a potom zvoľte „Vyprázdniť kôš“. Potom sa zobrazí varovná správa s otázkou, či ste si istí, že navždy odstránite súbory. Kliknutím na „Áno“ budete môcť súbory odstrániť z koša.

Vykonajte čistenie disku

Ak je váš počítač spustený Windows, vyhľadajte funkciu „Vyčistenie disku“, ktorá je vstavaným pomocným nástrojom na čistenie, ktorý vám pomôže uvoľniť miesto na disku. Ak to chcete vyčistiť, musíte odstrániť rôzne súbory, ktoré môžu zahŕňať dočasné internetové súbory a vaše predchádzajúce Windows inštalácií. Súbory s výpisom pamäte systémovej chyby môžete tiež odstrániť pomocou rovnakej funkcie. Ak chcete nájsť túto funkciu, prejdite do ponuky „Štart“ a potom vyhľadajte položku Všetky aplikácie, aby ste našli Windows Možnosť Nástroje na správu a potom Čistenie disku. Uistite sa, že ste správne vybrali konkrétny disk, ktorý chcete vyčistiť.

Odstráňte stiahnuté a dočasné súbory

Stále to môžete urobiť aj bez použitia pomôcky Čistenie disku. Odstráňte nepotrebné súbory, ktoré ste predtým stiahli, ako aj dočasné súbory, ktoré už nie sú užitočné. Ak to chcete urobiť, prejdite na položku Nastavenia a potom na položku Systém, kde môžete tiež kliknúť na možnosť Úložisko, ktorú nájdete na ľavom paneli. Ak chcete odstrániť dočasné súbory, prejdite na Tento počítač, ktorý nájdete v hornej časti. Začiarknite políčka v časti „Dočasné súbory“ a tiež v priečinku Stiahnuté súbory. Kliknutím na túto možnosť pokračujte na „Odstrániť súbory“.

Na ukladanie súborov použite iný disk

Niekedy sa môže stať, že v jednom z vašich počítačových oddielov dôjde miesto. Preto je potrebné, aby ste zmenili svoje predvolené miesta na ukladanie. Týmto spôsobom sa súbory, ako sú dokumenty, hudba, videá, obrázky a aplikácie, ktoré sa chystáte uložiť, automaticky presunú do druhého oddielu. Aby ste to umožnili, prejdite do ponuky „Nastavenia“ a potom vyhľadajte možnosť „Systém“ a potom kliknite na položku Úložisko. Budete môcť vidieť Uložiť umiestnenia, čo vám umožní vybrať pre každý z týchto súborov inú jednotku. Dobré na tom je, že si môžete vybrať ľubovoľný disk, ktorý má váš počítač. Môžete napríklad uložiť určitý súbor na USB flash disk, ktorý bol pripojený k počítaču alebo na pamäťovú kartu.

Využite výhody cloudového úložiska alebo súborového kompresora

Používanie cloudového úložiska, ako je DropBox alebo OneDrive, je jedným z najlepších spôsobov, ako ušetriť miesto na pevnom disku. Všetky služby cloudového úložiska vám umožňujú vybrať si, ktoré priečinky sa skutočne stiahnu a uložia do vášho počítača a do cloudu. Skontrolujte systémovú lištu a zistite, aké cloudové úložisko máte. Potom kliknite na túto možnosť a vyhľadajte jej funkciu Nastavenia, kde nájdete aj kartu Účet, a potom prejdite na položku Vybrať priečinky, aby ste mohli začať vyberať priečinky, ktoré chcete synchronizovať zo svojho zariadenia a do systému cloudového úložiska, ktorý máte. Ak máte veľa súborov PDF, výrobcovia sodapdf.com/pdf-merge/ navrhujú, aby bol použitý súborový kompresor. Kompresor súborov, konkrétne tie, ktoré sú určené pre súbory PDF, vám umožní previesť súbor na menšiu veľkosť. To vám môže ušetriť veľa miesta na pevnom disku.

Zakážte možnosť dlhodobého spánku

Možnosť hibernácie, ktorú si často vyberiete vždy, keď sa rozhodnete prestať pracovať na počítači, je tiež jedným z vinníkov, prečo na vašom pevnom disku dochádza miesto. Dôvodom je, že kedykoľvek vyberiete možnosť hibernácie, váš počítač uloží snímku týchto súborov a ovládačov predtým, ako prejde do režimu dlhodobého spánku. Tieto uložené snímky tiež zaberú veľa miesta na pevnom disku. Ak si však myslíte, že možnosť hibernácie nie je taká potrebná, môžete túto možnosť deaktivovať, aby ste mohli získať späť dôležité miesto na pevnom disku. Všimnite si, že hiberfil.sys súbor predstavuje 75 percent pamäte RAM vo vašom počítači. Akonáhle vypnete možnosť dlhodobého spánku, bude to tiež znamenať uvoľnenie až 6 GB miesta na pevnom disku z vášho počítača.

Odinštalujte nepotrebné aplikácie

Keď narazíte na limit fyzického úložiska v počítači, jednou z vecí, ktoré by ste mali zvážiť z počítača, sú tie, ktoré už nepoužívate. Niektoré z nich sú aplikácie, na ktoré ste zabudli alebo ktoré ste si v minulosti nainštalovali, ale uvedomili ste si, že nie sú také užitočné, ako ste si mysleli. Tiež musíte skontrolovať bloatware od výrobcu, ktorý je zvyčajne predinštalovaný vo vašom počítači. Najprv môžete skontrolovať, ktoré aplikácie sú náročnejšie na priestor ako ostatné, môžete prejsť na položku Nastavenia a potom na položku Systém. Potom kliknite na Aplikácie a funkcie, kde nájdete aj možnosť Zoradiť podľa veľkosti. Pri odinštalovaní aplikácie kliknite na aplikáciu, ktorú chcete odinštalovať, a potom kliknite na možnosť „Odinštalovať“.

Niektorí ľudia si môžu zameniť pamäť RAM za diskovú jednotku. Pevný disk však nie je podobný RAM, ktorá je zariadením na ukladanie údajov, ktoré sa považuje za volatilné. Pamäť RAM bude môcť ukladať údaje iba vtedy, ak je počítač zapnutý.

Krátka adresa URL: https://ssf.co/3eL5aeR